Nowe badanie dokumentuje, że mieszkańcy południowej Kalifornii są chronicznie narażeni na działanie toksycznych substancji chemicznych unoszących się w powietrzu, zwanych plastyfikatorami, w tym tych, które są zakazane w artykułach dla dzieci i produktach kosmetycznych.
Plastyfikatory to związki chemiczne, które czynią materiały bardziej elastycznymi. Wykorzystuje się je w szerokiej gamie produktów, od pudełek śniadaniowych i zasłon prysznicowych po węże ogrodowe i tapicerkę.
„Nie dotyczy to tylko słomek do napojów i torebek na zakupy” – powiedział David Volz, profesor nauk o środowisku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside i autor korespondencyjny artykułu na temat badania opublikowanego w czasopiśmie Environmental Research.
Poprzednie kalifornijskie programy monitorujące skupiały się na plastyfikatorach zwanych ortoftalanami, z których część została wycofana z procesów produkcyjnych ze względów zdrowotnych i środowiskowych. Mniej badań skupiało się na skutkach zdrowotnych ich zamienników, zwanych nieortoftalanami.
Badanie to ujawniło obecność obu typów plastyfikatorów w powietrzu w całej południowej Kalifornii.
„Poziom tych związków jest ogromny” – powiedział Volz. „Nie spodziewaliśmy się tego. W rezultacie uznaliśmy, że ważne jest, aby ludzie dowiedzieli się o tym badaniu”.
Narodowy Instytut Nauk o Zdrowiu Środowiskowym również chce zwiększyć widoczność tego badania, jednego z niewielu, które dokumentuje obecność ftalanów w powietrzu w środowiskach miejskich. Miesięczny biuletyn instytutu „Environment Factor” opisuje badanie w wydaniu z października 2024 r.
Naukowcy śledzili dwie grupy studentów studiów licencjackich UCR dojeżdżających do pracy z różnych części południowej Kalifornii. Obie grupy nosiły silikonowe opaski na nadgarstki przeznaczone do gromadzenia danych na temat narażenia na substancje chemiczne w powietrzu.
Pierwsza grupa nosiła opaski przez pięć dni w 2019 r., a druga grupa nosiła dwie różne opaski przez pięć dni w 2020 r. Obie grupy nosiły opaski nieprzerwanie przez cały dzień, wykonując swoje zajęcia. Pod koniec okresu gromadzenia danych badacze pocięli opaski na kawałki, a następnie przeanalizowali zawarte w nich substancje chemiczne.
W poprzednim artykule zespół skupił się na TDCIPP, substancji opóźniającej palenie i znanej substancji rakotwórczej wychwytywanej w opaskach na nadgarstki. Zaobserwowali, że im dłuższa jest podróż ucznia do pracy, tym większe jest jego narażenie na TDCIPP.
W przeciwieństwie do TDCIPP, który najprawdopodobniej migruje z siedzeń samochodowych osób dojeżdżających do pracy w kurzu, zespół nie jest w stanie określić pochodzenia plastyfikatorów. Ponieważ unoszą się w powietrzu, a nie są związane z kurzem, opaski mogły je złapać w dowolnym miejscu, nawet poza samochodami uczniów.
W każdym gramie pociętej opaski zespół znalazł od 100 000 do 1 miliona nanogramów trzech ftalanów: DiNP, DEHP i DEHT. Zmierzono ogółem dziesięć plastyfikatorów, ale zawartość tych trzech wyróżniała się.
Zarówno DiNP, jak i DEHP znajdują się na kalifornijskiej liście Proposition 65, która zawiera substancje chemiczne, o których wiadomo, że powodują raka, wady wrodzone lub inne zaburzenia reprodukcji. Jako alternatywę wprowadzono DEHT, ale jego wpływ na zdrowie człowieka nie został dobrze zbadany.
Badanie to sugeruje, że wprowadzenie DEHT również nie przyczyniło się zbytnio do zmniejszenia poziomu narażenia społeczeństwa na DiNP lub DEHP. Poziomy wszystkich trzech substancji chemicznych znalezione przez Volza i jego zespół były podobne do tych, które odkryli naukowcy w niepowiązanych badaniach przeprowadzonych na wschodnim wybrzeżu.
Pomimo różnic klimatycznych powietrze na obu wybrzeżach prawdopodobnie zawiera podobne ilości ftalanów.
„Bez względu na to, kim jesteś i gdzie się znajdujesz, Twój codzienny poziom narażenia na te plastyfikatory jest wysoki i trwały” – powiedział Volz. „Są wszechobecni”.
Zdaniem Volza badania takie jak to podkreślają potrzebę znalezienia alternatyw dla plastiku. W miarę degradacji tworzyw sztucznych te i podobne związki przedostają się do środowiska i organizmu.
„Jedynym sposobem na zmniejszenie stężenia plastyfikatorów w powietrzu jest zmniejszenie produkcji i zużycia materiałów zawierających plastyfikatory” – stwierdził.