Profesor Uniwersytetu Południowej Florydy znalazł w egipskim kubku pierwszy w historii fizyczny dowód na obecność halucynogenów, potwierdzając pisemne zapisy oraz wielowiekowe mity na temat rytuałów i praktyk starożytnego Egiptu. Dzięki zaawansowanym analizom chemicznym Davide Tanasi zbadał jeden z niewielu zachowanych na świecie egipskich kubków Bes.
Takie kubki, w tym ten podarowany Muzeum Sztuki w Tampie w 1984 roku, ozdobione są głową Besa, starożytnego egipskiego boga lub demona stróża czczonego w celu ochrony, płodności, leczniczego uzdrawiania i magicznego oczyszczenia. Badanie, opublikowane w środę w Nature's Scientific Reports, rzuca światło na starożytną egipską tajemnicę: tajemnicę używania kubków Bes około 2000 lat temu.
„Nie ma żadnych badań, które kiedykolwiek wykazałyby to, co odkryliśmy w tym badaniu” – powiedział Tanasi. „Po raz pierwszy byliśmy w stanie zidentyfikować wszystkie sygnatury chemiczne składników płynnej mikstury zawartej w kubku Bes z Muzeum Sztuki w Tampie, w tym rośliny używane przez Egipcjan, z których wszystkie mają właściwości psychotropowe i lecznicze”.
Obecność kubków Bes w różnych kontekstach przez długi czas niezwykle utrudniała spekulacje na temat ich zawartości lub roli w kulturze starożytnego Egiptu.
„Egiptolodzy od dawna spekulują, do czego mogły służyć kubki z głową Besa i do jakiego rodzaju napoju – np. wody święconej, mleka, wina czy piwa” – powiedział Branko van Oppen, kurator wystawy Sztuka grecka i rzymska w Muzeum Sztuki w Tampie. „Eksperci nie wiedzieli, czy kubki te były używane w życiu codziennym, do celów religijnych czy w magicznych rytuałach”.
Na mitach sformułowano kilka teorii na temat kubków i wazonów, ale niewiele z nich zostało kiedykolwiek przetestowanych w celu ujawnienia dokładnego składu, dopóki prawda nie została wydobyta warstwa po warstwie.
Tanasi, który opracował to badanie w ramach projektu Archaeologii Diety Śródziemnomorskiej promowanego przez Instytut Zaawansowanych Studiów nad Kulturą i Środowiskiem USF, współpracował z kilkoma badaczami i partnerami USF we Włoszech na Uniwersytecie w Trieście i Uniwersytecie w Mediolanie, aby przeprowadzić badania analizy chemiczne i DNA. Korzystając ze sproszkowanej próbki pochodzącej ze skrobania z wewnętrznych ścian wazonu, zespół po raz pierwszy połączył wiele technik analitycznych, aby odkryć, co ostatnio znajdowało się w kubku.
Nowa taktyka okazała się skuteczna i ujawniła, że w wazonie znajdował się koktajl środków psychodelicznych, płynów ustrojowych i alkoholu – tej kombinacji według Tanasi użyto w magicznym rytuale odtwarzającym egipski mit, prawdopodobnie wpływającym na płodność. Mikstura była aromatyzowana miodem, nasionami sezamu, orzeszkami piniowymi, lukrecją i winogronami, które powszechnie stosowano, aby nadać napojowi wygląd krwi.
„Te badania uczą nas o magicznych rytuałach w okresie grecko-rzymskim w Egipcie” – powiedział Van Oppen. „Egiptolodzy uważają, że ludzie odwiedzali tzw. Komnaty Besa w Sakkarze, gdy chcieli potwierdzić pomyślną ciążę, ponieważ ciąże w starożytnym świecie były obarczone niebezpieczeństwami. Zatem ta kombinacja składników mogła zostać użyta w wywoływaniu magii przez sen-wizję rytuał w kontekście tego niebezpiecznego okresu porodu.”
„Religia jest jednym z najbardziej fascynujących i zagadkowych aspektów starożytnych cywilizacji” – stwierdził Tanasi. „Dzięki tym badaniom znaleźliśmy naukowy dowód na to, że egipskie mity zawierają jakąś prawdę, co pomaga nam rzucić światło na słabo poznane rytuały, które prawdopodobnie miały miejsce w komorach Bes w Sakkarze, w pobliżu Wielkich Piramid w Gizie. “
Kubek Bes jest obecnie wystawiony w Muzeum Sztuki w Tampie i można go oglądać na wystawie „Preludium: wprowadzenie do stałej kolekcji”. Zobacz model 3D kubka Bes wyprodukowanego przez Instytut Eksploracji Cyfrowej USF.