Czy mieszane uczucia są prawdziwe?  Nowe badania mówią, że tak

Czy mieszane uczucia są prawdziwe? Nowe badania mówią, że tak

W najnowszym filmie Pixara „W głowie się nie mieści 2” do obsady bohaterów dołączają złożone uczucia, takie jak zazdrość i zawstydzenie. Nostalgia jednak zostaje wypędzona za drzwi i woła: „Za wcześnie!” kiedy ona się pojawi.

Jeśli animatorzy chcą w przyszłym filmie poświęcić więcej uwagi nostalgii, nowe dane uzyskane od badaczy z USC Dornsife College of Letters, Arts and Sciences mogą pomóc im w określeniu, w jaki sposób animować tego rodzaju „mieszane emocje”.

Co nowego: W niedawnym badaniu neurobiolodzy z USC Dornsife odkryli, że mózgi wykazują wyraźną aktywność neuronową podczas doświadczania emocji, takich jak słodko-gorzka.

Postęp ten może pomóc w rozwiązaniu długotrwałej debaty naukowej: czy „mieszane emocje” wynikają z wyjątkowej aktywności mózgu, czy też po prostu przełączamy się między uczuciami pozytywnymi i negatywnymi.

Dlaczego jest to ważne: Mieszane emocje są powszechnym doświadczeniem, ale nie zostały zbadane naukowo z kilku powodów.

Często uważa się, że emocje istnieją tylko w spektrum od negatywnych do pozytywnych. Łatwiej jest studiować jedno uczucie na raz.

Jego słowami: „Trudno w laboratorium wywołać te złożone emocje w realistyczny sposób” – mówi Jonas Kaplan, profesor nadzwyczajny (badania) psychologii i współautor badania opublikowanego w kwietniu w czasopiśmie Cerebral Cortex.

Kluczowe wnioski:

Mieszane uczucia wywołały wyjątkową aktywność neuronalną w obszarach ciała migdałowatego i jądra półleżącego mózgu. Aktywność ta różniła się od aktywności mózgu obserwowanej u osoby badanej, która zgłaszała wyłącznie pozytywne lub negatywne emocje.

Co jeszcze? Naukowcy mogli przewidzieć, kiedy ktoś zmieni emocje.

Poszczególne obszary mózgu, takie jak kora wyspowa, wykazywały znaczące zmiany, gdy badani zgłaszali zmianę emocjonalną.

„Nie tylko odkryliśmy, że aktywność mózgu jest skorelowana z mieszanymi emocjami, ale odkryliśmy, że utrzymuje się ona na stałym poziomie w czasie” – mówi Anthony Vaccaro, główny autor badania i badacz ze stopniem doktora w Laboratorium Neuroendokrynologii Więzi Społecznych na USC Dornsife. Vaccaro niedawno obronił doktorat z psychologii na USC Dornsife. „Nie wahasz się między negatywem a pozytywem. To bardzo wyjątkowa, mieszana emocja, która utrzymuje się przez długi czas”.

Wykresy pokazują stałą aktywność mózgu podczas pozytywnych, negatywnych i mieszanych emocji, pokazując, że mieszane emocje różnią się od innych uczuć. (Zdjęcie: Jonas Kaplan.)

Jak oni to zrobili: Podczas gdy badani oglądali przejmujący animowany film krótkometrażowy, badacze monitorowali aktywność ich mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI).· Naukowcy wybrali One Small Step firmy TAIKO Studios ze względu na jego zdolność do jednoczesnego wywoływania szczęśliwych i smutnych uczuć. · Po pierwszym obejrzeniu uczestnicy ponownie obejrzeli film bez rezonansu magnetycznego i wskazali, kiedy doświadczyli pozytywnych, negatywnych lub mieszanych emocji. Następnie naukowcy porównali te raporty z wynikami obrazowania MRI.

Możliwość: Badanie kładzie praktyczne podstawy dla przyszłych badań naukowych nad tym niedostatecznie zbadanym zjawiskiem, a badania, które według Kaplana będą również korzystne dla zrozumienia psychologii człowieka.

„Aby żyć z mieszanymi emocjami i pozwolić sobie na jednoczesne odczuwanie pozytywnych i negatywnych emocji, potrzeba pewnego wyrafinowania. Przyjrzyj się temu bliżej i zbadaj korzyści płynące z możliwości jednoczesnego akceptowania w sobie tego, co pozytywne i negatywne, to coś, co naszym zdaniem warto zbadać” – mówi.

Co dalej: Następnie Kaplan i Vaccaro przyjrzą się zmianom reakcji emocjonalnych w sytuacjach grupowych, np. podczas wspólnego oglądania filmu w kinie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science