Odkryto najstarszą mapę 3D na świecie

Odkryto najstarszą mapę 3D na świecie

Naukowcy odkryli prawdopodobnie najstarszą na świecie trójwymiarową mapę, zlokalizowaną w megaklascie kwarcytowego piaskowca w Basenie Paryskim.

Obecnie okazało się, że schronisko skalne Ségognole 3, znane od lat 80. XX wieku z artystycznych rycin przedstawiających dwa konie w stylu późnego paleolitu po obu stronach kobiecej figury łonowej, zawiera miniaturowe przedstawienie otaczającego krajobrazu.

Dr Anthony Milnes z Wydziału Fizyki, Chemii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Adelajdzie wziął udział w badaniach prowadzonych pod kierunkiem dr Médarda Thiry'ego z Mines Paris – PSL Center of Geosciences.

Wcześniejsze badania dr Thiry'ego, przeprowadzone po jego pierwszej wizycie w tym miejscu w 2017 r., wykazały, że paleolici „obrobili” piaskowiec w sposób odzwierciedlający żeńską formę i otworzyli pęknięcia, aby woda mogła przedostać się do piaskowca, co umożliwiło wypływ u podstawy trójkąta miednicy.

Nowe badania sugerują, że część podłogi schronu z piaskowca, ukształtowanego i zaadaptowanego przez ludzi paleolitu około 13 000 lat temu, została wymodelowana tak, aby odzwierciedlała naturalne przepływy wody i cechy geomorfologiczne regionu.

„To, co opisaliśmy, nie jest mapą w dzisiejszym rozumieniu – z odległościami, kierunkami i czasem podróży – ale raczej trójwymiarową miniaturą przedstawiającą funkcjonowanie krajobrazu, z odpływem z wyżyn do strumieni i rzek, zbieżność dolin oraz powstawanie jezior i bagien w dole rzeki” – wyjaśnia dr Milnes.

„Dla ludów paleolitu kierunek przepływów wody i rozpoznanie cech krajobrazu były prawdopodobnie ważniejsze niż współczesne koncepcje, takie jak odległość i czas.

„Nasze badanie pokazuje, że ludzkie modyfikacje zachowań hydraulicznych w schronie i wokół niego obejmowały modelowanie naturalnych przepływów wody w krajobrazie w regionie wokół schronu skalnego. To wyjątkowe odkrycie i wyraźnie pokazuje zdolności umysłowe, wyobraźnię i możliwości inżynieryjne naszych odlegli przodkowie.”

Dzięki szeroko zakrojonym badaniom nad pochodzeniem piaskowca z Fontainebleau dr Thiry rozpoznał kilka drobnych cech morfologicznych, które nie mogły powstać w sposób naturalny, co sugeruje, że zostały zmodyfikowane przez pierwszych ludzi.

„Nasze badania wykazały, że ludzie w okresie paleolitu wyrzeźbili piaskowiec, aby wyznaczyć określone ścieżki przepływu w celu infiltracji i kierowania wody deszczowej, czego archeolodzy nigdy nie odkryli” – mówi Thiry.

„Armatura ma prawdopodobnie znacznie głębsze, mityczne znaczenie, związane z wodą. Dwie instalacje hydrauliczne – ta przedstawiająca figurację seksualną i ta przedstawiająca miniaturowy krajobraz – znajdują się od dwóch do trzech metrów od siebie i z pewnością przekazują głęboką sens koncepcji życia i natury, który nigdy nie będzie dla nas dostępny.”

Najnowsze badanie Milnesa i Thiry'ego, opublikowane w Oxford Journal of Archaeology, odkryło obecność modelowania trójwymiarowego poprzez dokładne zbadanie cech geomorfologicznych w drobnej skali.

„To zupełnie nowe odkrycie zapewnia lepsze zrozumienie i wgląd w możliwości tych wczesnych ludzi” – mówi Thiry.

Przed tym odkryciem za najstarszą znaną trójwymiarową mapę uważano dużą przenośną płytę skalną wyrytą przez ludzi z epoki brązu około 3000 lat temu. Mapa ta przedstawiała lokalną sieć rzeczną i kopce ziemne, odzwierciedlając nowocześniejszą koncepcję mapy wykorzystywaną do nawigacji.

Dr Milnes twierdzi, że współpraca między dyscyplinami – takimi jak archeologia, geologia i geomorfologia – jest niezbędna w nauce.

„Wierzymy, że najbardziej produktywne wyniki badań można uzyskać na pograniczu dyscyplin” – mówi dr Milnes.

„Ważna jest ponowna ocena badań terenowych i przeprowadzanie częstych wizyt w terenie. Z naszego trwającego projektu jasno wynika, że ​​spostrzeżenia i interpretacje nie pojawiają się natychmiast, ale wyłaniają się w wyniku nowych obserwacji i interdyscyplinarnych dyskusji” – sugeruje dr Thiry.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science