Zmiany klimatu mogą prowadzić do większych opadów i intensywniejszych powodzi. Nowe badanie pokazuje, że aby zrozumieć szczegóły tego związku, ważne jest, aby rozróżnić różne rodzaje opadów i zdarzeń powodziowych-mianowicie między zdarzeniami krótkoterminowymi, które występują w skali czasowej, a zdarzeniami długoterminowymi, które trwają kilka dni. W każdym przypadku zmiany klimatu mają inny wpływ.
Austriacki zespół badawczy po raz pierwszy wykazał, że krótkoterminowe opady i zdarzenia powodziowe w skali kilku godzin są szczególnie dotknięte wzrostem temperatury spowodowanej zmianami klimatu. W przypadku wydarzeń w dłuższej skali czasowej związek jest bardziej skomplikowany. Odkrycie to zostało dokonane przy użyciu szczegółowych danych zebranych w Austrii przez ponad sto lat – ale można je również zastosować do innych regionów świata. Umożliwia także wyciągnięcie wniosków, które regiony będą doświadczyć zmian w prawdopodobieństwie powodzi i ich wpływu. Wyniki zostały teraz opublikowane w czasopiśmie Nature.
Doskonałe dane
Zmiany klimatu wpływają na cykle wody na całym świecie. Spojrzenie na Austrię jest szczególnie ujawniające: „Jesteśmy w bardzo szczęśliwej sytuacji posiadania doskonałych danych”, mówi prof. Günter Blöschl z Tu Wien (Wiedeń), który kierował projektem badawczym. Od 1900 r. Opady w Austrii odnotowały dwie oddzielne instytucje: przez służbę meteorologiczną, obecnie geosferę Austrię i hydrografię austriacką, zarządzaną przez Ministerstwo Rolnictwa. Dane austriackie są zatem szczególnie wiarygodne i mogą być wykorzystywane do dokonywania prognoz dla innych krajów.
Zestawy danych zostały teraz przeanalizowane we współpracy Tu Wien, Federalnego Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa, Środowiska i Wody (BML), Geosfery Austria i University of Graz.
Znacznie częstsze zdarzenia opadów na krótkich skalach czasowych
Analiza wykazała, że krótkoterminowe zdarzenia opadów trwające zaledwie kilka godzin znacznie wzrosły w ciągu ostatnich 30-40 lat-o około 15%. „Zostało to już przewidziane przez modele klimatyczne, choć z niepewnością. Byliśmy w stanie to potwierdzić” – mówi Günter Blöschl.
Wzrost był równie silny po obu stronach Alp – jest to ważny wynik, ponieważ są to dwa różne regiony w kategoriach klimatologicznych. „To wyraźnie pokazuje, że systemy pogodowe na dużą skalę nie są decydującym czynnikiem dla tych krótkoterminowych zdarzeń opadów, ponieważ byłyby różne w pobliżu Morza Śródziemnego niż na północ od głównego grzbietu alpejskiego”, mówi Blöschl. „Zamiast tego wzrost temperatury spowodowany przez zmianę klimatu prowadzi lokalnie do bardziej intensywnych opadów. Jest to częściowo dlatego, że cieplejsze powietrze może pomieścić więcej wilgoci, ale także dlatego, że w systemie jest więcej energii, a silniejsze ocieplenie na poziomie gruntu prowadzi do silniejszego ruchu mas powietrza w górę. Następnie ostygnie szybciej, co prowadzi do większego deszczu”.
Bardziej skomplikowane zdjęcie w dłuższej skali czasowej
Jest to zjawisko uniwersalne: na inne regiony wpływają ten mechanizm w taki sam sposób jak Austria. Jednak jeśli analizowane są długoterminowe zdarzenia opadów, trwające kilka dni, pojawia się inny obraz. W takim przypadku globalne zjawiska pogodowe, takie jak El Niño, proces klimatu pod wpływem temperatur oceanicznych, odgrywają znacznie bardziej decydującą rolę. Wydarzenia opadów w tym skali czasowej nie zmieniają się wszędzie w ten sam sposób. W Morzu Śródziemnym, w niektórych regionach Włoch, Hiszpanii i Grecji, długie okresy opadów mogą stać się rzadsze w wyniku zmian klimatu.
Ta różnica między krótkoterminowymi i średnimi zdarzeniami opadów oznacza również, że powodzie wpływają na różne regiony. „Mniejsze rzeki z mniejszymi obszarami zlewni mają silny wpływ krótkoterminowych intensywnych opadów deszczu. Ryzyko krótkoterminowych powodzi jest zatem znacznie wyższe na obszarach zbliżonych do takich rzek”, wyjaśnia Günter Blöschl. Sytuacja jest inna w przypadku większych rzek, takich jak Dunaj. Mniej wpływają na nie lokalne opady w skali godzinowej; Tutaj zdarzenia pogodowe na codziennej skali odgrywają ważniejszą rolę, powodując powodzie lub niewiele się zmieniają w zależności od sytuacji wodnej.
Dane zebrane w Austrii wyraźnie pokazują, że na różne rodzaje opadów i powodzi mają zdecydowanie wpływ zmiany klimatu – ale nie zawsze w ten sam sposób. Jeśli chcesz ocenić ryzyko prawidłowego powodzi, musisz rozróżnić różne skale czasu.