Wszystkie żywe organizmy starzeją się i umierają – nie ma sposobu na uniknięcie śmierci. Ale nie wszystkie organizmy podążają za tym samym schematem osłabienia i degradacji aż do starości i śmierci – jak może się to wydawać sprzeczne z intuicją.
„Wbrew rozpowszechnionym teoriom starzenia się, pokazujemy, że wiele gatunków żółwi lądowych znalazło sposób na spowolnienie lub nawet całkowite wyłączenie procesu starzenia. Oznacza to, że starzenie się nie jest nieuniknione dla wszystkich organizmów” – powiedziała biolog Rita da Silva. był na Uniwersytecie Południowej Danii, kiedy praca została zakończona.
Ona i inni badacze z Uniwersytetu Południowej Danii opublikowali nowe badanie w Science, dotyczące żółwi żyjących w ogrodach zoologicznych i akwariach.
Badanie wykazało, że ich schemat starzenia się nie przypomina ludzi lub innych zwierząt: w rzeczywistości większość z nich starzeje się wolniej, aw niektórych przypadkach ich starzenie się jest znikome.
Spośród 52 gatunków, 75% z nich starzeje się wyjątkowo wolno, podczas gdy 80% z nich starzeje się wolniej niż współcześni ludzie.
Po dojrzałości płciowej
„Odkryliśmy, że niektóre z tych gatunków mogą zmniejszyć tempo starzenia się w odpowiedzi na poprawę warunków życia w ogrodach zoologicznych i akwariach w porównaniu z dzikimi zwierzętami” – powiedziała współautorka Dalia Conde, profesor nadzwyczajny na Wydziale Biologii Uniwersytetu. południowej Danii.
Niektóre teorie ewolucyjne przewidują, że starzenie się pojawia się po osiągnięciu dojrzałości płciowej jako kompromis między energią, którą jednostka inwestuje w naprawę uszkodzeń w swoich komórkach i tkankach, a energią, którą inwestuje w reprodukcję, więc jej geny są przekazywane kolejnym pokoleniom.
Ten kompromis oznacza między innymi, że po osiągnięciu dojrzałości płciowej osobniki przestają rosnąć i zaczynają doświadczać starzenia, stopniowego pogarszania się funkcji organizmu wraz z wiekiem.
Żółwie rosną po osiągnięciu dojrzałości płciowej
Teorie przewidują, że takie kompromisy są nieuniknione, a zatem starzenie się jest nieuniknione. W rzeczywistości ta prognoza została potwierdzona dla kilku gatunków, zwłaszcza ssaków i ptaków.
Uważa się jednak, że organizmy, które rosną po osiągnięciu dojrzałości płciowej, takie jak żółwie i żółwie lądowe, mają potencjał do dalszego inwestowania w naprawę uszkodzeń komórek, a zatem są uważane za idealnych kandydatów do zmniejszania, a nawet unikania szkodliwych skutków starzenia.
„Należy jednak pamiętać, że fakt, że niektóre z nich wykazują znikome starzenie się, nie oznacza, że są nieśmiertelne; oznacza to jedynie, że ich ryzyko śmierci nie wzrasta wraz z wiekiem, ale nadal jest większe od zera. Krótko mówiąc, wszystkie w końcu umrą z powodu nieuniknionych przyczyn śmiertelności, takich jak choroby” – powiedział inny z naukowców stojących za badaniem, Fernando Colchero, profesor nadzwyczajny na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Południowej Danii.
Starzenie się człowieka nie zwalnia w lepszych warunkach życia
W ostatnim stuleciu ludzie byli świadkami bezprecedensowego wzrostu ludzkiej długowieczności. Jednak badania na ludziach i naczelnych innych niż ludzie wykazały, że poprawa warunków życia nie zmienia znacząco tempa starzenia.
Wśród tych gatunków zmiany środowiskowe wpływają głównie na śmiertelność niemowląt i dzieci, a także na niezależne od wieku przyczyny zgonów, takie jak drapieżnictwo lub ekstremalne warunki.
„Tak więc te gatunki, w tym ludzie, nie mogą uniknąć starzenia” – mówi Fernando Colchero.
Źródło historii:
Materiały dostarczone przez Uniwersytet Południowej Danii. Oryginał napisany przez irgitte Svennevig. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.