Artykuł redakcyjny 25 marca 2024 r
Aktualizacje to podstawa bezpieczeństwa telefonu, ale co się stanie, jeśli Samsung przestanie je wspierać? Średnio co roku na rynek pojawia się nowy flagowiec, a stara seria nie odgrywa już prawie żadnej roli.
Aby móc dalej (bezpiecznie) z niego korzystać, wymagane są regularne aktualizacje. Przed dokonaniem okazyjnego zakupu warto zatem zadać pytanie o dostępność aktualizacji i poprawek bezpieczeństwa.
Samsung utrzymuje swoją serię telefonów komórkowych w dłuższej perspektywie
Do 2022 roku właściciele starszych urządzeń Galaxy mieli słabe perspektywy długoterminowego korzystania z telefonów komórkowych. Nie było więcej niż trzy aktualizacje (Android). Seria Galaxy A nie brakuje wydajności. Urządzenia nadają się nie tylko do codziennego użytku, ale także do grania w kasynie BingBong czy oglądania filmów w serwisie Netflix & Co.
Aby promować podejście zrównoważone, wielu właścicieli smartfonów ceni dłuższą użyteczność, a ogłoszenie firmy Samsung z lutego 2022 r. pojawiło się we właściwym momencie.
Od tego czasu w przypadku niektórych urządzeń wprowadzono cztery aktualizacje, dzięki czemu mogą one bezpiecznie służyć dłużej. Fani Samsunga mieli powody do radości już rok wcześniej (2021), kiedy południowokoreański producent rozszerzył wsparcie dla swoich urządzeń. Było to konieczne, aby (prawie) dogonić Apple. Apple zawsze cieszyło się dużą popularnością, ponieważ starsze urządzenia również są wspierane aktualizacjami w dłuższej perspektywie.
Od 2024 roku Samsung ponownie znacznie wydłuży czas wsparcia
Samsung z łącznym udziałem na poziomie 16,3% odgrywa ważną rolę w sprzedaży smartfonów na całym świecie, większy sukces osiąga jedynie Apple z 24,7%. To, czy liczby zmienią się w wyniku ogłoszenia w styczniu 2024 r., będzie ściśle monitorowane.
Kiedy oficjalnie zaprezentowano nowy Samsung Galaxy S24, Samsung wydłużył okres wsparcia do łącznie siedmiu lat. Producent nie rozróżnia już aktualizacji zabezpieczeń od aktualizacji systemu operacyjnego i nie wszystkie urządzenia mogą liczyć na większe wsparcie.
Poniższy przegląd przedstawia filozofię aktualizacji planowanych przez Koreańczyków z Południa:
Seria Galaxy A: poprawki zabezpieczeń są wydawane na okres do pięciu lat plus od jednej do maksymalnie czterech aktualizacji Androida. Seria Galaxy Note, S i Fold: poprawki zabezpieczeń są udostępniane przez minimum pięć i maksymalnie siedem lat oraz maksymalnie siedem aktualizacji Androida (min. cztery). Galaxy Tab: poprawki zabezpieczeń są wdrażane na okres do pięciu lat plus co najmniej jedna i maksymalnie cztery aktualizacje Androida. Seria Galaxy M: poprawki zabezpieczeń wydawane są na okres do czterech lat plus aktualizacja Androida.
Właściciele Samsungów mogą wcześniej spodziewać się aktualizacji Androida
Samsung nie tylko stale pracuje nad technologią i nowymi funkcjami, ale zazwyczaj bardzo szybko udostępnia nowe wersje Androida. Zanim właściciele Samsungów będą mogli cieszyć się aktualizacją, upływa średnio miesiąc (od momentu publikacji). Na minusie są tutaj tanie urządzenia, które muszą czekać nawet do sześciu miesięcy.
Czy jest to możliwe bez aktualizacji?
Nowe wersje i poprawki zabezpieczeń mają ogromne znaczenie dla bezpiecznego korzystania ze smartfona. Ponadto wiele aplikacji działa tylko w bieżącym systemie operacyjnym. Jeśli zakończy się wsparcie dla niektórych urządzeń, nie będzie można już korzystać z niektórych nowych aplikacji.
Jednak największe niebezpieczeństwo kryje się na poziomie bezpieczeństwa. Urządzenie, które nie jest już obsługiwane, z czasem staje się bardziej podatne na złośliwe oprogramowanie. Niemal co miesiąc pojawiają się nowe luki w zabezpieczeniach systemów Android, które są zamykane poprzez aktualizacje.
Jeśli tak się nie stanie, atakujący będą mieli łatwe zadanie. Nawet jeśli Google dokłada wszelkich starań, aby powierzchnia ataku dla Androida była niewielka, koncepcja ta działa tylko w bieżącym systemie.
Ważne, aby wiedzieć: sama wersja Androida nie jest głównym czynnikiem bezpieczeństwa. Jeśli nadal będą wydawane odpowiednie łatki i eliminowane będą luki, starsze wersje systemu operacyjnego w dalszym ciągu można uznać za bezpieczne. Jeśli jednak całe wsparcie się zakończy, telefon komórkowy stanie się coraz większym źródłem zagrożenia.