Telefon komórkowy powoli rezygnuje z ducha i chcesz nowy smartfon? Wtedy często pojawia się pytanie, czy chcesz być związany umową, czy nie. Ale kiedy warto i na co zwrócić uwagę? W naszym artykule podajemy kilka wskazówek.
Jeśli chcesz zafundować sobie drogiego smartfona bez natychmiastowego popadania w kłopoty finansowe, jest Telefony komórkowe z umowami – Dobra sztuka spłaca się miesiąc po miesiącu. W zasadzie pakiet smartfona i umowy staje się coraz bardziej opłacalny. Podczas gdy w przeszłości często proszono o trzymanie się z daleka, dziś można znacznie zaoszczędzić, co podkreśla również Stiftung Warentest (wydanie 10/2019). Pokażemy Ci, na co należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o umowy na telefon komórkowy.
Aktualna uwaga: Kupuj tanio – ale kiedy? Doświadczenie pokazuje, że najlepsze rabaty na smartfony pojawiają się pod koniec roku. Dzień Singla 11 listopada 2022 r. to początek świątecznego biznesu. Z Czarny Piątek odbędzie się w tym roku 25 listopada 2022 roku, a następnie bezpośrednio w Cyberponiedziałek 28 listopada 2022 roku.
Czy chcesz zaangażować się tak długo?
O czym musisz wiedzieć wcześniej: Umowa na telefon komórkowy może wiązać się z długoterminową umową. Choć od grudnia 2021 r. dostawcy musieli zadbać o to, aby oferowali już nie tylko umowy na 24 miesiące, ale także opcje na 12 miesięcy lub krócej, nadal angażujesz się na dość długi czas. Jeśli później będziesz niezadowolony, trudno będzie wyjść z umowy, dlatego powinieneś wcześniej zastanowić się, jaka taryfa i jakie warunki Ci odpowiadają.
Jeśli chodzi o termin, nie zapomnij również o anulowaniu. Ponieważ umowy na telefony komórkowe są opłacalne w większości przypadków, zwłaszcza jeśli wyczerpiesz tylko odpowiedni okres – nie więcej, nie mniej. Zapomniałeś anulować w odpowiednim czasie, dzięki nowym przepisom nie jest to już dramatyczne. Po okresie obowiązywania umowy możliwe jest comiesięczne wypowiedzenie.
W naszym filmie przedstawiamy więcej przydatnych wskazówek dotyczących taryf telefonów komórkowych:
Nasza wskazówka: Umowę najlepiej wypowiedzieć niezwłocznie po jej zawarciu. Wtedy nie będziesz musiał się o to martwić w nadchodzących miesiącach.
Pod koniec okresu obowiązywania umowy spłaciłeś odpowiedni telefon komórkowy. Mówić: W końcu jest twój. Możesz więc również zdecydować, czy po tym czasie chcesz kupić nowy telefon komórkowy z umową, czy na przykład przejść na taryfę tylko SIM. Możesz dowiedzieć się dokładnie, o co w tym wszystkim chodzi.
Jaką wydajność powinna mieć taryfa?
Umowy na telefon komórkowy mają różne zalety, musisz spojrzeć na to, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli nadal chcesz komunikować się przez SMS, nie powinno zabraknąć odpowiedniej stawki ryczałtowej za SMS. Jeśli nie boisz się wykonywać połączeń, nie powinieneś rezygnować z stawki ryczałtowej dla wszystkich sieci. I oczywiście mobilny Internet jest odpowiedni dla większości użytkowników smartfonów. Powinieneś wyczuć, co jest dla ciebie wystarczająco dobre. Jeśli mieszkasz w mieście i na co dzień jesteś najczęściej połączony z siecią WLAN, potrzebujesz znacznie mniejszej ilości danych niż na przykład w kraju lub dużo podróżujesz.
Gdy wszystkie te punkty zostaną wyjaśnione, prawdopodobnie masz już na myśli obraz żądanej taryfy. W końcu wszystko, co musisz zrobić, to wyjaśnić, czy: iPhone lub telefon z Androidem chcesz użyć. Szczególnie w obszarze Androida istnieje wiele zalecanych pakietów ze względu na dużą liczbę modeli.
Nie wiesz, na co zwrócić uwagę ze smartfonami? W takim razie mamy dla Ciebie odpowiedni przewodnik:
Którzy dostawcy taryf są tam?
