Multisensory VR Forest ponownie uruchamia mózg i podnosi nastrój – Biedy potwierdza

Multisensory VR Forest ponownie uruchamia mózg i podnosi nastrój – Biedy potwierdza

W Japonii shinrin Yoku lub Kąpienia Lasowe były już zastosowane do zastosowań terapeutycznych, na przykład do obniżenia ciśnienia krwi i poziomu stresu. W ich badaniu naukowcy chcieli dowiedzieć się, czy kąpiel leśna – świadomie zanurzenie się w naturze – może być również skuteczne, gdy są wykonywane wirtualnie, i skupić się na tym, czy pozytywny efekt jest silniejszy, gdy kilka zmysłów jest omawianych jednocześnie.

W przypadku projektu w największym europejskim europejskim lesie Fir Firm Sonnenberg wyprodukowano wysokiej jakości 360 ° VR. Uczestnicy doświadczyli wirtualnej scenerii leśnej jako pełnego doświadczenia sensorycznego (z obrazami, dźwiękiem i zapachem), albo w zmniejszonej formie, w której zastosowano bodźce leśne atrakcyjne tylko do jednego zmysłu – wizualnego, słuchowego lub węchowego. W wariantach, w których aktywowano tylko słuch lub zapach, uczestnicy umieszczali w neutralnym środowisku wirtualnym, aby zminimalizować bodźce wizualne i wpływ technologii VR.

Znacznie lepszy efekt z kombinacją sensoryczną

Ponad 130 uczestników zostało najpierw umieszczonych w sytuacji ostrego stresu za pomocą obrazów wywołujących stres. Następnie, wyposażone w szklanki VR, doświadczyli jednego z czterech wariantów stymulacji/ kąpieli leśnej. Wyniki pokazują, że połączenie wszystkich trzech bodźców sensorycznych doprowadziło do znacznie większej poprawy nastroju i silniejszego poczucia połączenia z naturą w porównaniu z tym, gdy przedstawiono poszczególne bodźce czuciowe. Oprócz pozytywnego wpływu na nastrój, istniała również ograniczona poprawa pamięci roboczej – funkcja poznawcza, która umożliwia nam przechowywanie, przetwarzanie i pobieranie informacji w krótkim okresie.

Jednak naukowcy zwracają uwagę, że efekty są specyficzne dla obszaru i nie mogą być jeszcze uważane za powszechnie ważne. Konieczne są dalsze badania z większymi próbkami, aby potwierdzić wyniki i zapewnić lepsze zrozumienie mechanizmów regenerujących efektów wirtualnej natury.

„Możemy już powiedzieć, że cyfrowe doświadczenia przyrody mogą absolutnie wywołać efekt emocjonalny – nawet jeśli nie zastępują faktycznej natury”, informuje Leonie Ascone, główna autorka badania i badacza w grupie roboczej ds. Plastyczności neuronalnej w University Medical Center Hamburg -Eppendorf (UKE).

Potencjał klinik, poczekalni i przestrzeni miejskich

Simone Kühn, kierownik badania i dyrektor Centrum Neuronauki Środowiska w Max Planck Institute for Human Development, dodaje: „Zwłaszcza w miejscach o ograniczonym dostępie do przyrody – takich jak kliniki, poczekalni lub wnętrza miejskich – wielokrotnie ulegające zastosowaniu VR lub ukierunkowana inscenizacja natury” mogą potwierdzić dobre samopoczucie psychiczne. Obrazy, dźwięki i zapusty natury oferują wcześniejsze działania nastroju i wydajności psychicznej. Kühn prowadzi intensywne badania wpływu środowiska na ludzki mózg i, wraz z kolegami z uniwersytetów w Wiedniu, Exeter i Birmingham, był ostatnio w stanie udowodnić, że po oglądaniu filmów przyrodniczych pacjenci postrzegają ból fizyczny jako mniej intensywny (Steininger i in., 2025).

Krótko mówiąc:

Kąpiel leśna w wirtualnej rzeczywistości poprawia dobrostan emocjonalny i zwiększa powiązanie z naturą, szczególnie gdy kilka zmysłów (wzrok, słuch, zapach) jest jednocześnie zaangażowanych w badanie wykorzystano wideo leśne 360 ​​° VR z oryginalnymi dźwiękami i zapachem olejków eterycznych z FIR w Douglas, istnieje możliwość zastosowania, szczególnie w klinicznych, urbanistycznych i innych środowiskach o ograniczonym dostępie do natury do natury

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science