W teście: Sony Xperia 1 VI

W teście: Sony Xperia 1 VI

Philipp Lumetsberger 20. stycznia 2025

Seria modeli Xperia od Sony od samego początku zdobyła punkty szeregiem funkcji, których w tej formie nie posiadał żaden inny producent. Oprócz bardzo smukłego formatu 21:9, obejmował on wyświetlacz 4K o bardzo wysokiej rozdzielczości, złącze typu jack i opcję rozszerzenia pamięci. Ale dzięki nowej Xperii 1 VI Sony odchodzi teraz od swojej linii. Ten model nie ma formatu 21:9 i wyświetlacza 4K. W nowym telefonie komórkowym producent po raz pierwszy instaluje 6,5-calowy wyświetlacz ze zmienną częstotliwością odświeżania w zakresie od 1 do 120 Hz. Dzięki bardzo wysokiemu kontrastowi i wyjątkowo jasnemu ekranowi zawartość można łatwo odczytać zarówno w pomieszczeniach zamkniętych i na zewnątrz – nawet pod kątem kątów widzenia.

Wysokiej klasy chip i dobrze znany

Pod względem wydajności Xperię 1 VI napędza potężny procesor Snapdragon 8 Gen 3, który wraz z 12 GB RAM-u zapewnia płynność codziennego użytkowania. Do wyboru są dwie opcje przechowywania: 256 i 512 GB. Niezależnie od tego, jaki rozmiar wybierzesz, przestrzeń dyskową możesz w każdej chwili powiększyć aż do 1,5 TB za pomocą karty microSD.
Złącze jack 3,5 mm pozostaje na pokładzie, które obsługuje dźwięk o wysokiej rozdzielczości, zapewniając wyjątkowe wrażenia dźwiękowe. Ale nawet jeśli telefon komórkowy jest używany bez słuchawek, wbudowane głośniki zapewniają zrównoważony dźwięk stereo. Xperia 1 VI obsługuje także 5G i Wi-Fi 6. Według firmy kompatybilność z Wi-Fi 7 zostanie dodana w drodze aktualizacji.

Przyjemne ulepszenia aparatu

Sony w Xperii 1 VI wyraźnie położyło nacisk na aparat. Tylny układ składa się z trzech soczewek. Oprócz 52-megapikselowego aparatu głównego zainstalowano 12-megapikselowy teleobiektyw i 12-megapikselowy ultraszerokokątny obiektyw. Migawki imponują wyjątkową ostrością, wysokim poziomem szczegółowości i naturalnie dopasowanymi kolorami. Bardzo podobają nam się także zdjęcia z zoomem i zdjęcia przy słabszym oświetleniu otoczenia. Na szczęście Sony ulepszyło oprogramowanie aparatu. Choć w poprzednich modelach preinstalowano trzy różne aplikacje do aparatu, teraz producent połączył ich funkcje w jedną aplikację, która jest znacznie łatwiejsza w obsłudze, a przy tym ma przejrzysty design. Do szybkich strzałów przycisk zwalniający umieszczono po prawej stronie obudowy. Jeśli lekko go naciśniesz, ustawi ostrość
Aparat automatycznie.

Trzy w rzędzie W głównym aparacie znajdują się trzy obiektywy ułożone jeden pod drugim, które powstały we współpracy z firmą Zeiss. Dzięki temu powstają doskonałe migawki.

Robienie zdjęć za naciśnięciem przycisku Na obudowie znajduje się przycisk umożliwiający szybkie wykonywanie zdjęć. Wystarczy lekkie naciśnięcie, a aparat w pełni automatycznie ustawia ostrość na żądany obiekt.

Charakterystyczne dostosowania Androida

Skoro już o oprogramowaniu mowa: Android 14 jest preinstalowany fabrycznie, jednak Sony pominęło niektóre funkcje. Nie ma na przykład możliwości odblokowania urządzenia za pomocą rozpoznawania twarzy. Wyświetlacz jest zawsze włączony, ale opcje dostosowywania są bardzo ograniczone. Według firmy Xperia 1 VI otrzyma trzy aktualizacje Androida i cztery lata aktualizacji zabezpieczeń. Inni producenci wyróżniają się pod tym względem znacznie dłuższymi okresami.

Szerszy format Sony żegna się z formatem 21:9 w Xperii 1 VI. Wcześniej był to wyjątkowy atut tej serii urządzeń.

