To nowość w Androidzie 14

To nowość w Androidzie 14

Hartmut Schumacher 12 grudnia 2023 r

Od początku października 2023 roku Google udostępniło 14. wersję systemu operacyjnego dla smartfonów Android. Oto przegląd najważniejszych nowych funkcji.

System operacyjny Android ma już 15 lat. A w tym czasie przeszła długą drogę: pod względem funkcji i wyglądu najnowsza wersja 14 znacznie różni się od sympatycznej, ale raczej spartańskiej wersji 1.0 z 2008 roku.

Producent Google obiecuje między innymi wyższą ochronę danych, bardziej kompleksową dostępność i więcej możliwości indywidualnej konfiguracji urządzeń dla wersji 14. Przyjrzeliśmy się bliżej najważniejszym nowym funkcjom dla Ciebie.

Urządzenia te otrzymają system Android 14

Od początku października na smartfony i tablety Google’a dostępna jest wersja 14 systemu operacyjnego Android, począwszy od modelu Pixel 4a (5G).

W momencie oddania publikacji do druku na początku grudnia Samsung udostępnił aktualizacje systemu Android 14 (w tym interfejs użytkownika One UI 6) dla smartfonów Galaxy S23, S22, Z Fold5, Z Flip 5, A54 i A34. Oczekuje się, że wkrótce pojawią się aktualizacje dla innych smartfonów, takich jak S21, A72 i Cover 6 Pro. Inni producenci, tacy jak Xiaomi i Oppo, również ogłosili terminowe aktualizacje.

Generalnie większość smartfonów nie starszych niż dwa lata (od daty premiery) otrzyma aktualizację do Androida 14. Niektórzy wzorowi producenci dostarczają także smartfony mające trzy lata i więcej.

Ponieważ wielu producentów musi zadbać o całą gamę modeli smartfonów, a także zapewnić systemowi operacyjnemu dodatkowe funkcje, wiele aktualizacji będzie dostępnych dopiero w 2024 roku.

1.) Indywidualny ekran blokady

W systemie Android 14 dostępnych jest więcej opcji dostosowania ekranu blokady do własnych upodobań i potrzeb: Oprócz wyboru obrazu tła, możesz samodzielnie ustawić kolor zegara i wybierać pomiędzy dwoma rozmiarami: Masz do wyboru mały zegar i większy zegar, którego konkretne wymiary zmieniają się automatycznie – w zależności od innych informacji wyświetlanych na ekranie blokady.

Na smartfonach Pixel masz także możliwość wyboru pomiędzy różnymi tarczami zegarka, a na ekranie blokady pojawiają się dwa skróty do określonych funkcji. Do wyboru są funkcje „Nie przeszkadzać”, wyciszenie, sterowanie urządzeniami inteligentnego domu, kamerą, kamerą wideo i skanerem kodów QR.

2.) Więcej doskonałych zdjęć dzięki Ultra HDR

Android 14 obsługuje nowy format obrazu „Ultra HDR”. Zdjęcia w tym formacie – podobnie jak konwencjonalne obrazy HDR – lepiej radzą sobie z dużymi kontrastami jasności, jednak jako cecha szczególna są kompatybilne wstecz, dzięki czemu można je wyświetlać także za pomocą oprogramowania, które nie oferuje funkcji HDR.

Obecnie zdjęcia HDR Ultra można robić smartfonami Pixel 8. Takie zdjęcia można obecnie oglądać w pełnej krasie na smartfonach, korzystając z aplikacji Chrome i Zdjęcia Google – pod warunkiem, że mają ekran obsługujący HDR i system Android 14.

3.) Szczegóły dotyczące udostępniania lokalizacji

Tak jak poprzednio, system operacyjny powiadamia Cię, gdy aplikacja uzyskuje dostęp do danych o Twojej lokalizacji, i daje Ci możliwość jednorazowego zezwolenia na to lub na zawsze (lub do czasu cofnięcia zgody).

Ale teraz system operacyjny udostępnia dodatkowe informacje, które pozwalają podjąć tę decyzję w bardziej świadomy sposób: W oknie z prośbą o pozwolenie na dostęp do danych o lokalizacji zostanie wyświetlony komunikat, jeśli aplikacja udostępni te dane innym osobom. udostępniania (zwykle w celach reklamowych, ale ewentualnie także w celu outsourcingu funkcji aplikacji usługodawcom).

Co się stanie, jeśli aplikacja zmieni sposób obsługi danych o lokalizacji w wyniku aktualizacji? Następnie system operacyjny poinformuje Cię o tym w ciągu 30 dni. Jeśli zajmie Ci to zbyt dużo czasu, zawsze możesz przejść do ustawień systemowych (w sekcji „Prywatność”), aby wyświetlić listę aplikacji, w przypadku których zmienił się sposób udostępniania danych.

Nawiasem mówiąc, ta informacja o udostępnianiu danych o lokalizacji opiera się na informacjach, które sami producenci aplikacji przekazują do Sklepu Play. Dlatego twórcy złośliwego oprogramowania mają pewną swobodę. Google grozi jednak podjęciem „odpowiednich działań”, jeśli wykryta zostanie rozbieżność między informacjami dostarczonymi przez twórcę aplikacji a rzeczywistym zachowaniem aplikacji.

4.) Bezpieczniejszy PIN

Android 14 sprawi, że Twój smartfon będzie „łatwiejszy do odblokowania i trudniejszy do złamania” – obiecuje Google. Ładne, ale jakie szczegóły się za tym kryją?

