Naukowcy twierdzą, że emisja gazów cieplarnianych jest „najwyższa w historii” i powoduje bezprecedensowe tempo globalnego ocieplenia

Naukowcy twierdzą, że emisja gazów cieplarnianych jest „najwyższa w historii” i powoduje bezprecedensowe tempo globalnego ocieplenia

Globalne ocieplenie spowodowane przez człowieka nadal rośnie w „bezprecedensowym tempie” od czasu ostatniej poważnej oceny systemu klimatycznego opublikowanej dwa lata temu, mówi 50 czołowych naukowców.

Jeden z naukowców powiedział, że analiza była „pobudką w odpowiednim czasie”, że tempo i skala działań na rzecz klimatu były niewystarczające, a eksperci klimatyczni spotykają się w Bonn, aby przygotować grunt pod dużą konferencję klimatyczną COP28 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w grudniu, która obejmie podsumowanie postępów w kierunku utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C do 2050 r.

Biorąc pod uwagę tempo, w jakim zmienia się globalny system klimatyczny, naukowcy argumentują, że decydenci, negocjatorzy klimatyczni i grupy społeczeństwa obywatelskiego muszą mieć dostęp do aktualnych i solidnych dowodów naukowych, na których mogą opierać decyzje.

Autorytatywnym źródłem informacji naukowych na temat stanu klimatu jest Międzyrządowy Zespół ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC), ale czas realizacji jego głównych ocen wynosi pięć lub dziesięć lat, co tworzy „lukę informacyjną”, zwłaszcza gdy wskaźniki klimatyczne szybko się zmieniają.

W ramach inicjatywy prowadzonej przez Uniwersytet w Leeds naukowcy opracowali otwartą platformę naukową z otwartymi danymi – Indicators of Global Climate Change oraz stronę internetową (https://igcc.earth/). Co roku będzie aktualizować informacje na temat kluczowych wskaźników klimatycznych.

Dekada krytyczna dla zmian klimatu

Projekt Indicators of Global Climate Change jest koordynowany przez profesora Piersa Forstera, dyrektora Priestley Center for Climate Futures w Leeds. Powiedział: „To jest krytyczna dekada dla zmian klimatu.

„Decyzje podjęte teraz będą miały wpływ na to, o ile wzrosną temperatury oraz stopień i dotkliwość skutków, które zobaczymy w rezultacie.

„Długoterminowe wskaźniki ocieplenia są obecnie na długoterminowym poziomie, co jest spowodowane najwyższymi w historii poziomami emisji gazów cieplarnianych. Istnieją jednak dowody na to, że tempo wzrostu emisji gazów cieplarnianych zwolniło.

„Musimy być zwinni w obliczu zmian klimatu. Musimy zmienić politykę i podejście w świetle najnowszych danych dotyczących stanu systemu klimatycznego. Czas nie jest już po naszej stronie. Dostęp do aktualnych informacja o dacie jest niezwykle ważna”.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Earth System Science Data, naukowcy ujawnili, jak zmieniły się kluczowe wskaźniki od czasu opublikowania raportu szóstej grupy roboczej IPCC 1 w 2021 r., który dostarczył kluczowych danych, które zostały uwzględnione w kolejnym raporcie IPCC Sixth Synthesis.

Co pokazują zaktualizowane wskaźniki

Ocieplenie spowodowane przez człowieka, w dużej mierze spowodowane spalaniem paliw kopalnych, osiągnęło średnio 1,14°C w ostatniej dekadzie (2013-2022) powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. To wzrost z 1,07°C w latach 2010-2019.

Ocieplenie spowodowane działalnością człowieka wzrasta obecnie w tempie ponad 0,2°C na dekadę.

Analiza wykazała również, że emisje gazów cieplarnianych były „najwyższe w historii”, a działalność człowieka spowodowała średnio ekwiwalent 54 (+/-5,3) gigaton (lub miliarda ton metrycznych) dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery każdego roku w ciągu ostatniej dekady (2012-2021).

Nastąpiło pozytywne odejście od spalania węgla, ale wiązało się to z krótkoterminowymi kosztami, ponieważ przyczyniło się do globalnego ocieplenia poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza cząstkami stałymi, co ma efekt chłodzenia.

„Wskaźniki kluczowe dla rozwiązania kryzysu klimatycznego”

Profesor Maisa Rojas Corradi, minister środowiska w Chile, autorka IPCC i naukowiec biorący udział w tym badaniu, powiedziała: kryzysu klimatycznego na pierwszym miejscu w programie i podejmowania decyzji w oparciu o dowody.

