Według nowych badań Mayo Clinic to, jak długo dana osoba może stać na jednej nodze, jest bardziej wymowną miarą starzenia się niż zmiany siły lub chodu. Badanie ukazało się dzisiaj w czasopiśmie PLOS ONE.
Dobra równowaga, siła mięśni i sprawny chód przyczyniają się do niezależności i dobrego samopoczucia ludzi w miarę starzenia się. To, w jaki sposób i w jakim tempie zmieniają się te czynniki, może pomóc klinicystom w opracowaniu programów zapewniających zdrowe starzenie się. Indywidualnie można ćwiczyć równowagę bez specjalnego sprzętu i pracować nad jej utrzymaniem w miarę upływu czasu.
W tym badaniu 40 zdrowych, niezależnych osób w wieku powyżej 50 lat przeszło testy chodzenia, równowagi, siły chwytu i siły kolan. Połowa uczestników była w wieku poniżej 65 lat; druga połowa miała 65 lat i więcej.
W próbach równowagi uczestnicy stali na płytach siłowych w różnych sytuacjach: na obu stopach z otwartymi oczami, na obu stopach z zamkniętymi oczami, na nodze niedominującej z otwartymi oczami i na nodze dominującej z otwartymi oczami. W testach na jedną nogę uczestnicy mogli trzymać nogę, na której nie stali, tam, gdzie chcieli. Każdy test trwał 30 sekund.
Stanie na jednej nodze – szczególnie na nodze niedominującej – wykazywało największe tempo spadku wraz z wiekiem.
„Równowaga jest ważnym miernikiem, ponieważ oprócz siły mięśni wymaga wkładu wzroku, układu przedsionkowego i układu somatosensorycznego” – mówi dr Kenton Kaufman, starszy autor badania i dyrektor Laboratorium Analizy Ruchu w klinice Mayo. „Warto zauważyć zmiany w równowadze. Jeśli masz słabą równowagę, istnieje ryzyko upadku, niezależnie od tego, czy się poruszasz, czy nie. Upadki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i mają poważne konsekwencje”.
Niezamierzone upadki są główną przyczyną urazów wśród osób dorosłych w wieku 65 lat i starszych. Większość upadków wśród osób starszych wynika z utraty równowagi.
W pozostałych testach:
Naukowcy wykorzystali wykonane na zamówienie urządzenie do pomiaru przyczepności uczestników. W teście siły kolana uczestnicy znajdowali się w pozycji siedzącej i poinstruowano ich, aby wyprostowali kolano tak mocno, jak to możliwe. Zarówno testy siły chwytu, jak i siły kolan wyszły na plus. Siła chwytu i kolan wykazywała znaczny spadek z upływem dekady, ale nie tak bardzo, jak równowaga. Siła chwytu zmniejszała się szybciej niż siła kolana, dzięki czemu lepiej przewidywała starzenie się niż inne miary siły. W teście chodu uczestnicy chodzili tam i z powrotem po 8-metrowym, poziomym chodniku we własnym tempie i tempie. Parametry chodu nie zmieniają się wraz z wiekiem. Nie był to zaskakujący wynik, ponieważ uczestnicy szli swoim normalnym, a nie maksymalnym tempem, mówi dr Kaufman. Nie zaobserwowano związanego z wiekiem spadku wyników testów wytrzymałościowych specyficznych dla płci. Oznacza to, że przyczepność i siła kolan uczestników spadały w podobnym tempie. Naukowcy nie stwierdzili różnic między płciami w testach chodu i równowagi, co sugeruje, że wiek dotyczył w równym stopniu mężczyzn i kobiet.
Dr Kaufman twierdzi, że ludzie mogą podjąć kroki, aby ćwiczyć równowagę. Na przykład, stojąc na jednej nodze, możesz ćwiczyć koordynację reakcji mięśni i przedsionków, aby utrzymać prawidłową równowagę. Jeśli potrafisz stać na jednej nodze przez 30 sekund, wszystko jest w porządku – mówi.
„Jeśli go nie użyjesz, stracisz go. Jeśli go użyjesz, utrzymasz go” – mówi dr Kaufman. „To łatwe do zrobienia. Nie wymaga specjalnego sprzętu i można to robić codziennie”.
Finansowanie tego badania obejmuje stanowisko profesora Roberta i Arlene Kogod w dziedzinie medycyny geriatrycznej oraz stanowisko profesora układu mięśniowo-szkieletowego W. Halla Wendela Jr.