Chodzenie przynosi ogromne korzyści w przypadku bólu krzyża

Chodzenie przynosi ogromne korzyści w przypadku bólu krzyża

Pierwsze na świecie badanie wykazało, że dorośli, u których w przeszłości występował ból krzyża, odczuwali prawie dwukrotnie dłuższy czas bez nawrotu bólu pleców, jeśli regularnie chodzili.

Około 800 milionów ludzi na całym świecie cierpi na ból krzyża, który jest główną przyczyną niepełnosprawności i obniżonej jakości życia.

Powtarzające się epizody bólu krzyża są również bardzo częste – u siedmiu na 10 osób, które wyzdrowiały po epizodzie, ból powraca w ciągu roku.

Aktualna najlepsza praktyka w leczeniu i zapobieganiu bólom pleców sugeruje połączenie ćwiczeń i edukacji. Jednak niektóre formy ćwiczeń nie są dostępne lub niedrogie dla wielu osób ze względu na ich wysoki koszt, złożoność i potrzebę nadzoru.

W badaniu klinicznym przeprowadzonym przez grupę badawczą ds. bólu kręgosłupa przy Uniwersytecie Macquarie sprawdzano, czy chodzenie może być skuteczną, opłacalną i dostępną metodą leczenia.

W badaniu wzięło udział 701 dorosłych, którzy niedawno wyzdrowieli po epizodzie bólu krzyża, i losowo przydzielono ich do zindywidualizowanego programu chodzenia i sześciu sesji edukacyjnych pod okiem fizjoterapeuty trwających sześć miesięcy lub do grupy kontrolnej.

Naukowcy obserwowali uczestników przez od jednego do trzech lat, w zależności od tego, kiedy dołączyli, a wyniki opublikowano obecnie w najnowszym wydaniu The Lancet.

Starszy autor artykułu, profesor fizjoterapii na Uniwersytecie Macquarie, Mark Hancock, twierdzi, że odkrycia mogą mieć ogromny wpływ na sposób leczenia bólu krzyża.

„W grupie interwencyjnej występowało mniej bólu ograniczającego aktywność w porównaniu z grupą kontrolną, a średni okres do wystąpienia nawrotu był dłuższy, średnio 208 dni w porównaniu do 112 dni” – mówi profesor Hancock.

„Chodzenie to tania, powszechnie dostępna i prosta aktywność fizyczna, którą może wykonywać niemal każdy, niezależnie od położenia geograficznego, wieku czy statusu społeczno-ekonomicznego.

„Nie wiemy dokładnie, dlaczego chodzenie jest tak dobre w zapobieganiu bólom pleców, ale prawdopodobnie obejmuje połączenie delikatnych ruchów oscylacyjnych, obciążania i wzmacniania struktur i mięśni kręgosłupa, relaksacji i łagodzenia stresu oraz uwalniania „czucia” -dobre endorfiny.

„I oczywiście wiemy również, że chodzenie wiąże się z wieloma innymi korzyściami zdrowotnymi, w tym zdrowiem układu krążenia, gęstością kości, prawidłową wagą i poprawą zdrowia psychicznego”.

Główna autorka, dr Natasha Pocovi, twierdzi, że oprócz zapewnienia uczestnikom dłuższych okresów bezbólowych program był bardzo opłacalny.

„Nie tylko poprawiło to jakość życia ludzi, ale także zmniejszyło ich potrzebę szukania pomocy zdrowotnej i zmniejszenie ilości czasu wolnego od pracy o około połowę” – mówi.

„Badane wcześniej interwencje oparte na ćwiczeniach mające na celu zapobieganie bólowi pleców mają zazwyczaj charakter grupowy i wymagają ścisłego nadzoru klinicznego oraz drogiego sprzętu, w związku z czym są znacznie mniej dostępne dla większości pacjentów.

„Nasze badanie wykazało, że ten skuteczny i dostępny sposób ćwiczeń może zostać z powodzeniem wdrożony na znacznie większą skalę niż inne formy ćwiczeń”.

Wykorzystując te ustalenia, zespół ma teraz nadzieję zbadać, w jaki sposób można włączyć podejście zapobiegawcze do rutynowej opieki nad pacjentami, którzy doświadczają nawracającego bólu krzyża.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science