Bateria telefonu komórkowego szybko się rozładowuje?  – przez te błędy zniszczysz swój smartfon

Bateria telefonu komórkowego szybko się rozładowuje? – przez te błędy zniszczysz swój smartfon

Niezależnie od tego, czy jest to smartfon Samsung, czy iPhone: jeśli bateria Twojego telefonu komórkowego szybko się rozładowuje przy każdym ładowaniu, niekoniecznie potrzebujesz nowej. Często akumulator jest nadal w porządku, ale wymaga innego traktowania. Tutaj wyjaśniamy, jakich błędów należy unikać, aby bateria działała dłużej.

Bateria telefonu komórkowego rozładowuje się zbyt szybko – dlaczego?

Zasadniczo powinieneś usunąć aplikacje, których nie potrzebujesz. Zwykle działają one stale w tle i zużywają energię baterii. Nowoczesne smartfony mają w ustawieniach własną pozycję menu do zarządzania baterią. Tutaj możesz sprawdzić zużycie baterii na aplikację. W ten sposób szybko się o tym przekonasz które aplikacje pobierają najwięcej energii i możesz go odinstalować, jeśli to konieczne.Nawiasem mówiąc, ekran zużywa najwięcej energii. Jeśli zawsze ustawisz wyświetlacz na maksymalną jasność, Twój smartfon rozładuje się znacznie szybciej. W przypadku ekranów OLED pomaga także korzystanie z ciemnego trybu Androida i aplikacji Lokalizacja Twojego telefonu komórkowego, funkcje Wi-Fi, Bluetooth lub NFC są stale włączone, zużywa więcej energii, ponieważ stale szuka nowych sieci i urządzeń. Należy jednak pamiętać, że podczas nawigacji połączenie WLAN jest często wykorzystywane do szybszego i bardziej energooszczędnego ustalania własnej pozycji niż przy użyciu zintegrowanego chipa GPS. Masz to za dużo widżetów na ekranie głównym może to również zwiększyć zużycie baterii, zwłaszcza jeśli stale uzyskują dostęp do lokalizacji lub połączenia internetowego – na przykład widżety pogodowe. Bateria działa gorzej w bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach, co oznacza, że ​​kończy się szybciej. Najlepiej więc zapewnić przyjemne otoczenie ze stałą temperaturą od 20 do 40° C i unikać silnego światła słonecznego. Czy masz takie miejsce? zły sygnał telefonu komórkowego, smartfon potrzebuje więcej energii, aby utrzymać połączenie. Jeśli więc regularnie masz problemy z zasięgiem w swojej okolicy, warto zmienić operatora telefonii komórkowej. Nawet jeśli brzmi to kusząco, powinieneś unikać zamykania aplikacji działających w tle. Procesy Androida są zoptymalizowane w taki sposób, że po całkowitym ponownym otwarciu aplikacji zużywa się więcej energii, zamiast wyciągać ją z tła. W ten sposób osiągniesz odwrotny efekt i zmarnujesz jeszcze więcej prądu.

Obalamy: mity na temat obchodzenia się z bateriami w smartfonach

W Internecie można znaleźć wiele porad, jak przedłużyć żywotność baterii swojego smartfona. Niestety wiele z nich jest błędnych i skraca żywotność baterii. Jeśli nie będziesz właściwie obchodzić się ze swoim urządzeniem technicznym, możesz w krótkim czasie drastycznie skrócić żywotność baterii. W filmie i poniższych wskazówkach wyjaśniamy, w jaki sposób Twój telefon komórkowy wytrzymuje znacznie dłużej.

Błąd: Zawsze ładuj akumulator do 100%

Poprawnie: Naładuj smartfon maksymalnie do 90 procent: Bateria telefonu komórkowego działa najlepiej przy pojemności od 30 do 70 procent. Każdorazowe ładowanie akumulatora do 100 procent skraca jego żywotność. Dlatego nowoczesne smartfony i tablety coraz częściej mają w ustawieniach baterii opcję ładowania baterii maksymalnie do 90 procent.

Błąd: ładuj smartfon tylko wtedy, gdy jest prawie pusty

Poprawnie: pozwala uniknąć całkowicie rozładowanego akumulatora: Zalecenie unikania wcześniejszego ładowania akumulatorów dotyczy akumulatorów niklowo-kadmowych. Może wtedy wystąpić efekt pamięci, który prowadzi do utraty pojemności. Z kolei smartfony wykorzystują akumulatory litowo-jonowe, które są podatne na wahania, jeśli nie są zasilane energią. Jeśli będziesz ładować telefon komórkowy tylko wtedy, gdy nie będzie już prawie w nim energii, będzie to miało wpływ na pojemność baterii. Aby zapobiec zbyt niskiemu poziomowi naładowania, możesz na przykład zawsze mieć przy sobie w torbie power bank. Smartfon najlepiej ładować najpóźniej wtedy, gdy zapali się wskaźnik naładowania baterii na 30 procent kłamstwa.

