Od redakcji 29 czerwca 2022 r.
Jeśli chodzi o „odpady”, zwłaszcza w czasach zrównoważonego rozwoju, pojawia się pytanie, co można jeszcze poddać recyklingowi, a co nie, a co mogłoby rozpocząć nowe życie z innym zastosowaniem. W tym artykule przyjrzymy się opcjom naprawy, przeróbki, wyrzucenia i odsprzedaży.
Punkt startowy
Zróbmy mieszkanie w mieszkaniu. Angielskie słowo „to kondo”, które można przetłumaczyć na „kondo-ieren” (lub lepiej napisane: kondoieren) w języku niemieckim, jest zarówno czasownikiem, jak i łukiem. Pani Marie Kondō, azjatycka ekspertka od sprzątania i plądrowania, która nazwała swoją własną metodę KonMari (od Kondō, Mari) jest tutaj oczywiście przywołana.
Nie ma znaczenia, czy jest to “kondoieren”, “to kondo” czy “KonMari” – jedną z zasad tego pomysłu jest pytanie, czy uszczęśliwia cię, gdy trzymasz określony przedmiot w dłoni.
Jeśli nie masz tego uczucia szczęścia, istnieją różne opcje, jak sobie z tym poradzić.
Odsprzedać
To byłaby oczywiście najprostsza opcja, która również reprezentuje sytuację „win-win-win”, cytując Volkera Pispersa. Z jednej strony to, czego już nie potrzebujesz, zostało „wyrzucone z domu” i wciąż dostałeś na to pieniądze, z drugiej strony ktoś inny ma teraz nową zabawkę. Jeśli chodzi o sprzedaż rzeczy, istnieją różne opcje. W związku z tym możesz sprzedawać używaną technologię na MySwooop – lub możesz przejść do innych stron głównych.
rozdać
A jeśli nie chcesz go sprzedawać, być może dlatego, że zarabianie na czymś nie wydaje się „właściwe”, nadal możesz skorzystać z opcji prezentu. Urodziny i inne rocznice właściwie zawsze nadchodzą co roku i prawdopodobnie będzie okazja do oddania używanego komputera, który jest w najlepszym stanie, ale masz już na myśli nową kopię.
Naprawa
Jak stwierdzono w tym artykule, technologia po prostu nie jest już przeznaczona do napraw. Z krótkowzrocznego, biznesowego punktu widzenia może to być również całkowicie poprawne. W końcu – bądźmy szczerzy – zarabiasz więcej, jeśli musisz kupić całe urządzenie od podstaw. Na przykład najnowszy iPhone kosztuje prawie 2000 euro, w zależności od wyposażenia i sprzedawcy. A jeśli sprzeda się więcej iPhone’ów i odpowiadających im elementów ochronnych, zyskasz znacznie więcej, niż zarobiłbyś, gdyby istniały sposoby na naprawę tego urządzenia po uszkodzeniu. Chcemy być uczciwi: od marca 2021 roku w Europie obowiązuje prawo do napraw i jest ono stale ulepszane, ale są tu zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy. Nawiasem mówiąc, jest tak samo w niemieckim parlamencie, gdzie toczyła się już debata, czy nie można tego osądzić w Republice Federalnej.
A kto miał z tym problem? Zgadza się – gospodarka. Logicznie rzecz biorąc, nie powiedzieli, że są temu przeciwni, bo inaczej musieliby obawiać się mniejszej sprzedaży, wskazywali, że są na wspólnym rynku wewnętrznym UE i że należy unikać „krajowych wysiłków indywidualnych”.
Upcyceln
Trzeba przyznać, że wymaga to dozy pomysłowości technicznej, z której Angus MacGyver byłby dumny. Ale teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zrobił coś innego z urządzenia technicznego, które ma za sobą lata. Weźmy po prostu dysk twardy. Jeśli rzeczywiście jest zepsuty i nie da się go uratować, zawsze możesz go zdemontować i wykorzystać same panele jako lustra lub dzwonki wiatrowe. Możesz też użyć etui, aby zrobić z niego sejf.
Przejdź do e-odpadów
I jest jeszcze ta technika, której absolutnie nie możesz już używać. Jest zbyt brzydka, by ją rozdawać, nie przynosi niczego na wolnym rynku i nie radzi sobie dobrze z twoimi własnymi umiejętnościami MacGyvera. Wtedy jedyne, co pomaga, to e-odpady. Możesz nawet dostać coś za surowce użyte w technologii.
Wniosek
To duży problem. Z jednej strony wszystko drożeje, z drugiej firmy to wciąż biznesy. W rezultacie logicznie działają zgodnie z nadrzędnym celem korporacyjnym, któremu muszą być podporządkowane wszystkie inne cele: maksymalizacja zysku. Oznacza to, że te firmy chcą jednej rzeczy – sprzedawać rzeczy. Tego też nie możemy zmienić. Ale możemy, poprzez inteligentne zakupy i inne opisane kroki, zwiększyć popyt na zrównoważoną technologię.
Źródła:
https://Prawica.de/report/nachhaltige-technik-reparieren-statt-wegwerfen/ https://www.zeit.de/2022/09/recht-auf-reparatur-verklebungen-technik https://www.europarl .europa.eu/news/de/press-room/20220401IPR26537/recht-auf-reparatur-fur-produkte-die-langlebiger-und-reparierbar-sind https://de.wikipedia.org/wiki/MacGyver https:/ /www.ardmediathek.de/video/alpha-demokratie/die-rueckkehr-der-inflation/ard-alpha/Y3JpZDovL2JyLmRlL3ZpZGVvL2ZmODQ4Y2ZhLWVkNGEtNDdhMy05NjIyLTFlOTg0NTF