Nowe badanie prowadzone przez dr Michelle Bebber, adiunkta na Wydziale Antropologii Uniwersytetu Kent, wykazało, że atlatl (tj. miotacz włóczni) działa jako „wyrównujący”, co potwierdza potencjalną aktywną rolę kobiet jako prehistoryczni myśliwi.
Bebber jest współautorem artykułu „Atlatl use wyrównuje prędkość broni pocisków kobiet i mężczyzn”, który został opublikowany w czasopiśmie Nature: Scientific Reports. Jej współautorami są Metin I. Eren i Dexter Zirkle (niedawny doktorant) również z Wydziału Antropologii w Kent State, Briggs Buchanan z University of Tulsa i Robert Walker z University of Missouri.
Atlatl to podręczne urządzenie w kształcie pręta, które wykorzystuje dźwignię do wystrzelenia strzałki i stanowi główną innowację technologiczną człowieka stosowaną w polowaniach i działaniach wojennych od epoki kamienia łupanego. Pierwsze oszczepy mają co najmniej setki tysięcy lat; pierwsze atlatle mają prawdopodobnie co najmniej dziesiątki tysięcy lat.
„Jedną z hipotez dotyczących adopcji atlatl zbieraczy w porównaniu z jej przypuszczalnym poprzednikiem, rzucanym oszczepem, jest to, że zróżnicowana grupa ludzi może osiągnąć równe wyniki wydajności, ułatwiając w ten sposób udział większej liczby osób w polowaniach” – powiedział Bebber.
Badanie Bebbera przetestowało tę hipotezę poprzez systematyczną ocenę 2160 przypadków wystrzelenia broni przez 108 osób, wszystkich nowicjuszy (z których wielu było studentami stanu Kent), którzy używali zarówno oszczepów, jak i atlatli. Wyniki są zgodne z „hipotezą wyrównującą atlatl”, pokazującą, że atlatl nie tylko zwiększa prędkość pocisków w stosunku do rzucanych oszczepów, ale że atlatl wyrównuje prędkość pocisków wystrzeliwanych przez kobiety i mężczyzn.
„Ten wynik wskazuje, że przejście z oszczepu na atlatl sprzyjałoby raczej zjednoczeniu niż podziałowi pracy” – powiedział Bebber. „Nasze wyniki sugerują, że pochówki kobiet i mężczyzn z bronią atlatl należy interpretować podobnie, a w niektórych kontekstach archeologicznych kobiety mogły być wynalazcami atlatl”.
„Wielu ludzi postrzega kobiety w przeszłości jako bierne i tylko mężczyźni byli myśliwymi, ale coraz częściej wydaje się, że tak nie jest” – powiedział Bebber. „Rzeczywiście, a może przede wszystkim, wydaje się, że istnieje rosnąca zgoda między różnymi dziedzinami – archeologią, etnografią, a teraz współczesnymi eksperymentami – że kobiety były prawdopodobnie aktywnymi i odnoszącymi sukcesy łowcami zwierzyny, dużej i małej”.
Od 2019 roku co semestr Bebber zabiera swoje zajęcia na zewnątrz, aby korzystać z atlatl. Zauważyła, że samice bardzo łatwo ją podnoszą i przy niewielkim wysiłku mogą rzucać lotkami tak daleko, jak samce.
„Mężczyźni często byli sfrustrowani, ponieważ starali się zbyt mocno i próbowali użyć swojej siły, aby wystrzelić rzutki” – powiedział Bebber. „Jednakże, ponieważ atlatl działa jak prosta dźwignia, zmniejsza przewagę wynikającą z ogólnie większej siły mięśni samca”.
„Biorąc pod uwagę, że kobiety odnoszą największe korzyści z używania atlatl, z pewnością jest możliwe, że w niektórych kontekstach kobiety wymyśliły atlatl” – powiedział Bebber. „Podobnie w przypadku niektórych gatunków naczelnych samice wymyślają technologie narzędzi do polowania, co zostało udokumentowane wśród szympansów Fongoli”.