Typ BateriiEfekt pamięciCałkowicie rozładowany przed ładowaniemCo jeszcze się dzieje?Niklowo-kadm tak tak działanie zmniejsza działanie wodorku niklu metalicznego tak tak działanie zmniejsza działanie jonów lituNIENIEBateria może ulec uszkodzeniuWyjątek: Kiedy akumulator jest całkowicie rozładowany i naładowany, elektronika ładowania może się ponownie wyregulować. Jeśli masz problemy z nieprawidłowym wyświetlaniem poziomu naładowania, możesz raz zignorować powyższą wskazówkę.

Błąd: ładowanie telefonu komórkowego w łóżku w nocy

Poprawnie: Nie ładuj smartfona na materacach, pod kocami ani pod poduszkami: Wiele osób ładuje swoje smartfony w nocy w łóżku. Jeśli jednak znajduje się pod poduszką lub w ciepłym łóżku, telefon komórkowy może się bardzo nagrzać podczas ładowania, co w rzeczywistości może spowodować przegrzanie baterii. To z kolei zmniejsza wydajność i żywotność telefonu komórkowego.

Można czytać na smartfonie przed pójściem spać, ale nie należy ładować telefonu komórkowego w łóżku.  (Źródło zdjęcia: Dolgachov)Można czytać na smartfonie przed pójściem spać, ale nie należy ładować telefonu komórkowego w łóżku.  (Źródło zdjęcia: Dolgachov)Można czytać na smartfonie przed pójściem spać, ale nie należy ładować telefonu komórkowego w łóżku. (Źródło zdjęcia: Dolgachov)

Błąd: Zawsze ładuj telefon komórkowy za pomocą szybkiego lub turboładowania

Poprawnie: Ładuj smartfon powoli, jeśli chcesz, aby bateria działała długo: Z pewnością praktyczne jest naładowanie dużej baterii telefonu komórkowego do poziomu 70–100 procent w ciągu 30 minut. Jednak używane akumulatory wytrzymują dłużej dzięki delikatnym i powolnym procesom ładowania. Jeżeli więc chcemy jak najdłużej korzystać ze smartfona, warto rezygnować z szybkiego czy turbodoładowania. Tak naprawdę baterii smartfonów nie należy ładować jednorazowo dłużej niż godzinę. Każdy sam decyduje, czy większość ludzi może/chce sobie z tym poradzić w ten sposób.

Błąd: Najpierw podłącz kabel ładujący, a następnie podłącz zasilacz do gniazdka

Poprawnie: Najpierw podłącz zasilacz do gniazdka, a następnie kabel ładujący do smartfona: W rzeczywistości jest to bardziej rozsądna kolejność, aby zwiększyć żywotność baterii. W ten sposób należy zapobiegać przepięciom. Po zakończeniu procesu ładowania postępuj odwrotnie: Najpierw odłącz kabel ładujący od smartfona, a następnie wyjmij zasilacz z gniazdka. Według producenta smartfona Huawei zapobiega to prądowi wstecznego momentu obrotowego, co w najgorszym przypadku zmniejsza pojemność akumulatora.

Twój smartfon lub iPhone nadal szybko się rozładowuje

Jeśli Twój smartfon lub iPhone nadal szybko się rozładowuje, możesz rozważyć wymianę baterii. Ponieważ prawie wszystkie dzisiejsze smartfony mają wbudowaną baterię, będziesz potrzebować pomocy warsztatu lub możesz poszukać instrukcji i niezbędnych materiałów w Internecie. Zanim to zrobisz, warto zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych. Może wystąpić błąd oprogramowania, który zostanie naprawiony poprzez zresetowanie. Jeśli Twój telefon w ogóle się nie ładuje, zapoznaj się z naszymi wskazówkami poniżej:

Wniosek: Przyczyny zbyt szybkiego rozładowywania się baterii telefonu komórkowego

Zainstalowano zbyt wiele bezużytecznych/energochłonnych aplikacji. Wyświetlacz zawsze działa z maksymalną jasnością. Funkcje Wi-Fi, Bluetooth i lokalizacji są stale włączone. Zbyt wiele widżetów na ekranie głównym. Temperatury zbyt niskie lub zbyt wysokie. Leczysz się akumulator nieprawidłowo.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Spodobał Ci się post? Śledź nas na WhatsApp i Google News i nie przegap żadnych aktualności na temat technologii, gier i rozrywki.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech