Kakadu Goffina zostały dodane do krótkiej listy zwierząt innych niż ludzie, które używają i transportują zestawy narzędzi. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Current Biology 10 lutego naukowcy wykazali, że kakadu noszą wiele narzędzi na swoim miejscu pracy, gdy wymaga tego praca. Takie zachowanie było wcześniej zgłaszane tylko u szympansów, naszych najbliższych krewnych.
Kakadu Goffina to małe białe papugi pochodzące z archipelagu wysp Tanimbar w Indonezji. Kakadu w niewoli Goffina używają i wytwarzają narzędzia, a ostatnie badania dzikich kakadu wykazały, że mogą one używać do trzech różnych narzędzi do wydobywania nasion z określonego owocu. Jednak do tej pory nie było jasne, czy kakadu uważały te narzędzia za „zestaw”; możliwe, że to, co może wyglądać jak zestaw narzędzi, jest niczym więcej niż łańcuchem zastosowań pojedynczego narzędzia, przy czym każde nowe narzędzie pojawia się zwierzęciu w miarę rozwoju zadania.
Teraz zespół naukowców przeprowadził kontrolowane eksperymenty, aby wyjaśnić, że kakadu rzeczywiście rozpoznają, kiedy praca wymaga więcej niż jednego narzędzia. „Dzięki temu eksperymentowi możemy powiedzieć, że podobnie jak szympansy, kakadu Goffina nie tylko wydają się używać zestawów narzędzi, ale wiedzą, że używają zestawów narzędzi” – mówi pierwszy autor Antonio Osuna-Mascaró, biolog ewolucyjny z University of Veterinary Medicine Wiedeń. „Ich elastyczność zachowania jest oszałamiająca”.
Osuna-Mascaró został zainspirowany szympansami Goualougo Triangle, łowiącymi termity, z północnego Konga, jedynym innym znanym zwierzęciem innym niż człowiek, które używa zestawów narzędzi. Te szympansy łowią termity w dwuetapowym procesie: najpierw używają tępego patyka do wybijania dziur w kopcu termitów, a następnie wkładają długą, elastyczną sondę, aby „wyłowić” termity z dziur. W tym badaniu zespół Osuna-Mascaró zlecił kakadu łowienie orzechów nerkowca zamiast termitów.
Aby naśladować łowienie termitów, naukowcy podarowali kakadu pudełko zawierające orzechy nerkowca za przezroczystą papierową membraną. Aby dostać się do nerkowca, kakadu musiały przebić się przez błonę, a następnie „wyłowić” nerkowca. Otrzymali krótki, spiczasty patyk do wybijania otworów i pionowo przepołowioną plastikową słomkę do wędkowania.
Siedem z dziesięciu przetestowanych kakadu nauczyło się skutecznie wydobywać orzechy nerkowca, przebijając błonę, a dwie kakadu (Figaro i Fini) wykonały zadanie w ciągu 35 sekund przy pierwszej próbie. Kakadu nie mają równoważnego zachowania żerującego na wolności, więc nie było szans, aby ich użycie narzędzi było oparte na wrodzonych zachowaniach, a każda kakadu używała nieco innej techniki.
Następnie zespół przetestował zdolność kakadu do elastycznej zmiany użycia narzędzi w zależności od sytuacji. Aby to zrobić, dali każdemu kakadu dwa różne rodzaje pudełek: jedno z membraną i jedno bez. Kakadu otrzymały te same dwa narzędzia, ale potrzebowały tylko spiczastego patyka, gdy przeszkadzała im membrana. „Kakadu musiały działać zgodnie z problemem; czasami potrzebny był zestaw narzędzi, a czasami wystarczyło tylko jedno narzędzie” – mówi Osuna-Mascaró.
Wszystkie kakadu opanowały test w bardzo krótkim czasie i były w stanie rozpoznać, kiedy wystarczy jedno narzędzie. Jednak ptaki zaangażowały się w interesujące zachowanie podczas tej fazy wyboru. „Dokonując wyboru, którego narzędzia użyć najpierw, wybierali jedno, puszczali je, potem podnosili drugie, zwalniali, wracali do pierwszego i tak dalej” — mówi Osuna-Mascaró. Naukowcy odkryli, że kiedy kakadu dokonały tej zmiany, wypadły lepiej w testach.
Następnie zespół przetestował zdolność kakadu do transportu narzędzi jako zestawu w zależności od potrzeb. Poddali kakadu serii coraz trudniejszych prób, aby dotrzeć do pudeł: najpierw musieli wspiąć się po krótkiej drabinie, niosąc swoje narzędzia; potem musieli lecieć z nimi poziomo; aw ostatnim teście musieli nosić narzędzia podczas lotu w pionie. Tak jak poprzednio, ptaki tylko czasami otrzymywały pudełko z barierą membranową, więc musiały zdecydować, czy problem wymaga jednego, czy obu narzędzi.
Niektóre kakadu nauczyły się nosić oba narzędzia razem – wkładając krótki kij do dziurkowania w rowek przepołowionej słomy – kiedy podano im pudełko, które wymagało obu. Oznaczało to, że musieli odbyć tylko jedną podróż, chociaż niosąc cięższy zestaw narzędzi. Większość kakadu transportowała zestaw narzędzi w razie potrzeby, co dodatkowo wskazuje, że wiedziały z wyprzedzeniem, kiedy potrzebne są dwa narzędzia, chociaż niektóre odbyły dwie podróże, gdy było to konieczne. Jeden kakadu, Figaro, postanowił nie tracić czasu na myślenie i zamiast tego nosił oba narzędzia w prawie każdej próbie.
„Naprawdę nie wiedzieliśmy, czy kakadu przetransportują razem dwa obiekty” – mówi Alice Auersperg, autorka badania i biolog kognitywny z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu. „To było trochę ryzykowne, ponieważ widziałem, jak ptaki żartobliwie łączą przedmioty, ale bardzo rzadko przenoszą razem więcej niż jeden przedmiot w swoim normalnym zachowaniu”.
Naukowcy twierdzą, że można dowiedzieć się o wiele więcej o używaniu narzędzi kakadu. „Uważamy, że pod względem wiedzy technicznej i używania narzędzi papugi były niedoceniane i niedostatecznie badane” – mówi Auersperg.
„Dowiedzieliśmy się, jak zręczne są kakadu podczas korzystania z zestawu narzędzi i mamy wiele rzeczy do zrobienia” – mówi Osuna-Mascaró. „Zachowanie przełączania jest dla nas bardzo interesujące i na pewno wykorzystamy je do zbadania ich podejmowania decyzji i ich metapoznania – ich zdolności do rozpoznawania własnej wiedzy”.