Światło i cień z baterią

Pozytywnie zaskoczył nas także długo trzymający akumulator. Dzięki pojemności 5000 mAh telefon komórkowy wytrzymał prawie 22 godziny w naszym teście działania przeglądarki. Bardzo mocna wartość, którą w naszym teście przekroczyły jedynie flagowe modele Samsunga i Google'a. Jednym z powodów jest prawdopodobnie odejście od wyświetlacza 4K, który w swoim poprzedniku okazał się niezwykle energochłonny. O ile byliśmy pozytywnie zaskoczeni żywotnością baterii, o tyle rozczarowaliśmy się, jeśli chodzi o ładowanie. Ponieważ w gniazdku potrzeba około 1,5 godziny, aż akumulator zostanie ponownie w pełni naładowany. Inni producenci są tutaj zdecydowanie szybsi. Obsługiwane jest również ładowanie bezprzewodowe, ale wydajność jest tylko mierna przy 15 watach.

Sony wprowadziło w Xperii 1 VI rozsądne ulepszenia w porównaniu do poprzedniczki, na czym przede wszystkim skorzystają użytkownicy. Wydłużono na przykład czas pracy baterii i znacznie ułatwiono korzystanie z aplikacji aparatu. Jednak nadal jest wiele do poprawy, jeśli chodzi o czas ładowania i system operacyjny. Philipp Lumetsberger (redaktor naczelny)

Plusy
Wady

– Długa żywotność baterii
– Możliwość rozbudowy pamięci
– Świetna jakość obrazu – Można skrócić czas ładowania
– Android z idiosynkratycznym
Korekty

Producent
Sony

Model
Xperia 1 VI

Cena (urządzenie testowe)
1159 euro

Wersja na Androida
14

Producent procesora
Qualcomm

Model procesora
Snapdragon 8 generacji 3

Szybkość zegara procesora
4×3,23 GHz + 4×2,65 GHz

Model GPU
Adreno 750

BARAN
12 GB

Pamięć wewnętrzna
256 GB, 512 GB

Karta SD (maks. rozmiar)
1000 GB

Kamera (główna/przednia)
48/12 MP

Port USB
USB typu C

Wersja Bluetooth
5.4

Standard WLAN
a, b, g, n, ac, 6e, 7

LTE

Skaner linii papilarnych

NFC

Wymiary
162 x 74 x 8,2 mm

Waga
192 gr

Pojemność baterii
5000 mAh

Akku tauschbar

Ładowanie (bezprzewodowe)

Szybkie ładowanie

Czas ładowania 0-50 / 31 minut** 31 minut

Czas ładowania 0-100 / 88 minut** 84 minut

Przeglądarka uruchomieniowa / 897 minut** 1309 minut

Film z czasem działania /978 minut** 1866 minut

Czas trwania gry 3D / 400 minut** 473 minut

Rozmiar wyświetlacza
6,5”

Typ wyświetlacza
OLED-owe

Rozdzielczość wyświetlacza
2340 x 1080 pikseli

Wyświetl gęstość pikseli
396,49 ppi

Jasność Ř / 451 cd/m2* *
742,44 cd/m2

Jasność (maks.) / 498 cd/m2* *
745 cd/m2

Wydajność (GeekBench 5) /1830*
2890

Grafika (GFXBench) / 2014*
7984

Wyświetlacz
4

Szybkość (wydajność)
4.4

Prędkość (sprzęt)
5

Bateria (czas pracy)
4.8

Bateria (sprzęt)
4,5

Cechy
4.8

Kamera
4,5

przetwarzanie
5

Projekt
4

Ocena ogólna*: Doskonały (90%)

Cena-wydajność: Niewystarczający

* Ogólna ocena jest następująca: Wyświetlacz 15% – Szybkość (test wydajności) 22% – Szybkość (sprzęt) 10% – Bateria (czas pracy) 24% – Bateria (sprzęt) 4% – Funkcje 4% – Kamera 15% – Wykonanie 3% – Projekt 3%
** Średnia ze wszystkich przetestowanych do tej pory urządzeń


 

Waga

G

Wymiary: (w mm – wysokość x szerokość x głębokość)

Wyświetlacz:  Sterne
Prędkość:  Sterne
Bateria:  Sterne
Przetwarzanie:  Sterne
Sprzęt:  Sterne
Projekt:  Sterne
Czuć:  Sterne
Kamera:  Sterne
Maks. 80627
Maks. 4942
Maks. 7176
Maks. 910




Ogólna ocena: /40


 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android