Jeden na dziesięć przypadków astmy można uniknąć z lepszym środowiskiem miejskim

Jeden na dziesięć przypadków astmy można uniknąć z lepszym środowiskiem miejskim

Połączenie zanieczyszczenia powietrza, gęstego rozwoju miast i ograniczonych przestrzeni zielonych zwiększa ryzyko astmy zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Wykazuje się to w nowym badaniu przeprowadzonym w ramach poważnej współpracy UE prowadzonej przez naukowców z Karolinska Institute.

Badanie obejmuje prawie 350 000 osób w różnym wieku, od 14 kohort w siedmiu krajach europejskich. Informacje na temat adresów domowych każdej osoby umożliwiły połączenie danych na temat różnych zagrożeń środowiskowych w środowisku miejskim z poszczególnymi ludźmi. W tym ekspozycje środowiskowe obejmowały zanieczyszczenie powietrza, temperatury zewnętrzne i poziom gęstości miejskiej. Ocena była częściowo oparta na obrazach satelitarnych pokazujących obszary szare, zielone lub niebieskie, tj., W których znajdowały się budynki, zielone przestrzenie lub woda.

„Poprzednie badania zwykle obliczały ryzyko jednego czynnika środowiskowego na raz. Połączyliśmy kilka czynników środowiskowych i opisaliśmy, w jaki sposób wpływają one na ryzyko rozwoju astmy. Zapewnia to lepszy obraz ryzyka środowiskowego, ponieważ życie w mieście zwykle wymaga narażenia na kilka czynników ryzyka środowiskowego w tym samym czasie”, mówi pierwszy autor Zhebin Yu, badaczy i asystenta profesora instytucji środowiska w Karolinsie.

W okresie badania prawie 7500 uczestników badania rozwinęło astmę jako dzieci lub dorosłych. Naukowcy stwierdzili, że 11,6 % przypadków astmy można wyjaśnić połączeniem czynników środowiskowych. Lub, inaczej, w korzystnym środowisku, około jedna na dziesięć osób z astmą nie rozwinąłoby choroby. Połączenie zanieczyszczenia powietrza, braku zielonych przestrzeni i gęstego rozwoju miast było najbardziej istotne dla rozwoju astmy.

„Jest to przydatne dla polityków i innych osób zaangażowanych w planowanie urbanistyczne. Metoda umożliwia identyfikację obszarów ryzyka w istniejących obszarach miejskich, ale można go również wykorzystać przy planowaniu przyszłych środowisk miejskich” – mówi Erik Melén, profesor na Wydziale Badań Klinicznych i Edukacji, Södersjukhuset i ostatni autor badania.

Kolejnym krokiem dla naukowców jest zbadanie próbek krwi od niektórych uczestników badania. Celem jest zidentyfikowanie ich metabolomu, tj. Złożony obraz metabolizmu ciała i produktów rozpadowych. Celem jest zrozumienie, w jaki sposób zewnętrzne czynniki środowiskowe wpływają na ciało, co może zapewnić lepsze zrozumienie rozwoju astmy.

Badanie przeprowadzono we współpracy między różnymi grupami badawczymi w ramach Expanse projektu UE. Naukowcy zaangażowani w projekt badają również, w jaki sposób na ryzyko innych chorób, takich jak udar, zawał serca, POChP i cukrzyca, wpływa poszczególne ekspozycje, tj. Całkowita ekspozycja na wiele czynników środowiskowych.

Badanie zostało sfinansowane przez program Horizon 2020 UE (Expanse, nr 874627), Szwedzka Rada ds. Badań, Forte (Szwedzka Rada Badań na temat Zdrowia, Życie Pracowniczej i Opieki Społecznej), Szwedzkiej Fundacji i Regionu Sztokholmu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science