Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego Twój nowy dysk twardy o pojemności 500 GB wydaje się mieć tylko 465 gigabajtów wolnego miejsca, ma to głównie związek z różnicą między gigabajtami i gibibajtami oraz ich wykorzystaniem w przemyśle komputerowym. Powiemy Ci tutaj, o co dokładnie chodzi w Gibibyte, Mebibyte i Kibibyte i dlaczego te terminy są często używane nieprawidłowo.
Gibibajt, Mebibajt, Kibibajt – Tło
Na poziomie podstawowym komputer korzysta z systemu binarnego (również podwójnego lub binarnego), który rozróżnia tylko 0 i 1. Jednak do 1996 roku nie było niezależnych przedrostków dla wielokrotnych potęg dwójki, a jedynie dla zwykłego systemu dziesiętnego (także systemu dziesiątek), który rozróżnia liczby od 0 do 9.
Z tego powodu do określenia pojemności pamięci użyto powszechnych przedrostków systemu dziesiętnego (przedrostki SI) – tj. kilo na 1000 (10³), mega na 1 milion (10⁶) i Prawica na 1 miliard (10⁹). Producenci dysków twardych, kart pamięci i czystych płyt CD nadal ich używają, ponieważ są one uważane za międzynarodową jednostkę miary. Ponieważ jednak kilobajt składa się z 1024 bajtów (2¹⁰), a nie 1000 bajtów (10³), istnieje różnica między rzeczywistą i rzeczywistą pojemnością pamięci. Różnica wzrasta procentowo wraz z rozmiarem nośnika danych.
Jednakże od 1996 r. istnieją przedrostki binarne (przedrostki IEC), które składają się z pierwszej sylaby przedrostków dziesiętnych i dołączonego „bi” oznaczającego „binarny” – tj. Kibi zamiast Kilo, Mebi zamiast Mega i Gibi zamiast Giga.
LinkCo to są kilobajty, megabity i gibibajty? Rozmiary plików i prędkości — fakty TECH #2
Różnica Gigabajt i Gibibajt – przedrostki dziesiętne i binarne
Potęgi dziesięciu (10ⁿ) użyte zamiast prawidłowych potęg dwójki (2ⁿ) mogą – w zależności od obliczeń i danych wyjściowych systemu operacyjnego – spowodować odchylenie pomiędzy podaną i wyświetloną pojemnością pamięci. Różnicę można zobaczyć w poniższej tabeli:
Jednostka SI (system dziesiętny)
Jednostka IEC (układ binarny)
Różnica w procentach
1 kilobajt (kB) = 10³ bajt = 1000 bajt
1 Kibibyte (KiB) = 2¹⁰ Byte = 1024 Byte
2,4
1 megabajt (MB) = 10⁶ bajt = 1 milion bajtów
1 Mibibajt (MiB) = 2²⁰ Bajt = 1024² Bajt
4,9
1 gigabajt (GB) = 10⁹ bajt = 1 miliard bajtów
1 Gibibajt (GiB) = 2³⁰ Bajt = 1024³ Bajt
7,4
1 terabajt (TB) = 10¹² bajt = 1 miliard bajtów
1 tebibajt (TiB) = 2⁴⁰ bajt = 1024⁴ bajt
10
1 petabajt (PB) = 10¹⁵ bajt = 1 bajt miliardowy
1 Pebibajt (PiB) = 2⁵⁰ Bajt = 1024⁵ Bajt
12,6
Rzekome „gigabajtowe kłamstwo”
Producenci nośników danych są często obwiniani za tzw. „gigabajtowe kłamstwo”, ale nie jest to do końca prawdą. Nawet jeśli producenci w dalszym ciągu stosują przedrostki dziesiętne ze względu na ich ważność jako międzynarodowej jednostki miary, w szczególności systemy operacyjne od lat wyświetlają nieprawidłowe wartości.
System Windows poprawnie wykonuje obliczenia wewnętrznie w oparciu o potęgę dwójki (system binarny), ale następnie wskazuje wartość z przedrostkiem dziesiętnym (mega, Prawica, tera itp.). W systemie Windows 500 gigabajtów (około 465 gibibajtów) poprawnie określonych przez producenta nagle staje się 465 gigabajtami.
Ponieważ „OS Wiele dystrybucji Linuksa daje użytkownikowi wybór pomiędzy wyświetlaniem w gigabajtach lub gibibajtach, a zatem oblicza rozmiar nośnika w postaci dziesiętnej lub binarnej.
LinkLink