Ryan Whitwam / Android AuthorityKomputery do gier istnieją już od kilkudziesięciu lat, ale kilka lat temu, gdy Steam Deck otworzył rynek na rynek, można odnieść wrażenie, że przeżywamy renesans urządzeń kieszonkowych zorientowanych na emulację. I choć drogie, przenośne komputery do gier, takie jak Asus ROG Ally i Lenovo Legion Go, często przyciągają lwią część uwagi, przenośne komputery przenośne do gier z systemem Android są absolutnie idealne do gier retro. Oto kilka kluczowych zalet: Dostęp do aplikacji i gier na Androida (w tym portów gier retro i emulatorów Androida). Poprawiona przenośność w porównaniu z mocniejszymi urządzeniami przenośnymi. Lepsza żywotność baterii i opcje łączności. Bardziej przyjazne dla dotyku niż urządzenia kieszonkowe z systemem Windows. Znacznie tańsze niż telefony do gier. Mając to wszystko na uwadze, wybraliśmy najlepsze urządzenia przenośne do gier retro z Androidem, które pomogą Ci cofnąć się w czasie i odzyskać nostalgię za grami.
Najlepsze urządzenia przenośne do gier retro z Androidem
AYN Odin Pro
Firma AYN jest stosunkowo nowym graczem na scenie przenośnych gier, ale jej urządzenie Odin Pro to nasz wybór jako najlepszy dla większości ludzi przenośny sprzęt do gier retro z Androidem. Posiada odpowiednie połączenie ergonomii, czystej mocy i przystępnej ceny, co sprawia, że jest to łatwa rekomendacja. Mierzący mniej więcej ten sam rozmiar i kształt co Nintendo Switch Lite, AYN Odin Pro jest idealnym rozmiarem do przenośnych gier. Posiada zakrzywione uchwyty z tyłu, dzięki czemu jest wygodniejszy w trzymaniu niż Switch Lite podczas długich sesji grania, a także jasny 6-calowy ekran LCD 1080P, który naprawdę sprawia, że klasyczne gry zyskują na popularności. D-Pad i przyciski twarzowe zapewniają doskonałe wrażenia dotykowe , a wyzwalacze mają bardziej nowoczesny wygląd i nie wymagają kliknięcia. Na uchwytach znajdują się również konfigurowalne przyciski na tylnej płycie. Działa pod kontrolą Androida 10, który jest nieco przestarzały, ale na tyle nowszy, że pozwala na uruchomienie najnowszych emulatorów. Będąc przenośnym urządzeniem do gier retro z systemem Android, oferuje dużo miejsca na dostosowywanie funkcji, ale ma także dodatkową możliwość przełączania między profilami wydajności, aby wydłużyć czas gry przy użyciu baterii 6600 mAh. Wewnątrz AYN Odin Pro jest zasilany przez Snapdragon 845, który ma obecnie pięć lat, ale jest wystarczająco wydajny, aby grać w gry retro. Dla porównania, emulatory PS2 i Gamecube powinny być w stanie uruchomić emulatory PS2 i Gamecube z rozsądną liczbą klatek na sekundę bez konieczności majsterkowania od razu po wyjęciu z pudełka. W chwili pisania tego tekstu AYN Odin Pro jest w sprzedaży za około 250 dolarów, aby zrobić miejsce dla AYN Odin2, który jest obecnie w trakcie kolejnej niezwykle udanej kampanii crowdfundingowej. Będzie znacząco mocniejszy, ze Snapdragonem 8 Gen 2, większą ilością RAM-u, Androidem 13, WiFi 7 i większą baterią. Jeśli uzbroisz się w cierpliwość, warto poczekać, ale Odin2 zostanie dostarczony najwcześniej pod koniec 2023 roku.
Retroidowa kieszeń retro 3+
Jeśli szukasz czegoś tańszego, Retro Pocket 3+ to fantastyczna alternatywa. Jest tańszy niż nawet podstawowy tani telefon z Androidem, ale potrafi emulować gry aż do ery PS2 i Gamecube, z kilkoma wyjątkami. Dzieje się tak głównie za sprawą procesora Unisoc Tiger T618. Nie znajdziesz tego na zbyt wielu telefonach z Androidem, ale jest więcej niż wystarczająco wydajny dla większości gier retro. Będzie sobie radził z niektórymi bardziej wymagającymi grami na PS2, takimi jak Grand Theft Auto, ale wszystko poniżej powinno działać jak marzenie. Retro Pocket 3+ jest dość standardowy, z układem przypominającym Switch i małym 4,7-calowym ekranem dotykowym. Choć może się wydawać, że rozmiar ekranu jest bardzo mały, sprawdza się dobrze w przypadku starszych gier retro. Przy cenie 150 dolarów trudno jest przebić oferowaną tutaj wartość. Jest dostarczany z systemem Android 11, ale proces instalacji jest bardzo płynny i przeprowadza Cię przez wszystkie kroki potrzebne do rozpoczęcia gry, nawet instalację podstawowych emulatorów. Ma także dostęp do sklepu Google Play, gdzie możesz zainstalować jeszcze więcej, jeśli zajdzie taka potrzeba.Retroid produkuje jeszcze kilka urządzeń w stylu retro, w tym Pocket Flip w stylu muszli. Jest trochę droższy, ale za to trochę bardziej przenośny.
