Z nowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wschodniej Anglii wynika, że systemy filtracji powietrza nie zmniejszają ryzyka zarażenia się infekcjami wirusowymi.
Opublikowane dzisiaj nowe badanie pokazuje, że technologie mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa interakcji społecznych w pomieszczeniach zamkniętych nie są skuteczne w świecie rzeczywistym.
Zespół zbadał technologie, w tym filtrację powietrza, oświetlenie bakteriobójcze i jonizatory.
Przeanalizowali wszystkie dostępne dowody, ale niewiele z nich potwierdziło nadzieje, że technologie te mogą chronić powietrze przed infekcjami dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego.
Profesor Paul Hunter z Norwich Medical School w UEA powiedział: „Oczyszczacze powietrza są przeznaczone do filtrowania substancji zanieczyszczających z powietrza, które przez nie przechodzi.
„Kiedy wybuchła pandemia Covida, wiele dużych firm i rządów – w tym NHS, armia brytyjska, władze miasta Nowy Jork i regionalne władze niemieckie – rozważało instalację tego typu technologii w celu ograniczenia cząstek wirusa unoszących się w powietrzu w budynkach i małych spacje.
„Jednak technologie uzdatniania powietrza mogą być drogie. Dlatego rozsądne jest porównanie korzyści z kosztami i zrozumienie obecnych możliwości takich technologii”.
Zespół badawczy zbadał dowody potwierdzające, że technologie oczyszczania powietrza chronią ludzi przed zarażeniem się infekcjami dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego przenoszonymi drogą powietrzną.
Przeanalizowali dowody dotyczące infekcji bakteryjnych lub objawów u osób narażonych lub nie narażonych na działanie technologii uzdatniania powietrza w 32 badaniach, wszystkie przeprowadzone w rzeczywistych warunkach, takich jak szkoły czy domy opieki. Jak dotąd nie opublikowano żadnych badań dotyczących uzdatniania powietrza rozpoczętych w erze Covida.
Główna badaczka, dr Julii Brainard, również z Norwich Medical School w UEA, powiedziała: „Rozważane przez nas technologie obejmowały filtrację, oświetlenie bakteriobójcze, jonizatory i wszelkie inne sposoby bezpiecznego usuwania wirusów lub dezaktywacji ich w powietrzu do oddychania.
„Krótko mówiąc, nie znaleźliśmy żadnych mocnych dowodów na to, że technologie uzdatniania powietrza mogą chronić ludzi w rzeczywistych warunkach.
„Istnieje wiele dowodów na to, że zanieczyszczenie środowiska i powierzchni można zmniejszyć za pomocą kilku strategii uzdatniania powietrza, zwłaszcza oświetlenia bakteriobójczego i wysokowydajnej filtracji cząstek stałych (HEPA). Jednak połączone dowody wskazują, że technologie te nie zatrzymują ani nie ograniczają chorób .
„Istniały słabe dowody na to, że metody uzdatniania powietrza zmniejszają prawdopodobieństwo infekcji, ale dowody te wydają się stronnicze i niezrównoważone.
„Zdecydowanie podejrzewamy, że przeprowadzono pewne istotne badania, które przyniosły bardzo niewielki efekt lub nie przyniosły żadnego efektu, ale nigdy nie zostały one opublikowane.
„Nasze ustalenia są rozczarowujące, ale niezwykle ważne jest, aby decydenci w dziedzinie zdrowia publicznego mieli pełny obraz sytuacji.
„Mam nadzieję, że badania przeprowadzone podczas Covid zostaną wkrótce opublikowane i będziemy mogli dokonać bardziej świadomej oceny wartości oczyszczania powietrza podczas pandemii”.
Badaniami kierował Uniwersytet Anglii Wschodniej we współpracy z University College London, University of Essex, Norfolk and Norwich University Hospital Trust oraz University of Surrey.
Został on sfinansowany przez Jednostkę ds. Ochrony Zdrowia w zakresie gotowości i reagowania na wypadek sytuacji kryzysowych Narodowego Instytutu Badań i Opieki Zdrowotnej, kierowaną przez Kings College London i UEA we współpracy z brytyjską Agencją Bezpieczeństwa Zdrowia.