Szum w uszach, dzwoniący, brzęczący lub syczący dźwięk ciszy, waha się od lekko irytującego u niektórych do całkowicie osłabiającego u innych. Do 15% dorosłych w Stanach Zjednoczonych ma szum w uszach, przy czym prawie 40% cierpiących cierpi na tę chorobę przewlekle i aktywnie szuka ulgi.
Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z Kresge Hearing Research Institute na Uniwersytecie Michigan sugeruje, że ulga może być możliwa.
Dr Susan Shore, profesor Emerita z Wydziału Otolaryngologii Uniwersytetu Michigan oraz Wydziałów Fizjologii i Inżynierii Biomedycznej UM, prowadziła badania nad tym, jak mózg przetwarza informacje bisensoryczne i jak te procesy można wykorzystać do spersonalizowanej stymulacji w leczeniu szumów usznych .
Odkrycia jej zespołu zostały opublikowane w JAMA Network Open.
Do badania, podwójnie ślepej, randomizowanej próby klinicznej, włączono 99 osób z somatycznym szumem w uszach, formą stanu, w którym ruchy takie jak zaciskanie szczęki lub wywieranie nacisku na czoło powodują zauważalną zmianę wysokości lub głośności doświadczone dźwięki. Blisko 70% osób cierpiących na szum w uszach ma postać somatyczną.
Według Shore’a do udziału kwalifikowali się kandydaci z uciążliwymi, somatycznymi szumami usznymi, a także normalnym lub umiarkowanym ubytkiem słuchu.
„Po rejestracji uczestnicy otrzymali przenośne urządzenie opracowane i wyprodukowane przez in2being, LLC do użytku domowego” – powiedziała. „Urządzenia zostały zaprogramowane tak, aby przedstawiały osobiste widmo szumów usznych każdego uczestnika, które połączono ze stymulacją elektryczną w celu utworzenia bodźca bisensorycznego, przy jednoczesnym utrzymaniu zaślepienia uczestnika i zespołu badawczego”.
Uczestnicy badania zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup. Pierwsza grupa otrzymała najpierw leczenie bisensoryczne lub aktywne, podczas gdy druga otrzymała leczenie samym dźwiękiem lub leczenie kontrolne.
Przez pierwsze sześć tygodni uczestnicy zostali poinstruowani, aby używać swoich urządzeń przez 30 minut każdego dnia. Kolejne sześć tygodni dało uczestnikom przerwę w codziennym stosowaniu, po czym nastąpiło kolejne sześć tygodni leczenia, którego nie otrzymano na początku badania.
Shore zauważa, że co tydzień uczestnicy wypełniali Tinnitus Functional Index (TFI) oraz Tinnitus Handicap Inventory (THI), które są kwestionariuszami mierzącymi wpływ szumów usznych na życie poszczególnych osób. W tym czasie uczestnicy mieli również ocenianą głośność szumów usznych.
Zespół odkrył, że gdy uczestnicy otrzymywali leczenie bisensoryczne, konsekwentnie zgłaszali poprawę jakości życia, niższe wyniki upośledzenia i znaczne zmniejszenie głośności szumów usznych. Efektów tych nie zaobserwowano jednak w przypadku stymulacji wyłącznie dźwiękiem.
Ponadto ponad 60% uczestników zgłosiło znaczne zmniejszenie objawów szumu w uszach po sześciu tygodniach aktywnego leczenia, ale nie leczenie kontrolne. Jest to zgodne z wcześniejszym badaniem przeprowadzonym przez zespół Shore’a, które wykazało, że im dłużej uczestnicy otrzymywali aktywne leczenie, tym większa redukcja objawów szumu w uszach.
„To badanie toruje drogę do wykorzystania spersonalizowanej stymulacji bisensorycznej jako skutecznego leczenia szumów usznych, dając nadzieję milionom osób cierpiących na szumy uszne” – powiedział Shore.
Auricle Inc., wyłączny licencjobiorca patentów związanych ze stymulacją bisensoryczną, został uruchomiony z pomocą Innovation Partnerships, centralnego centrum komercjalizacji badań na Uniwersytecie Michigan. Auricle będzie pracować nad uzyskaniem zgody organów regulacyjnych, a następnie komercjalizacją nowatorskiego, bisensorycznego leczenia szumów usznych Shore’a.