Chmura Logitech G
Ryan Whitwam / Android Authority Logitech G Cloud nie został zaprojektowany jako maszyna do gier z systemem Android w stylu retro, ale prawdopodobnie jest w tym najlepszy. To pierwsze urządzenie działające w chmurze zostało stworzone z myślą o usługach przesyłania strumieniowego, takich jak GeForce Now, Xbox Cloud Gaming lub nieistniejącej już Google Stadia, ale w naszej recenzji stwierdziliśmy, że brak Wi-Fi 6 i słaba wydajność chmury stanowią czynniki przełomowe w tym zakresie. Oprogramowanie było też bardziej obciążeniem niż użyteczną funkcją i uznaliśmy, że jest mniej przydatne niż standardowy Android 11, na którym jest zaklejone. Jednak nadal jest to bardzo dobrze wykonane urządzenie z wyświetlaczem 1080p, który jest wystarczająco ostry i jasny jak na retro hazard. Przyciski na twarz i na ramiona są również świetne, a ogólna jakość wykonania jest o krok wyższa od bardziej przystępnych cenowo urządzeń wymienionych powyżej. Logitech G Cloud wyposażony jest w procesor Snapdragon 720G, który jest układem SoC średniej klasy przeznaczonym do gier, który głównie trafia w gwóźdź w głowę. Działało wszystko aż do ery PS2 i Gamecube, a czasem nawet, chociaż naprawdę błyszczy z emulatorami PSP i starszymi. Bardziej wydajny procesor zapewnia także doskonały czas pracy baterii, w naszej recenzji wynoszący od 10 do 12 godzin. Niestety firma Logitech wyceniła go na 350 dolarów, czyli znacznie więcej niż większość przenośnych komputerów do gier retro z Androidem. Jeśli znajdziesz go w sprzedaży, jest to solidny wybór premium, ale za pełną cenę nie jest to najlepsza wartość.
Razera Edge’a
Ryan Whitwam / Android Authority Razer Edge to kolejne urządzenie klasy premium, które charakteryzuje się unikalną konstrukcją, która bardziej przypomina tablet z systemem Android z dołączanym kontrolerem niż samodzielny komputer kieszonkowy do gier. Tak naprawdę kontroler jest dostępny osobno jako Razer Kishi V2 i można go podłączyć do niemal każdego smartfona, aby uzyskać podobne wrażenia. Wróćmy jednak do Edge’a. Ma duży 6,8-calowy ekran OLED, co plasuje go w tej samej kategorii wielkości co największe telefony z Androidem, nawet bez podłączonych kontrolerów. Wewnątrz jest zasilany przez SoC Snapdragon G3X Gen 1. Nie jest to najnowszy procesor mobilny, ale w połączeniu z ulepszonymi funkcjami chłodzenia Edge’a, pod względem długotrwałej rozgrywki przewyższy większość flagowych telefonów. Zauważyliśmy jednak, że ci fani są nieco głośni. W przeciwieństwie do powyższego Logitech G Cloud, Razer Edge oferuje dość standardowy system Android 12. Z naszego doświadczenia wynika, że fabrycznie załadowana aplikacja Nexus sprawiała więcej kłopotów, niż była warta, ale dzięki pełnemu dostępowi do sklepu Google Play możesz pobrać dowolną liczbę emulatorów. Istnieją dwa modele Razer Edge, jeden z 5G i jedno bez. Pierwsza kosztuje 600 dolarów, druga 400 dolarów. Aby używać go jako urządzenia do gier retro, model inny niż 5G będzie więcej niż wystarczający.
Anbernic RG353P
Wracając do niedrogiego terytorium, Anbernic RG353P doskonale nadaje się do prawdziwych gier retro. Nie zagra w nic z ery PS2 ani nowszych, ale dzięki czterordzeniowemu układowi SoC RK3566 radzi sobie całkiem nieźle z większością gier Dreamcast. Od samego początku było jasne, że RG353P to urządzenie budżetowe, ze znacznie mniejszą Wyświetlacz IPS o przekątnej 3,5 cala. Jest to jednak nadal ekran dotykowy, a urządzenie można uruchomić w systemie Linux lub Android 11. Prawdopodobnie wygodniej jest używać go w systemie Linux i ma preinstalowane emulatory, ale miło mieć taką opcję. Dla każdego, kto chce grać w starsze gry retro, Anbernic RG353P to świetny wybór, który nie zrujnuje banku. Za około 100 dolarów możesz cieszyć się grami z epoki NES, SNES, N64, a nawet PSP przez ponad pięć godzin na jednym ładowaniu.
GPD XP Plus
Nasz ostatni wybór najlepszego urządzenia przenośnego do gier retro z Androidem jest jednym z najpotężniejszych, ale także najdroższych. GPD XP Plus ma modułową konstrukcję, która umożliwia wymianę prawego kontrolera w zależności od tego, w co grasz. Urządzenie to, zasilane przez procesor MediaTek Dimensity 1200, może obsługiwać wszystko, łącznie z grami z ery PS2, z łatwość obsługi, a pokaźna bateria 7000 Ah pozwoli Ci grać nawet przez 10 godzin na jednym ładowaniu. Jakość wykonania nie jest tak dobra, jak w przypadku innych urządzeń kieszonkowych w tym przedziale cenowym, ale spełni swoje zadanie. Dobrym punktem jest ogromny wyświetlacz o przekątnej 6,81 cala, który, szczerze mówiąc, może być przesadą w przypadku gier retro. Dzięki systemowi Android możesz także grać w dowolne gry ze sklepu Google Play, a urządzenie dostosowuje się do tego dzięki oprogramowaniu, które pozwala przyporządkuj tylne przyciski do określonych miejsc na ekranie. Może to dać ci przewagę w grach takich jak PUBG Mobile, chociaż nie da to zbyt wiele w większości gier retro. Uwagi