Zrootuj Androida: co, jak i dlaczego?

Zrootuj Androida: co, jak i dlaczego?

Kiedy zrootujesz swój smartfon z Androidem, odblokujesz wszelkiego rodzaju funkcje, które w innym przypadku byłyby zablokowane. Tutaj pokażemy Ci, co to oznacza i jak to działa.

Wersja: 12

Języki: niemiecki, angielski

Wydanie: 01.10.2003

Licencja: bezpłatna

Android: co oznacza root?

Kupując smartfon, prawie zawsze jest preinstalowanych wiele aplikacji (bloatware), których nie potrzebujesz, ale których też nie można odinstalować. Co więcej, w pewnym momencie Twój smartfon nie będzie już otrzymywać żadnych nowych aktualizacji Androida – jest to szczególnie prawdziwe, jeśli nie kupiłeś urządzenia z wyższej półki za ponad 900 euro. Jeśli ze względów bezpieczeństwa będziesz chciał korzystać z aktualnej wersji Androida, nieuchronnie będziesz musiał kupić nowy smartfon. Dlaczego producenci i Google to robią? – W skrócie: Aby szybciej zarobić więcej pieniędzy.

Technicznie rzecz biorąc, jesteś zalogowany tylko jako gość na smartfonie z Androidem. Porównaj to z systemem Windows: zazwyczaj istnieje konto administratora, użytkownik mający również uprawnienia administratora (ty) i konto gościa. Jako gość nie możesz odinstalowywać aplikacji systemowych ani innego oprogramowania. Po prostu nie masz do tego niezbędnych uprawnień. Root to zmienia i czyni Cię administratorem Twojego smartfona. A ponieważ Android jest oparty na Linuksie, administrator nazywa się tam „root”. Na iPhone’ach proces rootowania nazywa się jailbreakiem.

W filmie pokrótce wyjaśniamy czym jest root:

Android: co może zrobić zrootowany telefon?

Korzeń oznacza „korzeń”. Jeśli masz dostęp do roota na swoim telefonie komórkowym, otrzymasz najwyższe możliwe uprawnienia, a także pełny dostęp do odczytu i zapisu.

Przykład: Domyślnie na większości smartfonów są preinstalowane określone aplikacje, których również nie można usunąć. Jeśli zrootujesz telefon, możesz go odinstalować.

zalety i wady

Zatem dostęp do konta root zmienia system operacyjny smartfona, dzięki czemu możesz robić na nim, co chcesz. Możesz zobaczyć, co to wszystko może być w naszej tabeli:

Z korzeniemNieukorzenionyOdinstaluj wstępnie zainstalowane aplikacjeI
Możesz odinstalować dowolną aplikację.NIE
Wiele preinstalowanych aplikacji jest denerwujących i nie można ich odinstalować.Pełne kopie zapasoweI
Można wykonać kopię zapasową całej partycji, łącznie ze wszystkimi ustawieniami i aplikacjami.NIE
Można utworzyć kopię zapasową tylko kilku danych aplikacji.Zablokuj wszystkie możliwe uprawnienia aplikacjiI
Na przykład aplikacja root AFWALL+ blokuje dostęp do Internetu niektórym aplikacjom.NIE
Dostępu do Internetu niektórych aplikacji nie można na przykład zablokować.Bardziej efektywny bloker reklamI
Aplikacja Adaway usuwa reklamy ze stron internetowych i aplikacji.NIE
Tutaj często dostępne są tylko rozwiązania za pośrednictwem połączenia VPN, takie jak aplikacja Blockada.Zainstaluj dowolny motywI
Silniki motywów można pobrać i skonfigurować.NIE
Jest to możliwe tylko w ograniczonym zakresie.

Jednak root również ma pewne Niedogodności:

Zastrzeżenie gwarancyjne: Prawie wszyscy producenci pozwalają, aby gwarancja wygasła, jeśli zrootujesz swój smartfon z Androidem.Niektóre aplikacje nie działają: Może się zdarzyć, że niektóre aplikacje rozpoznają uprawnienia roota i nie będą działać. Należą do nich w szczególności „Google Pay” i aplikacje bankowe. Przy zastosowaniu pewnych sztuczek aplikacje te nadal można uruchomić z aplikacją root Magisk i funkcją Zygisk (dawniej „Magisk Hide”), ale wysiłek jest stosunkowo duży, a wynik niekoniecznie jest trwały.Trudne aktualizacje systemu: Po zrootowaniu automatyczne aktualizacje systemu (aktualizacje OTA) zwykle nie działają już poprawnie. Jeśli chcesz zainstalować aktualizacje, sflashuj je ręcznie. Jeśli odblokowałeś bootloader telefonu i używasz „niestandardowych pamięci ROM”, zwykle flashujesz aktualizacje za pomocą niestandardowego odzyskiwania, takiego jak TWRP. Aktualizacje OTA rzadko działają z „niestandardowymi ROMami”.Możliwe zniszczenie systemu operacyjnego: Chociaż na zrootowanym smartfonie można odinstalować irytujące aplikacje, można również odinstalować aplikacje systemowe, co sprawi, że system operacyjny stanie się bezużyteczny. Użytkownik root powinien zawsze wiedzieć, co robi.

