Dowody satelitarne potwierdzają tezę, że zmiany klimatyczne spowodowały masowe wymieranie słoni

Dowody satelitarne potwierdzają tezę, że zmiany klimatyczne spowodowały masowe wymieranie słoni

Nowe badanie prowadzone przez King's College London dostarczyło dalszych dowodów na to, że śmierć 350 słoni afrykańskich w Botswanie w 2020 r. była wynikiem picia wody z wodopojów, w których eksplodowała populacja toksycznych glonów w wyniku zmiany klimatu.

Główny autor raportu twierdzi, że ich analiza wykazała, że ​​najprawdopodobniej zwierzęta zostały zatrute przez wodopoje, w których rozwinęły się toksyczne zakwity sinic, czyli sinic, po bardzo wilgotnym roku poprzedzającym bardzo suchy.

Davide Lomeo, doktorant na Wydziale Geografii w King's College w Londynie, pod nadzorem Plymouth Marine Laboratory (PML) i Muzeum Historii Naturalnej, powiedział: „Botswana jest domem dla jednej trzeciej wszystkich słoni afrykańskich, a ta bezprecedensowa śmierć -wyłączenie największej pozostałej populacji podkreśla rosnące obawy związane z wpływem suszy i zmian klimatycznych na deltę Okawango, jeden z najważniejszych ekosystemów na świecie.

Tusze słoni po raz pierwszy zauważono w północno-wschodnim sektorze delty Okawango w kraju w okresie od maja do czerwca 2020 r., ale wkrótce wykluczono jako przyczynę kłusownictwo.

Wydarzenie to wywołało ogólnoświatowe zaniepokojenie – obecnie wiadomo, że zginęło łącznie 350 słoni.

Jedną z podejrzanych przyczyn były toksyny wytwarzane przez glony rosnące w wodopojach, chociaż dowody pozostały niejednoznaczne, po części dlatego, że wystąpiły one podczas pandemii COVID-19, kiedy ograniczenia ruchu były ograniczone, co uniemożliwiło wówczas pobranie próbek.

Śmierć 25 słoni w sąsiednim Zimbabwe z powodu posocznicy w tym samym roku budzi wątpliwości, czy przyczyną śmierci w Botswanie są toksyny glonów.

Jednak w czasopiśmie Science of The Total Environment zespół twierdzi, że ich analiza niemal potwierdza, że ​​przyczyną są toksyczne glony.

Łącząc dane satelitarne i analizę przestrzenną, zespół zbadał związek między około 3000 wodopojów a lokalizacjami zmarłych słoni.

Ich analiza wykazała, że ​​wodopoje w pobliżu tusz wykazały podwyższony poziom glonów i powtarzające się zakwity w 2020 r. w porównaniu z poprzednimi latami – szczególnie w okresie związanym z masową śmiertelnością

Zespół wykazał również, że zbutwiałe zwłoki słoni były bardziej rozproszone w całym krajobrazie niż świeże, co wskazuje, że wymieranie w 2020 r. różniło się od typowych wzorców śmiertelności słoni.

„Zidentyfikowaliśmy 20 wodopojów w pobliżu świeżych tusz, w których w 2020 r. wystąpiło częstsze zakwity glonów w porównaniu z poprzednimi trzema latami łącznie. Te wodopoje charakteryzowały się również najwyższą średnią biomasą glonów w latach 2015–2023” – powiedział Davide.

Szacuje się, że po wypiciu słonie przeszły średnio 16,5 km od toksycznych wodopojów i zdechły w ciągu około 88 godzin od narażenia.

Odkrycia te sugerują zwiększone ryzyko i prawdopodobieństwo obecności toksyn alg w tych wodopojach – dodał.

Zespół uważa, że ​​przejście z bardzo suchego roku 2019 – najsuchszego od dziesięcioleci w regionie – na wyjątkowo wilgotny rok 2020 mogło doprowadzić do ponownego zawieszenia znacznych ilości osadów i składników odżywczych z gleby, sprzyjając bezprecedensowemu rozwojowi glonów wzrost.

Davide powiedział: „Przewiduje się, że w wyniku zmian klimatycznych Afryka Południowa stanie się bardziej sucha i gorętsza, w wyniku czego wodopoje w tym regionie będą prawdopodobnie bardziej suche przez większą część roku. Nasze ustalenia wskazują na potencjalny negatywny wpływ na ilość i jakość wody, i katastrofalne skutki dla zwierząt, jakie to mogło mieć.

„Prace te, prowadzone we współpracy z władzami lokalnymi, podkreślają poważne konsekwencje ekologiczne rozprzestrzeniania się toksycznych glonów, podkreślając krytyczną potrzebę kompleksowego nadzoru jakości wody we wszystkich jednolitych częściach wód, w tym najmniejszych. Badania wykazują skuteczność wykrywania satelitarnego w identyfikowaniu różnorodnych źródeł skażenia, co podkreśla znaczenie rozszerzania zastosowań obserwacji Ziemi, aby umożliwić szybką interwencję w przypadku pojawienia się podobnych zagrożeń dla środowiska.”

W badaniach uczestniczyli także koledzy z Uniwersytetu w Botswanie, Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, Queen's University w Belfaście i Plymouth Marine Laboratory (PML).

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science