„Zgodnie z „mechanizmem zapadkowym” zwiększania ambicji przewidzianym w porozumieniu paryskim potrzebujemy informacji naukowych o emisjach, stężeniu i temperaturze tak często, jak to możliwe, aby utrzymać aktualność międzynarodowych negocjacji klimatycznych oraz móc dostosować i w razie potrzeby poprawna polityka krajowa.

„W przypadku Chile mamy prawo dotyczące zmian klimatu, które ma na celu dostosowanie polityki całego rządu do działań na rzecz klimatu”.

Pozostały budżet węglowy

Jednym z głównych ustaleń analizy jest tempo spadku tak zwanego pozostałego budżetu węglowego, oszacowanie, ile węgla można uwolnić do atmosfery, aby dać 50% szans na utrzymanie wzrostu temperatury na świecie w granicach 1,5°C. C.

W 2020 r. IPCC obliczył, że pozostały budżet emisji dwutlenku węgla wyniósł około 500 gigaton dwutlenku węgla. Na początku 2023 r. liczba ta była mniej więcej o połowę mniejsza i wynosiła około 250 gigaton dwutlenku węgla.

Zmniejszenie szacowanego pozostałego budżetu węglowego wynika z połączenia emisji utrzymujących się od 2020 r. i zaktualizowanych szacunków ocieplenia spowodowanego przez człowieka.

Profesor Forster powiedział: „Chociaż nie osiągnęliśmy jeszcze ocieplenia o 1,5°C, budżet węglowy prawdopodobnie zostanie wyczerpany w ciągu zaledwie kilku lat, ponieważ mamy potrójne uderzenie ogrzewania z bardzo wysokich emisji CO2, ogrzewania ze wzrostu innych emisji gazów cieplarnianych i ogrzewanie dzięki redukcji zanieczyszczenia.

„Jeśli nie chcemy, aby cel 1,5°C zniknął z naszych lusterek wstecznych, świat musi pracować znacznie ciężej i pilnie nad obniżeniem emisji.

„Naszym celem jest, aby ten projekt pomógł kluczowym graczom w pilnym wykonaniu tej ważnej pracy z aktualnymi i aktualnymi danymi na wyciągnięcie ręki”.

Dr Valérie Masson-Delmotte z Université Paris Saclay, która współprzewodniczyła Grupie Roboczej 1 szóstego raportu oceniającego IPCC i była zaangażowana w projekt wskaźników klimatycznych, powiedziała: „Ta solidna aktualizacja pokazuje intensyfikację ogrzewania naszego klimatu napędzanego działalnością człowieka. Jest to dzwonek alarmowy w odpowiednim czasie dla globalnego podsumowania porozumienia paryskiego w 2023 r. – tempo i skala działań w dziedzinie klimatu nie są wystarczające, aby ograniczyć eskalację zagrożeń związanych z klimatem”.

Jak ostatecznie wykazały ostatnie raporty IPCC, wraz z każdym dalszym wzrostem globalnego ocieplenia wzrasta częstotliwość i intensywność ekstremalnych zjawisk klimatycznych, w tym ekstremalnych temperatur, intensywnych opadów deszczu i susz rolniczych.

Wskaźniki globalnej zmiany klimatu (https://igcc.earth/) będą zawierały corocznie aktualizowane informacje na temat emisji gazów cieplarnianych, globalnego ocieplenia spowodowanego przez człowieka i pozostałego budżetu węglowego.

Witryna rozszerza udaną tablicę rozdzielczą klimatu o nazwie Climate Change Tracker, która została stworzona przez twórców oprogramowania, którzy zaczerpnęli pomysły z branży finansowej, jak przedstawiać społeczeństwu złożone informacje.

Streszczenie:

Naukowcy twierdzą, że emisja gazów cieplarnianych jest „najwyższa w historii” i powoduje bezprecedensowe tempo globalnego ocieplenia

W ciągu ostatniej dekady ocieplenie spowodowane działalnością człowieka wyniosło średnio 1,14°C

Każdego roku emitowany jest rekordowy poziom gazów cieplarnianych, odpowiadający 54 miliardom ton dwutlenku węgla

Pozostały budżet węglowy – ile dwutlenku węgla można wyemitować, aby mieć ponad 50% szans na utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C – zmniejszył się o połowę w ciągu trzech lat

Czołowi naukowcy rozpoczęli dziś projekt mający na celu coroczną aktualizację kluczowych wskaźników klimatycznych, aby ludzie mogli być na bieżąco informowani o krytycznych aspektach globalnego ocieplenia

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science