Ekspozycja na dym pożarowy związany z pogarszającymi się chorobą psychiczną

Ekspozycja na dym pożarowy związany z pogarszającymi się chorobą psychiczną

Według nowych badań prowadzonych przez naukowców z Harvard Th Chan School of Public Health Exposuosure to drobne zanieczyszczenie powietrza (PM2.5) z dymu pożarowego było związane ze zwiększonymi wizytami w oddziałach ratunkowych (ED) w zakresie zdrowia psychicznego.

„Dym pożarowy nie jest tylko problemem oddechowym – wpływa również na zdrowie psychiczne” – powiedział korespondent Kari Nadeau, profesor John Rock w zakresie studiów klimatycznych i populacyjnych oraz przewodniczący Departamentu Zdrowia Środowiska. „Nasze badanie sugeruje, że – oprócz traumy, którą pożar może wywołać – sam dym może odgrywać bezpośrednią rolę w pogorszeniu stanów zdrowia psychicznego, takich jak depresja, lęk i zaburzenia nastroju”.

Badanie zostanie opublikowane 4 kwietnia w Jama Network Open.

Badanie jest pierwszym, które izolują krótkoterminowy wpływ PM2.5 specyficzny dla pożaru, oferując bardziej precyzyjne wgląd w jego wpływ na zdrowie psychiczne. Rosnące badania sugerują, że PM2,5 może wpływać na wyniki zdrowia psychicznego, ale niewiele badań badało skutki PM2.5 specyficzne dla pożaru. Większość badań PM2.5 specyficznych dla dzikiego ognia koncentrowała się na jego związku z wynikami układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące poziomów PM2,5 specyficznych dla dzikiego ognia i wizyt w oddziale ratunkowym w zakresie zdrowia psychicznego w całej Kalifornii od lipca do grudnia 2020 r., Co obejmuje najcięższy sezon pożaru w stanie. Codzienne poziomy PM2,5 specyficzne dla Wildfire i wizyty w ED w zakresie chorób psychicznych-w tym zaburzenia związane z substancjami psychoaktywnymi, zaburzenia psychotyczne, zaburzenia afektywne nastroju, depresja i lęk-dla każdego kodu pocztowego w tym stanie.

Przez cały okres badań odbyło się 86 588 wizyt w zakresie zdrowia psychicznego. Średnie dzienne stężenie PM2,5 specyficznego dla pożaru wyniosło 6,95 mikrogramów na metr sześcienny powietrza (μg/m3), poziom, który wzrósł do 11,9 μg/m3 podczas szczytowych miesięcy pożaru i do 24,9 μg/m3 podczas najwyższego szczytu we wrześniu.

Badanie wykazało, że ekspozycja na dym pożarowy znacznie zwiększył wizyty w zakresie zdrowia psychicznego. Wzrost o 10 μg/m3 w PM2.5 specyficznym dla dzikiego pożaru był powiązany z większą liczbą wizyt, w tym w przypadku depresji, lęku i innych zaburzeń afektywnych nastroju, przez maksymalnie siedem dni po ekspozycji. Kobiety, dzieci i młodzi dorośli, osoby czarne i latynoskie oraz maniakowie wykazały najwyższe ryzyko wizyt w zakresie zdrowia psychicznego na podstawie narażenia na PM2,5 specyficzne dla dzikiego pożaru.

„Rozbieżności wpływu na rasę, płeć, wiek i status ubezpieczenia sugerują, że istniejące nierówności zdrowotne mogą zostać pogorszenia przez ekspozycję na dym” – dodał główny autor Youndsoo Jung, współpracownik ds. Badań w Departamencie Zdrowia Środowiska. „Musimy upewnić się, że wszyscy mają dostęp do opieki zdrowotnej psychicznej w porach pożarów, szczególnie najbardziej wrażliwych grup, a zwłaszcza pożaryjnych, stają się częstsze i poważne w wyniku zmian klimatu”.

Inni autorzy Harvard Chan to Mary Johnson i Caleb Dresser.

Badanie zostało poparte przez National Heart, Lung i Blood Institute (Grant P01HL152953).

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science