Nowe badania z University of Sydney łączą tłuste, słodkie diety z upośledzoną funkcją mózgu. Odkrycia opierają się na rosnącym zbiorze dowodów pokazujących negatywny wpływ diet o wysokiej zawartości tłuszczu (HFHS) na zdolności poznawcze, zwiększając ich dobrze znane skutki fizyczne.
Opublikowane w piątek w International Journal of Otylity, badanie jako pierwsze przetestowane u ludzi związek między dietami HFHS, szczególnie tymi wysoko w rafinowanym cukrze i tłuszczem nasyconym oraz nawigacji przestrzennej pierwszej osoby. Nawigacja przestrzenna to możliwość uczenia się i zapamiętywania ścieżki z jednego miejsca do drugiego, procesu, który może przybliżyć zdrowie hipokampu mózgu.
Dr Dominic Tran z Wydziału Nauki School of Psychology poprowadził badania, w których stwierdzono, że diety HFHS mają szkodliwy wpływ na niektóre aspekty funkcji poznawczych. Jest to prawdopodobne, że efekty te centrum na hipokampie, struktura mózgu ważna dla nawigacji przestrzennej i tworzenia pamięci, zamiast działać w całym mózgu.
„Dobra wiadomość jest taka, że uważamy, że jest to łatwo odwracalna sytuacja” – powiedział dr Tran. „Zmiany w diecie mogą poprawić zdrowie hipokampa, a tym samym naszą zdolność do poruszania się w naszym środowisku, na przykład podczas eksploracji nowego miasta lub uczymy się nowego domu w domu”.
Zespół badawczy rekrutował 55 studentów uniwersytetów w wieku od 18 do 38 lat. Każdy uczestnik wypełnił kwestionariusze, zdobywając spożycie słodkiej i tłustej żywności. Przetestowali także swoją pamięć roboczą w ćwiczeniach wycofania liczb, a ich wskaźnik masy ciała (BMI) zarejestrowano.
Sam eksperyment wymagał od uczestników poruszania się po labiryncie rzeczywistości wirtualnej i sześciokrotnie zlokalizowania skrzyni skarbów. Maza była otoczona zabytkami, których uczestnicy mogliby użyć do zapamiętania swojej trasy. Ich punkt wyjścia i lokalizacja skrzyni skarbów pozostały stałe w każdej próbie.
Jeśli uczestnicy znaleźli skarb w mniej niż cztery minuty, kontynuowali następną próbę. Jeśli w tym czasie nie znaleźli skarbu, zostali teleportowani do jego lokalizacji i otrzymali 10 sekund, aby zapoznać się z tą lokalizacją przed następną próbą.
Siódma próba usunęła skrzynię skarbów z wirtualnego labiryntu, ale poprosiła uczestników o znalezienie i zaznaczenie jej dawnej lokalizacji opartej wyłącznie na pamięci. Osoby z niższym poziomem tłuszczu i cukru w swojej diecie były w stanie wskazać lokalizację o wyższym stopniu dokładności niż osoby, które spożywały te żywność wiele razy w tygodniu.
„Po kontrolowaniu pamięci roboczej i BMI, mierzonej osobno do eksperymentu, spożycie cukru i tłuszczu uczestników było wiarygodnym predyktorem wydajności w tym ostatecznym, siódmym, testowym teście” – powiedział dr Tran.
Dr Tran powiedział, że wyniki podkreślają znaczenie dokonywania dobrych wyborów dietetycznych w celu utrzymania zdrowej funkcji mózgu.
„Od dawna znamy zbyt dużo rafinowanego cukru, a tłuszcz nasycony powoduje ryzyko otyłości, chorób metabolicznych i sercowo-naczyniowych oraz niektórych nowotworów. Znamy również te niezdrowe nawyki żywieniowe przyspieszają spadek poznawczy związany z wiekiem u wieku średniego i starszych dorosłych.
„To badania dają nam dowody, że dieta jest ważna dla zdrowia mózgu we wczesnej dorosłości, okres, w którym funkcja poznawcza jest zwykle nienaruszona” – powiedział dr Tran.
Dr Tran powiedział, że grupa próbek zastosowana w tych badaniach nie była reprezentatywna dla szerszej populacji, ale odkrycia nadal mają zastosowanie szerzej.
„Prawdopodobnie nasi uczestnicy byli nieco zdrowsi niż populacja ogólna i uważamy, że gdyby nasza próbka lepiej reprezentowała społeczeństwo, wpływ diety na nawigację przestrzenną byłby prawdopodobnie jeszcze bardziej wyraźny”.
Dr Tran jest laureatem nagrody Australian Research Council Discovery Early Career Research Award (DECRA).