Jak wynika z nowego raportu opracowanego przez Australijski Uniwersytet Narodowy (ANU), rok 2024 był kolejnym rokiem rekordowych temperatur, które doprowadziły globalny cykl wodny do nowych ekstremalnych warunków klimatycznych i przyczyniły się do okrutnych powodzi i wyniszczających susz.
W raporcie Global Water Monitor Report z 2024 r., w którym uczestniczył międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem profesora Alberta van Dijka z ANU, stwierdzono, że rosnące temperatury zmieniają sposób przemieszczania się wody po planecie, „siejąc spustoszenie” w obiegu wody.
„Rosnące temperatury powierzchni morza nasiliły cyklony tropikalne i susze w dorzeczu Amazonki i południowej Afryce. Globalne ocieplenie przyczyniło się również do silniejszych ulew i wolniejszych burz, czego dowodem są śmiertelne gwałtowne powodzie w Europie, Azji i Brazylii” – stwierdził profesor van Dijk.
W 2024 r. około cztery miliardy ludzi w 111 krajach – połowa światowej populacji – przeżyło najcieplejszy rok w swojej historii. Profesor van Dijk powiedział, że temperatura powietrza nad lądami w 2024 r. była o 1,2 stopnia Celsjusza wyższa niż na początku stulecia i około 2,2 stopnia Celsjusza wyższa niż na początku rewolucji przemysłowej.
„W 2024 r. Ziemia doświadczyła najgorętszego roku w historii, czwarty rok z rzędu. Największy ciężar poniosły systemy wodne na całym świecie” – powiedział.
„Rok 2024 był rokiem skrajności, ale nie był odosobnionym zjawiskiem. Wpisuje się w pogarszającą się tendencję polegającą na intensywniejszych powodziach, przedłużających się suszach i rekordowych ekstremach”.
Do najbardziej szkodliwych katastrof związanych z wodą w 2024 r. zaliczały się gwałtowne powodzie, powodzie rzeczne, susze, cyklony tropikalne i osunięcia ziemi. W katastrofach wodnych zginęło ponad 8700 osób, spowodowało wysiedlenie 40 milionów ludzi i spowodowało straty gospodarcze przekraczające 550 miliardów dolarów.
„Od historycznych susz po katastrofalne powodzie – te ekstremalne zdarzenia mają wpływ na życie, źródła utrzymania i całe ekosystemy. Oddzielne, ulewne opady deszczu spowodowały powszechne, gwałtowne powodzie w Afganistanie i Pakistanie, w wyniku których zginęło ponad 1000 osób” – powiedział profesor van Dijk.
„Katastrofalna powódź w Brazylii spowodowała śmierć ponad 80 osób, a w regionie odnotowano ponad 300 milimetrów opadów.
„Odkryliśmy, że rekordy opadów padają z coraz większą regularnością. Na przykład rekordowe miesięczne sumy opadów osiągano w 2024 r. o 27 procent częściej niż na początku tego stulecia, podczas gdy dzienne rekordy opadów osiągano o 52 procent częściej. Rekordowo niskie wartości występowały o 38 procent częściej, zatem obserwujemy gorsze skrajności po obu stronach.
„W południowych Chinach rzeki Jangcy i Perła zalały miasta i miasteczka, wysiedlając dziesiątki tysięcy ludzi i powodując szkody w uprawach warte setki milionów dolarów.
„W sierpniu w Bangladeszu ulewne deszcze monsunowe i uwolnienie tam spowodowały rozległe powodzie na rzekach. Dotknęło to ponad 5,8 miliona ludzi i zniszczyło co najmniej milion ton ryżu. W Hiszpanii w ciągu ośmiu godzin spadło ponad 500 milimetrów deszczu pod koniec października, powodując śmiertelne, gwałtowne powodzie.”
Podczas gdy w 2024 r. w niektórych częściach świata doszło do poważnych powodzi, w innych dotknęła wyniszczająca susza.
„W dorzeczu Amazonki, jednego z najważniejszych ekosystemów na Ziemi, rekordowo niski poziom rzek odciął szlaki transportowe i zakłócił wytwarzanie energii wodnej. Pożary wywołane gorącą i suchą pogodą tylko we wrześniu spłonęły ponad 52 000 kilometrów kwadratowych, uwalniając ogromne ilości gazów cieplarnianych” – powiedział profesor van Dijk.
„W Afryce Południowej dotkliwa susza zmniejszyła produkcję kukurydzy o ponad 50 procent, pozostawiając 30 milionów ludzi w obliczu niedoborów żywności. Rolnicy byli zmuszeni do odstrzału bydła w miarę wysychania pastwisk. Susza zmniejszyła także produkcję energii wodnej, co doprowadziło do powszechnych przerw w dostawie prądu.
„Musimy przygotować się na nieuchronnie poważniejsze zdarzenia ekstremalne i dostosować się do nich. Może to oznaczać silniejszą ochronę przeciwpowodziową, rozwój produkcji żywności i zaopatrzenia w wodę bardziej odporną na suszę oraz lepsze systemy wczesnego ostrzegania.
„Woda jest naszym najważniejszym zasobem, a jej skrajne zjawiska – zarówno powodzie, jak i susze – należą do największych zagrożeń, przed którymi stoimy”.
Zespół badawczy wykorzystał dane z tysięcy stacji naziemnych i satelitów krążących wokół Ziemi, aby uzyskać w czasie zbliżonym do rzeczywistego wgląd w krytyczne zmienne wody, takie jak opady deszczu, wilgotność gleby, przepływy rzek i powodzie.
Global Water Monitor to efekt współpracy instytucji na całym świecie, w którym biorą udział różne organizacje publiczne i prywatne.
Raport za rok 2024 jest dostępny na stronie internetowej Global Water Monitor.