Vodafone, Telekom i O2
Większość umów na telefony komórkowe pochodzi z: Vodafone, Telekom i O2 (Telefónica), ponieważ ci dostawcy są również operatorami sieci w Niemczech. Który dostawca jest dla Ciebie opłacalny, ostatecznie zależy od tego, gdzie mieszkasz. Mapy sieci Telekom, Vodafone i O2 można znaleźć na odpowiednich stronach internetowych.
Ale oczywiście są też inni dostawcy, którzy ostatecznie wynajmują od jednego z operatorów sieci. Na przykład Congstar korzysta z sieci Telekom, podczas gdy Aldi-Talk jest w O2. Nie ma nic złego w sprawdzaniu, który dostawca należy do którego operatora sieci.
W przypadku drogiego iPhone’a 13 kontrakt naprawdę może się opłacać (źródło zdjęcia: GIGA).
A co z samą kartą SIM?
Temat jest również krótko poruszony powyżej Tylko SIM istotnych. Taryfy te są szczególnie przydatne, jeśli posiadasz już smartfon, którego szukasz i po prostu szukasz odpowiedniej taryfy. Otrzymasz wtedy tylko kartę SIM lub eSIM do telefonu komórkowego i to wszystko. Tutaj też są różni dostawcy, którzy są opłacalni, np. fraenk – przy czym taryfa należy do Congstar, spółki zależnej Telekomu.
Tak poza tym: Jeśli chcesz zachować swój numer telefonu pomimo nowej karty SIM, nie kosztuje to nic więcej. Od grudnia 2021 r. obowiązuje odpowiednia regulacja, która dotyczy nie tylko numerów komórkowych, ale także stacjonarnych. A niektórzy dostawcy reklamują, że otrzymasz nawet premię finansową, jeśli weźmiesz ze sobą własny numer telefonu.
Skąd wiesz, czy umowa jest tego warta?
Przede wszystkim: na szczęście nie trzeba być geniuszem matematycznym, aby obliczyć, czy umowa jest warta zachodu. Wszystko, co musisz zrobić, to ekstrapolować opłatę podstawową określoną w odpowiedniej umowie na odpowiedni okres, dodać opłatę dodatkową, opłatę za połączenie i koszty wysyłki, a na koniec zrównoważyć ją z samą ceną urządzenia (i ewentualną premią za zmianę). W końcu wpadasz rzeczywisty koszt umowy w okresie obowiązywania umowy. Oto przykład oferty taryfowej dla iPhone’a 14 w Curved:
Koszty pakietu taryfowego w skrócieOpłata podstawowa
(miesięczny)54,99 Eurozmień bonus
(raz)100 Eurododatkowa opłata
(jednorazowo, na początku umowy) 1 euroopłata za połączenie
(jednorazowo, na początku umowy)0 euroWysyłka
(jednorazowo) 4,99 euroCałkowity koszt po 24 miesiącach
(w przypadku wypowiedzenia z końcem minimalnego okresu umowy,
miesięczny i doliczane jednorazowe koszty)1.225,75 Eurowartość urządzenia
(aktualna najlepsza cena online według idealo.de) 925 euroefektywna taryfa kosztowa
(Całkowite koszty pomniejszone o wartość urządzenia) 300,75 euroEfektywna taryfa kosztowa na miesiąc12,53 EuroZobacz ofertę
Nawet jeśli na początku wiele liczb wydaje się przytłaczających, możesz dość szybko obliczyć, czy dany kontrakt jest dla Ciebie opłacalny, czy nie. Przede wszystkim ważne jest, aby nie kusić tanimi cenami urządzeń (1 euro, 0 euro itd.), ani z najnowszych flagowców. Zwłaszcza, gdy wychodzi smartfon, na rynku pojawiają się liczne pakiety kontraktowe, ale ceny są zbyt wysokie ze względu na nowość danego modelu. Jeśli możesz poczekać kilka miesięcy, nie musisz się martwić o dopłatę nowości.
Jeśli chcesz sam poszukać taniej umowy na telefon komórkowy, polecamy strony Curved, DeinHandy i MediaMarkt Tarifwelt. W przeciwnym razie będziemy oczywiście zawsze informować Cię na bieżąco o naszych artykułach dotyczących ofert i regularnie informować o taryfach telefonii komórkowej, które możesz beztrosko wyegzekwować.
Czy nadal szukasz odpowiedniego smartfona? W takim razie mamy dla Ciebie odpowiedni quiz:
Który telefon komórkowy kupić? Zapytaj naszego interaktywnego przewodnika dla kupujących smartfony!
Nie chcesz przegapić nowych wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i poradników? Śledź nas na Facebooku lub Twitterze.