TÜV – chyba każdy już słyszał lub czytał ten skrót, ale co on właściwie oznacza? Ujawniamy to w tym artykule.
Czy to podczas głównego przeglądu samochodu, czy podczas testowania produktów – termin „TÜV” jest powszechny i spotykamy się z nim wielokrotnie, niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami samochodów, czy nie. Co oznacza TÜV i jakie jest jego zadanie? W tym artykule dochodzimy do sedna skrótu „TÜV” i wyjaśniamy, co to oznacza.
W TÜV bezpieczeństwo w samochodzie jest najważniejsze. Możesz dowiedzieć się, jak możesz bezpiecznie przetrwać ruch uliczny w filmie.
Co oznacza TÜV?
TÜV to skrót od „Stowarzyszenie Dozoru Technicznego”. Jest to instytucja, która powstała w Niemczech, a obecnie ma swoje siedziby w różnych krajach na całym świecie. Początki organizacji TÜV leżą w XIX wieku w testach bezpieczeństwa kotłów parowych. Dziś TÜV stał się wszechstronnym dostawcą usług testowania i certyfikacji i jest aktywny w wielu obszarach.
Jakie są zadania TÜV?
Jednym z głównych zadań TÜV jest Monitorowanie bezpieczeństwa technicznego produktów, systemów i usług. Obejmuje to na przykład pojazdy, maszyny, budynki i urządzenia elektroniczne. TÜV sprawdza, czy te produkty i usługi są zgodne z przepisami prawa i wymogami bezpieczeństwa. Ma to na celu ochronę konsumentów przed niebezpieczeństwem i szkodą.
Innym celem TÜV jest Testowanie i certyfikacja systemów zarządzania. Należą do nich na przykład systemy zarządzania jakością i środowiskiem. Celem jest wspieranie firm w optymalizacji ich procesów i spełnianiu wymagań dotyczących jakości i ekologiczności ich produktów i usług.
Te samochody prawdopodobnie nie przeszłyby przez TÜV.
Po co Ci pieczęć TÜV?
Znaczek TÜV jest znany wielu kierowcom. Służy jako Dowód pomyślnej kontroli głównej (HU), którą należy przeprowadzać w regularnych odstępach czasu. Pojazd jest sprawdzany pod kątem przydatności do ruchu drogowego. Kontrola główna ma na celu sprawdzenie, czy pojazdy spełniają wymogi prawne, a tym samym są bezpieczne na drodze. Jeśli pojazd pomyślnie przejdzie HU, otrzymuje naklejkę TÜV, która jest przymocowana do przedniej szyby i ma datę ważności. Koszt przeglądu generalnego ponosi sam właściciel samochodu.
Przykłady różnych kontroli TÜV
Inspekcje budowlane: Inspekcje TÜV mogą być również przeprowadzane dla budynków i budowli. Obejmuje to sprawdzenie sprzętu przeciwpożarowego i bezpieczeństwa, takiego jak gaśnice, czujniki dymu czy instalacje tryskaczowe.Badania zakładów przemysłowych: Duże zakłady przemysłowe, które produkują lub przetwarzają ciężkie lub niebezpieczne materiały, również muszą być regularnie kontrolowane przez ekspertów TÜV, aby upewnić się, że spełniają one obowiązujące normy bezpieczeństwa i ochrony środowiska.Przegląd sprzętu rekreacyjnego: Sprzęt rekreacyjny i sportowy, taki jak kolejki górskie, diabelskie młyny i parki wspinaczkowe, również musi być regularnie kontrolowany przez ekspertów TÜV, aby upewnić się, że jest bezpieczny i spełnia normy bezpieczeństwa.
Badania wyrobów medycznych: Badania TÜV mogą być również wykorzystywane w branży medycznej, np. do sprawdzania urządzeń rentgenowskich, tomograficznych czy implantów medycznych.
GIGA poleca
Więcej ciekawych artykułów
Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.