Przytulnie nakryty stół, smaczny stek na patelni i romantyczny blask świec mogą wydawać się początkiem cudownego wieczoru. Jednak nowe badanie przeprowadzone na Wydziale Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Aarhus sugeruje, że należy zachować ostrożność przy wdychaniu zbyt dużej ilości przytulnej atmosfery. Karin Rosenkilde Laursen, postdoc na tym wydziale i współautorka badania, mówi:
„Nasze badanie pokazuje, że zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach spowodowane oparami z gotowania i palenia świec może prowadzić do niekorzystnych skutków zdrowotnych, takich jak podrażnienia i stany zapalne, u młodych osób chorych na łagodną astmę. Znaleźliśmy między innymi oznaki uszkodzenia DNA i oznaki stanu zapalnego w krwi.”
Kiedy włączamy piekarnik, stawiamy na płycie patelnię lub zapalamy świece, powstają najdrobniejsze cząsteczki i gazy, które następnie wdychamy. Poprzednie badania wykazały, że te cząstki i gazy mogą być szkodliwe dla zdrowia. To badanie wyróżnia się tym, że badacze skupili się na wpływie leku na młode osoby cierpiące na łagodną astmę w wieku od 18 do 25 lat, mówi Karin Rosenkilde Laursen:
„W badaniu zaobserwowaliśmy, że nawet bardzo młode osoby cierpiące na łagodną astmę mogą odczuwać dyskomfort i niekorzystne skutki, jeśli pomieszczenie nie jest odpowiednio wentylowane podczas gotowania lub palenia świec. Młodzi ludzie są na ogół sprawniejsi i bardziej odporni niż osoby starsze i w średnim wieku. Dlatego niepokojące jest to, że zaobserwowaliśmy znaczący wpływ cząstek na tę szczególnie młodą grupę wiekową.”
Ale nie tylko osoby, u których zdiagnozowano astmę, muszą zwracać uwagę na klimat w pomieszczeniach – mówi.
„Mimo że badanie skupiało się na młodych astmatykach, jego wnioski są interesujące i istotne dla nas wszystkich. Zbliża się zima, kiedy zapalamy wiele świec i być może rzadziej otwieramy drzwi i okna podczas gotowania. zdrowszy klimat w pomieszczeniach, nawet gdy odpoczywamy w pomieszczeniach, możemy pomóc w zmniejszeniu częstości występowania poważnych chorób płuc i układu krążenia, a także raka”.
Karin Rosenkilde Laursen planuje kontynuować to badanie, przeprowadzając kolejne, w którym zbada, w jaki sposób emisje z gotowania i świec wpływają na zdrowe osoby dorosłe.
Wyniki badań – więcej informacji
Typ studiów: Badanie jest randomizowanym, kontrolowanym badaniem narażenia, prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby, w którym 36 młodych astmatyków zostało poddanych trzem różnym ekspozycjom w komorach klimatycznych na Uniwersytecie w Aarhus. Byli narażeni na emisję z gotowania, emisję ze spalania świec i wreszcie na czyste powietrze. Za każdym razem uczestnicy byli narażeni na działanie substancji przez pięć godzin w ściśle kontrolowanych warunkach. Podczas ekspozycji mierzyliśmy cząsteczki i gazy, a uczestnicy zgłaszali objawy związane z podrażnieniami i ogólnym samopoczuciem. Biomarkery związane z drogami oddechowymi i ogólnoustrojowymi zmianami zapalnymi oceniano przed ekspozycją, bezpośrednio po ekspozycji i ponownie następnego ranka. Wzmacniacz: Wydział Chemii Uniwersytetu w Aarhus. Katedra Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Kopenhadze, Katedra Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Uniwersytetu w Göteborgu, Szpital Uniwersytecki w Aarhus. Finansowanie: Badanie jest finansowane z grantu Realdania Research w wysokości 2,8 mln DKK.