Utworzone stany kotów Hot Schrödinger

Utworzone stany kotów Hot Schrödinger

Stany kwantowe można przygotować i obserwować tylko w wysoce kontrolowanych warunkach. Zespół badawczy z Innsbruck w Austrii, udało się teraz stworzyć tak zwane gorące stany CAT Schrödinger w nadprzewodzącym rezonorze mikrofalowym. Badanie, niedawno opublikowane w Science Advances, pokazuje, że zjawiska kwantowe można również zaobserwować i stosować w mniej idealnych, cieplejszych warunkach.

Schrödinger States CAT są fascynującym zjawiskiem w fizyce kwantowej, w której obiekt kwantowy istnieje jednocześnie w dwóch różnych stanach. W eksperymencie myślowym Erwin Schrödingera jest to kot żywy i martwy. W prawdziwych eksperymentach taka równoczesność zaobserwowano w lokalizacjach atomów i cząsteczek oraz w oscylacjach rezonatorów elektromagnetycznych. Wcześniej te analogi do eksperymentu myślowego Schrödingera zostały stworzone przez pierwsze chłodzenie obiektu kwantowego do jego stanu podstawowego, stanu o najniższej możliwej energii. Teraz naukowcy pod przewodnictwem Gerharda Kirchmaira i Oriol Romero-Isart po raz pierwszy wykazali, że rzeczywiście możliwe jest stworzenie superpozycji kwantowych ze stanów wzbudzonych termicznie. „Schrödinger objął także życie, tj.„ Gorący ”kot w swoim eksperymencie myślowym”, zauważa Gerharda Kirchmair z Departamentu Physics Physics na University of Innsbruck i Institute of Quantum Optics and Quantum Information (IQOQI) Austriackiej Akademii Nauk (Öaw). „Chcieliśmy wiedzieć, czy te efekty kwantowe można również wygenerować, jeśli nie zaczniemy od„ zimnego ”stanu podstawowego”, mówi Kirchmair.

W swoich badaniach opublikowanych w Science Advances naukowcy wykorzystali qubit transonowych w rezonatorze mikrofalowym do generowania stanów CAT. Udało im się stworzyć superpozycje kwantowe w temperaturach do 1,8 Kelvina – czyli sześćdziesiąt razy cieplejszy niż temperatura otoczenia w jamie. „Nasze wyniki pokazują, że możliwe jest generowanie wysoce mieszanych stanów kwantowych o różnych właściwościach kwantowych”, wyjaśnia Ian Yang, który przeprowadził eksperymenty zgłoszone w badaniu.

Naukowcy wykorzystali dwa specjalne protokoły do ​​stworzenia gorących stanów CAT Schrödinger. Protokoły te były wcześniej używane do produkcji stanów CAT, zaczynając od stanu podstawowego systemu. „Okazało się, że dostosowane protokoły działają również w wyższych temperaturach, generując odrębne zakłócenia kwantowe”, mówi Oriol Romero-Isart, do niedawna profil fizyki teoretycznej na University of Innsbruck i lider grupy badawczej w Iqoqi Innsbruck oraz od 2024 r. Dyrektor ICFO. „Otwiera to nowe możliwości tworzenia i wykorzystania superpozycji kwantowych, na przykład w oscylatorach nanomechanicznych, dla których osiągnięcie stanu podstawowego może być technicznie trudne”.

„Wielu naszych kolegów było zaskoczonych, gdy po raz pierwszy opowiedzieliśmy im o naszych wynikach, ponieważ zwykle myślimy o temperaturze jako o czymś, co niszczy efekty kwantowe” – dodaje Thomas Agrenius, który pomógł rozwinąć teoretyczne zrozumienie eksperymentu. „Nasze pomiary potwierdzają, że zakłócenia kwantowe mogą utrzymywać się nawet w wysokiej temperaturze”.

Te wyniki badań mogą przynieść korzyści opracowaniu technologii kwantowych. „Nasza praca ujawnia, że ​​możliwe jest obserwowanie i użycie zjawisk kwantowych nawet w mniej idealnych, cieplejszych środowiskach”, podkreśla Gerhard Kirchmair. „Jeśli możemy stworzyć niezbędne interakcje w systemie, temperatura ostatecznie nie ma znaczenia”.

Badanie zostało sfinansowane między innymi przez austriackiego funduszu badawczego i Unii Europejskiej.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science