Jeśli ustawisz PIN (PIN), aby blokować dostęp do telefonu komórkowego, to PIN ten nadal musi składać się z co najmniej czterech cyfr. Najnowsza wersja Androida pokazuje jednak subtelną wskazówkę, że bezpieczniej byłoby użyć co najmniej sześciu cyfr.

Korzystanie z PIN-u jest wygodniejsze dzięki nowej opcji „Automatycznie potwierdź poprawny PIN”. Jeśli ją włączysz, nie będziesz już musiał dotykać przycisku potwierdzenia na ekranie blokady po wprowadzeniu kodu PIN. Jednak ta wygoda sprawia, że ​​używanie kodu PIN jest nieco mniej bezpieczne.

(Nawiasem mówiąc, jeśli pomimo zalecenia będziesz upierał się przy użyciu cztero- lub pięciocyfrowego kodu PIN, system operacyjny ukarze Cię, że tak powiem, nie udostępniając opcji „Automatycznie potwierdź poprawny PIN”).

Taka opcja istnieje od kilku lat w smartfonach niektórych producentów (przede wszystkim Samsunga), które samodzielnie rozszerzają funkcjonalność Androida. Ta innowacja ma więc wpływ głównie na użytkowników smartfonów Pixel – a także na użytkowników innych smartfonów, których producenci pozostawili system operacyjny w dużej mierze nietknięty.

5.) Lepiej widzieć i słyszeć

Użytkownicy z wadą wzroku mogą liczyć na ulepszoną funkcję powiększenia, która pozwala m.in. na utrzymanie ustawionego poziomu powiększenia przy przełączaniu się na inną aplikację. Można teraz ustawić wielkość lupy oraz obszar ekranu, który ma zostać powiększony.

Dodatkowo maksymalny poziom powiększenia jest teraz wyższy niż wcześniej i wynosi 200 procent. Możliwość nieliniowej zmiany rozmiaru czcionki okazuje się w tym kontekście bardzo praktyczna. Oznacza to, że teksty, w których zastosowano już dużą czcionkę, są powiększone w mniejszym stopniu niż teksty, w których zastosowano małą czcionkę. W ten sposób możesz uniknąć obcinania słów lub ich niezręcznego rozmieszczania w wielu wierszach, co zepsuje układ tekstu.

Ponadto możliwa jest teraz zmiana rozmiaru czcionki za pomocą ikony na pasku szybkich ustawień, zamiast konieczności przechodzenia przez ustawienia systemowe.

Dzięki nowej funkcji „Podświetlaj powiadomienia” nie przegapisz już żadnych powiadomień – wystarczy zamrugać lampką fotograficzną smartfona lub ekranem. Pomocny zamiennik diody powiadomień, którą spotyka się w coraz mniejszej liczbie smartfonów.

Użytkownicy aparatów słuchowych otrzymują także przydatne nowe funkcje w systemie Android 14, w tym kreatora konfiguracji i możliwość dostępu do ustawień aparatu słuchowego za pomocą zawsze widocznej ikony, którą można przesuwać po ekranie.

6.) Dane zdrowotne pod kontrolą

Funkcje zarządzania danymi dotyczącymi zdrowia znajdowały się wcześniej w opcjonalnie instalowanej aplikacji „Health Connect”. Jednak w systemie Android 14 dostęp do tych funkcji można uzyskać za pośrednictwem ustawień systemu operacyjnego.

Health Connect przechowuje dane dotyczące Twojego zdrowia i kondycji, które mogą pochodzić z różnych aplikacji w tych obszarach, w centralnej lokalizacji i w zaszyfrowanej formie. Umożliwia to wymianę danych pomiędzy tymi aplikacjami.

Możesz między innymi określić, które aplikacje mogą mieć dostęp do zapisu i odczytu danych Health Connect oraz jak szybko zapisane dane są automatycznie usuwane. Masz także możliwość przeglądania zapisanych danych i listy aplikacji, które ostatnio korzystały z nich.

Obecnie w Sklepie Play dostępnych jest około 30 aplikacji zgodnych z Google Health. Należą do nich dobrze znane nazwy, takie jak Google Fit, Samsung Health, Fitbit, Weight Watchers i Withings Health Mate.

7.) Smartfon jako kamera internetowa

„Wkrótce” smartfony z systemem Android będą mogły pełnić funkcję kamer internetowych w komputerach PC. Wystarczy podłączyć smartfon do komputera za pomocą kabla USB, a następnie wybrać żądany aparat i powiększenie na smartfonie. Działa to z komputerami z systemem Windows, macOS i ChromeOS. Nie jest jednak planowane, przynajmniej na razie, bezprzewodowe połączenie aparatu smartfona z komputerem.
Obraz 3

8.) Indywidualne obrazy tła dzięki AI

Google obiecuje nam „nieograniczone kreatywne tła”. Oznacza to obrazy tła dla strony głównej i ekranu blokady, które smartfon tworzy przy pomocy sztucznej inteligencji – zgodnie ze specyfikacją użytkownika. Nie ma on jednak całkowitej swobody w swoich decyzjach, może jednak wybierać pomiędzy kilkoma podanymi opisami i zmieniać szczegóły. Na podstawie tych informacji sztuczna inteligencja tworzy następnie rzeczywisty obraz tła.

Obecnie ta funkcja jest dostępna tylko na smartfonach Pixel 8. Prawdopodobnie w przyszłości pojawi się także w innych smartfonach.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android