Te aplikacje root uczynią Cię mistrzem smartfona:

Jak zrootować smartfon z Androidem

Większość smartfonów OnePlus, Xiaomi i Google można stosunkowo łatwo zrootować. W przeszłości większość ludzi rootowała za pomocą aplikacji „SuperSU” lub „Superuser”, ale są one obecnie przestarzałe i nie działają. Obecnie zwykle używa się aplikacji open source Magisk. Proces różni się w zależności od modelu smartfona. Szukam działający i aktualny Metody rootowania smartfona na forum internetowym XDA-Developers. Ponieważ nie ma jednego przewodnika. Niektórych smartfonów nie da się zrootować!

Tutaj pokazujemy przykładowy proces, który za chwilę instaluje czysty system operacyjny, a następnie go rootuje. Zasadniczo, w zależności od modelu telefonu komórkowego, można uzyskać tylko root. Należy pamiętać, że naprawdę trzeba mieć pojęcie o tym, co się dzieje i czy wybrana metoda rzeczywiście działa. W przeciwnym razie możesz sprawić, że Twoje urządzenie z Androidem będzie bezużyteczne:

Podłączasz smartfon do komputera za pomocą kabla USB. Instalujesz oprogramowanie ADB na komputerze. Aktywujesz opcje programistyczne i debugowanie USB na smartfonie. Odblokowujesz bootloader swojego smartfona, aby móc zainstalować niestandardowe odzyskiwanie, takie jak TWRP. . Po odblokowaniu bootloadera możesz zmienić zainstalowane na nim oprogramowanie (odzyskiwanie i system operacyjny). Niestandardowe odzyskiwanie to oprogramowanie do odzyskiwania tworzone przez użytkowników, ale może także instalować (flashować) nowe oprogramowanie i tworzyć kopie zapasowe. Instalujesz „niestandardowe odzyskiwanie” za pomocą poleceń ADB, dzięki czemu możesz następnie sflashować Magisk. Flashujesz (instalujesz) Magisk, aby uzyskaj prawa roota.Opcjonalnie, flashuj „niestandardową pamięć ROM”, taką jak LineageOS, która jest instalowana czysto, bez oprogramowania typu bloatware. Stary system operacyjny zostanie usunięty. Jeśli chcesz, możesz także uzyskać prawa roota, flashując Magisk. Jednak niektóre „niestandardowe ROMy” są również instalowane od razu z rootem. Opcjonalnie można również zainstalować aplikacje Google (GApps). Ale możesz także korzystać z Androida bez aplikacji Google: At Smartfony Samsung zamiast tego pracujesz z oprogramowaniem Odin. Alternatywnie niektóre urządzenia można również zrootować za pomocą tak zwanych „aplikacji root jednym kliknięciem”, takich jak KingRoot lub TowelRoot. Aplikacje po prostu instalują się i uruchamiają, ale działają tylko na kilku urządzeniach i nie zawsze zapewniają tę samą funkcjonalność, co metoda rootowania za pośrednictwem Magisk.

Zainstaluj/zaktualizuj Magiska

Po flashowaniu Magiska za pomocą „Custom Recovery” uruchom ponownie Androida. Otwórz przegląd aplikacji i dotknij „Magiczny„. Jeśli nie widzisz aplikacji, zainstaluj ją ręcznie jako plik APK. Powyżej możesz zobaczyć, czy i która wersja Magisk (dostęp root) i sama aplikacja są zainstalowane. Stuknij w „oba jeden po drugim”.Żeby zainstalować‘, aby zainstalować najnowszą wersję. Android uruchamia się ponownie.
Aplikacja Magisk zarządza dostępem do roota. (Źródło obrazu: GIGA)

Sprawdź status roota

Możesz użyć aplikacji Root Checker, aby sprawdzić, czy rootowanie zadziałało.

Kontroler rootowania
Otwórz aplikację i zaakceptuj zastrzeżenie, jeśli się zgadzasz. Kliknij „Rozpocznij” na dole. Kliknij „U góry”.POTWIERDŹ ROOT„.Widzisz tak zwane zapytanie superużytkownika. Potwierdzono za pomocą „Dotacja„Zapytanie zobaczysz tylko wtedy, gdy Twój telefon komórkowy został pomyślnie zrootowany. Aplikacja Root Checker pokazuje teraz również potwierdzenie za pomocą haczyka. Możesz teraz ponownie odinstalować aplikację. Pozwala tylko sprawdzić, czy masz dostęp do roota. Nie ma to nic wspólnego z samym dostępem do roota. Jeśli masz teraz dostęp do roota, możesz na przykład odinstalować irytujące, preinstalowane aplikacje. Możliwe jest również usunięcie roota.
Ten smartfon z Androidem został pomyślnie zrootowany.  (Źródło obrazu: GIGA)Ten smartfon z Androidem został pomyślnie zrootowany. (Źródło obrazu: GIGA)

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android