Arktyka „Beyond Recognition” o 2100

Arktyka „Beyond Recognition” o 2100

W 2024 r. Średnie średnie globalne temperatury powietrza po raz pierwszy przekroczyły 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomów przedindustrialnych, wywołując ekstremalne zdarzenia pogodowe, takie jak rekordowe opady deszczu i zdarzenia powodziowe na pustyni Sahary i ekstremalne letnie fale cieplne na całej planecie. Globalne ocieplenie nie zatrzyma się jednak na tym poziomie. W oparciu o obecne obietnice krajów ograniczania emisji gazów cieplarnianych, przewiduje się, że temperatury globalne osiągną 2,7 stopnia Celsjusza poza poziomem przedindustrialnym do końca tego stulecia. Ten scenariusz dramatycznie przekształciłby Arktykę, najszybciej ocieplający region Ziemi.

Nowy artykuł recenzji, opublikowany w Science 7 lutego 2025 r., Podkreśla te zmiany i ich dalekosiężne implikacje. Papier „Znikające krajobrazy: Arktyka w +2,7 ° C globalne ocieplenie”, został prowadzony przez Julienne Stroeve, starszy naukowiec z National Snow and Ice Data Center (NSIDC) i profesor Center for Earth Observation Science na University of of Earth of of University of of of Earth Manitoba.

„Arktyka ociepla się czterokrotnie więcej niż reszta planety” – powiedział Stroeve. „Przy 2,7 ​​stopnia Celsjusza globalnego ocieplenia zobaczymy bardziej ekstremalne i kaskadowe uderzenia w tym regionie niż gdzie indziej, w tym wolne od morskiego arktycznego lata, przyspieszone topienie lodowca Grenlandii, powszechną utratę wiedzy z odwagi i bardziej ekstremalne temperatury powietrza. Zmiany te zniszczą infrastrukturę, ekosystemy, wrażliwe społeczności i dziką przyrodę ”.

W artykule przeglądowym autorzy zastosowali szósty raport oceny międzyrządowego panelu ONZ ds. Zmian klimatu jako punkt wyjścia. Zaktualizowali wiedzę z raportu o trzech konkretnych obszarach środowiska arktycznego, w tym lodu morskiego, lodowca i zmarzliny Grenlandii, koncentrując się na istniejących badaniach, które pokazują konsensus co do zmian, które będą miały miejsce w regionie.

Poniżej 2,7 stopnia Celsjusza ocieplenia region arktyczny może doświadczyć następujących efektów:

Praktycznie każdego dnia roku będą miały temperaturę powietrza przekraczające ekstremalne temperatury przedindustrialne. Ocean arktyczny będzie wolny od lodu morskiego przez kilka miesięcy każdego lata. Obszar lodowej Grenlandii, który doświadcza ponad miesiąca temperatur powierzchniowych powyżej 0 stopni Celsjusza, będzie czterokrotnie w porównaniu z warunkami przedindustrialnymi, powodując szybciej wzrastanie globalnego poziomu morza. Na poziomie wiedzy na poziomie powierzchni zmniejszy się o 50 procent poziomów przedindustrialnych.

„Nasz artykuł pokazuje, że już dzisiaj ludzkość ma moc zniszczenia całych krajobrazów z powierzchni naszej planety”-powiedział Dirk Notz, profesor badań polarnych na University of Hamburg i współautor badania. „Byłoby niesamowite, gdybyśmy mogli stać się bardziej świadomi tej mocy i odpowiedzialności, która się z nią wiąże, ponieważ przyszłość Arktyki naprawdę leży w naszych rękach”.

Inni współautorzy w gazecie to Jackie Dawson z University of Ottawa, Edward Ag Schuur z Northern Arizona University, Dorthe Dorthe Dahl-Jensen z University of Manitoba i University of Copenhagen oraz Céline Giesse z University of Hamburg. Finansowanie pochodziło z kilku źródeł, z największym fragmentem finansowania Stroeve'a z programu Canada 150 Research Cares, C150 Grant 50296. Dane i informacje z NSIDC's Sea Ice Today oraz Projekty Ice Today zostały wykorzystane w przeglądzie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science