Prawdziwy globalny wpływ utraty gatunków spowodowanej przez człowieka jest znacznie większy, niż oczekiwano

Prawdziwy globalny wpływ utraty gatunków spowodowanej przez człowieka jest znacznie większy, niż oczekiwano

Wymieranie setek gatunków ptaków spowodowane przez człowieka w ciągu ostatnich 130 000 lat doprowadziło do znacznego zmniejszenia różnorodności funkcjonalnej ptaków – miary zakresu różnych ról i funkcji, jakie ptaki pełnią w środowisku –

Jak wynika z nowego badania opublikowanego dzisiaj w czasopiśmie Science, spowodowało to utratę około 3 miliardów lat wyjątkowej historii ewolucyjnej.

Chociaż od tysiącleci ludzie powodują globalną erozję bogactwa gatunkowego, konsekwencje przeszłych wymierań dla innych wymiarów różnorodności biologicznej są słabo znane. Nowe badania prowadzone przez Uniwersytet w Birmingham podkreślają poważne konsekwencje trwającego kryzysu różnorodności biologicznej i pilną potrzebę zidentyfikowania funkcji ekologicznych traconych w wyniku wymierania.

Od dobrze udokumentowanego ptaka dodo po niedawnego ptaka śpiewającego Kauaʻi ʻōʻō uznanego za wymarły w 2023 r. naukowcy mają obecnie dowody na to, że co najmniej 600 gatunków ptaków wymarło w wyniku działalności człowieka od późnego plejstocenu, kiedy współczesny człowiek zaczął rozprzestrzeniać się po całym świecie. Wykorzystując najobszerniejszy jak dotąd zbiór danych na temat wszystkich znanych wymierań ptaków w późnym plejstocenie i holocenie, w artykule zatytułowanym „Globalna utrata różnorodności funkcjonalnej i filogenetycznej ptaków w wyniku wymierania antropogenicznego” wykracza poza liczbę wymierań i ma szersze konsekwencje dla planety.

Główny autor, dr Tom Matthews z Uniwersytetu w Birmingham, wyjaśnił: „Sama liczba wymarłych gatunków ptaków stanowi oczywiście dużą część kryzysu wymierania, ale musimy się także skupić na tym, że każdy gatunek ma swoje zadanie lub funkcję w środowisku i dlatego odgrywa naprawdę ważną rolę w jego ekosystemie. Niektóre ptaki kontrolują szkodniki poprzez zjadanie owadów, padlinożercy przetwarzają martwą materię, inne jedzą owoce i rozsiewają nasiona, dzięki czemu rośnie więcej roślin i drzew, a niektóre, jak kolibry, zajmują się tym. bardzo ważne zapylacze. Kiedy te gatunki wymierają, wraz z nimi umiera ważna rola, jaką odgrywają (różnorodność funkcjonalna).

„Oprócz różnorodności funkcjonalnej, każdy gatunek ma również pewną historię ewolucyjną, dlatego wyginięcie tego gatunku jest po prostu jak odcięcie gałęzi drzewa życia i cała związana z nim różnorodność filogenetyczna również zostaje utracona”.

Badania wykazały, że dotychczasowa skala antropogenicznego wymierania ptaków spowodowała utratę około 3 miliardów lat wyjątkowej historii ewolucyjnej i 7% globalnej różnorodności funkcjonalnej ptaków – czyli znacznie więcej niż oczekiwano na podstawie liczby wymierań. Biorąc pod uwagę szeroki zakres ważnych ról ekologicznych pełnionych przez ptaki, w szczególności utrata różnorodności funkcjonalnej ptaków będzie prawdopodobnie miała daleko idące konsekwencje. Te wstrząsy wtórne po wyginięciu obejmują zmniejszone zapylenie kwiatów, zmniejszone rozprzestrzenianie się nasion, załamanie odgórnej kontroli populacji owadów – w tym wielu szkodników i wektorów chorób – a także zwiększoną liczbę ognisk chorób z powodu zmniejszonego spożycia padliny. Ponadto udokumentowane w badaniach zmniejszenie liczebności globalnej awifauny prawdopodobnie wpłynie na zdolność wielu gatunków roślin do śledzenia obecnych i przyszłych zmian klimatycznych.

Dr Matthews podsumowuje: „Wyniki te w samą porę przypominają, że obecny kryzys wymierania nie dotyczy tylko liczby gatunków. Nasze odkrycia, identyfikując spadki różnorodności funkcjonalnej i filogenetycznej ptaków spowodowane działaniami człowieka, podkreślają pilną potrzebę zrozumienia i przewidywania skutków przeszłe wymierania antropogeniczne na funkcjonowanie ekosystemu, aby przygotować się na wielkość oczekiwanych przyszłych strat spowodowanych przez przewidywane 1000 gatunków ptaków, które mają całkowicie wyginąć w ciągu najbliższych dwóch stuleci. Informacje te są niezbędne do ustalenia skutecznych celów w zakresie globalnych strategii ochrony a także wysiłki na rzecz odbudowy ekosystemów i ponownego zdziczenia.”

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science