Naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka odkryli artefakty stworzone przez małpy ze starego świata w Tajlandii, które przypominają kamienne narzędzia, które historycznie zostały zidentyfikowane jako celowo wykonane przez wczesnych hominidów. Do tej pory uważano, że narzędzia kamienne o ostrych krawędziach reprezentują początek celowej produkcji narzędzi kamiennych, jednej z definiujących i unikalnych cech ewolucji homininów. To nowe badanie kwestionuje długo utrzymywane przekonania na temat pochodzenia celowej produkcji narzędzi w naszej własnej linii.
Badania opierają się na nowych analizach kamiennych narzędzi używanych przez makaki długoogoniaste w Parku Narodowym Phang Nga w Tajlandii. Te małpy używają kamiennych narzędzi do rozłupywania orzechów w twardych łupinach. Podczas tego procesu małpy często łamią młoty i kowadła. Powstały zbiór połamanych kamieni jest znaczny i rozpowszechniony w całym krajobrazie. Co więcej, wiele z tych artefaktów ma wszystkie te same cechy, które są powszechnie używane do identyfikacji celowo wykonanych narzędzi kamiennych w niektórych z najwcześniejszych stanowisk archeologicznych w Afryce Wschodniej.
„Zdolność do celowego tworzenia ostrych kamiennych płatków jest postrzegana jako kluczowy punkt w ewolucji homininów, a zrozumienie, jak i kiedy to się stało, jest ogromnym pytaniem, które jest zwykle badane poprzez badanie artefaktów i skamieniałości z przeszłości. Nasze badania pokazują, że kamień produkcja narzędzi nie jest czymś wyjątkowym dla ludzi i naszych przodków” – mówi główny autor Tomos Proffitt, badacz z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka. „Fakt, że te makaki używają kamiennych narzędzi do przetwarzania orzechów, nie jest zaskakujący, ponieważ używają one również narzędzi, aby uzyskać dostęp do różnych skorupiaków. Co ciekawe, robiąc to, przypadkowo tworzą własny znaczący zapis archeologiczny, który jest częściowo nie do odróżnienia od niektórych artefaktów homininów”.
Nowe spojrzenie na ewolucję technologii narzędzi kamiennych
Porównując przypadkowo wytworzone fragmenty kamienia wykonane przez makaki z fragmentami z niektórych najwcześniejszych stanowisk archeologicznych, naukowcy byli w stanie wykazać, że wiele artefaktów wyprodukowanych przez małpy mieści się w zakresie tych powszechnie kojarzonych z wczesnymi hominidami. Współautor, Jonathan Reeves, podkreśla: „Fakt, że te artefakty można wytworzyć poprzez rozłupywanie orzechów, ma wpływ na zakres zachowań, które kojarzymy z płatkami o ostrych krawędziach w zapisie archeologicznym”.
Nowo odkryte narzędzia z kamienia makaka dają nowy wgląd w to, jak pierwsza technologia mogła powstać u naszych najwcześniejszych przodków i że jej pochodzenie mogło być powiązane z podobnymi zachowaniami związanymi z pękaniem orzechów, które mogą być znacznie starsze niż obecne najwcześniejsze zapisy archeologiczne. „Rozłupywanie orzechów za pomocą kamiennych młotków i kowadeł, podobnie do tego, co robią dziś niektóre naczelne, zostało przez niektórych sugerowane jako możliwy prekursor celowej produkcji narzędzi kamiennych. To badanie, wraz z poprzednimi opublikowanymi przez naszą grupę, otwiera drzwi do możliwości zidentyfikować taką sygnaturę archeologiczną w przyszłości” – mówi Lydia Luncz, główna autorka badania i szefowa Technologicznej Grupy Badawczej Naczelnych w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka. „To odkrycie pokazuje, w jaki sposób żyjące naczelne mogą pomóc naukowcom w badaniu pochodzenia i ewolucji używania narzędzi w naszej własnej linii”.