Jak rozpoznać fałszywe wiadomości

Jak rozpoznać fałszywe wiadomości

Philipp Lumetsberger 16 marca 2022 r.

Ich zawartość prawdy zwykle zmierza do zera, ale często rozprzestrzeniają się bardzo szybko: fałszywe wiadomości. Ale jak odróżnić je od renomowanych źródeł?

Mogą bawić, niepokoić i niepokoić: fake newsy, doniesienia z fałszywą, często nawet fikcyjną treścią, które są przekazywane znajomym i znajomym przez wielu odbiorców w dobrej wierze. Mówi się, że pomogli nawet Donaldowi Trumpowi wygrać wybory.

Listy łańcuszkowe krążą na popularnej platformie komunikatorów WhatsApp w regularnych odstępach czasu. Na przykład z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 8 marca 2021 r. rozeszła się wiadomość, że Adidas rozdał milion butów. Niczego niepodejrzewający użytkownicy trafili na fałszywą stronę producenta artykułów sportowych za pośrednictwem linku do zawodów zawartego w wiadomości i zostali poproszeni o wypełnienie formularza, a następnie pobranie aplikacji. Jednak ta aplikacja była złośliwym oprogramowaniem, które najprawdopodobniej wykryło hasła użytkownika smartfona.

Jeśli otrzymasz taką lub podobną wiadomość, w żadnym wypadku nie powinieneś jej przesyłać dalej ani klikać w żaden z zawartych w niej linków. Jest to fałszywy raport, który kusi rzekomymi obietnicami i za pomocą którego hakerzy chcą zdobyć Twoje dane.

Dlatego ważne jest, aby rozpoznawać fałszywe doniesienia i odróżniać je od poważnych wiadomości. Niestety staje się to coraz trudniejsze, ponieważ autorzy wymyślanych tekstów są często wykwalifikowani, nieustannie wypróbowują nowe metody i oczywiście uczą się. Ale jeśli wiesz, na co zwracać uwagę i jak przeprowadzić szybką kontrolę, tak łatwo się na to nie nabierze.

Upewnij się, że:

Nie poddawaj się presji. Powinna wzbudzić podejrzenia, jeśli wiadomość ma zostać jak najszybciej przekazana do wszystkich kontaktów. Do szybkiego sprawdzenia często wystarczy wpisać główny temat w wyszukiwarce Google. Jeżeli tekst pojawia się w różnych miejscach z tym samym sformułowaniem, jest to już sygnał ostrzegawczy. W wielu przypadkach wystarczy krótkie poszukiwanie, aby odkryć kłamstwo. Zbadaj domniemane źródła, które mają na celu podkreślenie prawdziwości raportu. Austriacka inicjatywa Mimikama (mimikama.at) i TU Berlin (hoax-info.de) dostarczają informacji o najnowszych fałszywych doniesieniach, a także oferują opcje wyszukiwania. Mimikama ma nawet dedykowaną wyszukiwarkę.

Fałszywe wiadomości w sieciach społecznościowych

Ze względu na prezydenturę Donalda Trumpa fałszywe doniesienia na Facebooku i spółce znalazły się na liście przebojów poruszanych publicznie tematów. Ale także w tym kraju takie przekazy odgrywają coraz większą rolę.

Fałszywe wiadomości to historie, które prezentują się jako informacje prasowe, ale których autorów nie interesują poważne reportaże.

Są one raczej skierowane do naiwnych czytelników, którzy chętnie uwierzą w sensacyjne teksty, udostępniają je na platformach społecznościowych i oczywiście odwiedzają powiązane strony internetowe. Powody publikacji częściowo lub w całości sfabrykowanych wiadomości są różne. Czytelnicy są często niespokojni, a nawet przerażeni, aby wpłynąć na opinie lub je utrwalić. Istnieją również strony, które po prostu chcą generować ruch i zarabiać na reklamach. Są też satyryczne strony internetowe, które po prostu chcą się bawić.

Uważaj więc, gdy treść takich raportów lub stron jest przesadzona i zdominowana przez opinie, a nie wyjaśnienia. Poważni dziennikarze cenią bardziej solidne fakty niż sensację. Czek opisany po lewej stronie dostarcza informacji w razie wątpliwości.

Fałszywe wiadomości w ruchu e-mail

Przez długi czas e-mail był środkiem transportu numer jeden dla wszelkiego rodzaju wymyślonych wiadomości, ale nawet jeśli konkurencja ze strony mediów społecznościowych i komunikatorów jest obecnie bardzo silna, e-mail pozostaje atrakcyjny dla oszustów.

W przypadku szczególnie niebezpiecznego oszustwa, które również opiera się na fałszywych wiadomościach, e-mail nie traci tak szybko na znaczeniu: phishing. Rzekomo renomowana instytucja, taka jak bank lub firma obsługująca karty kredytowe, zwykle poprosi Cię o podjęcie pilnych działań, w przeciwnym razie wystąpią drastyczne konsekwencje. Na przykład zamknięcie kont lub wysokie opłaty. W przypadku phishingu celem oszustów jest zawsze uzyskanie od Ciebie tajnych danych w celu oszustwa.

Istnieje wiele cech, które wskazują na wiadomość phishingową. Obejmuje to zły niemiecki, a także ogólny adres bez twojego nazwiska, chociaż niestety przestępcy ogromnie się tutaj poprawili. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, że żadna renomowana firma nie poprosi Cię e-mailem o zalogowanie się gdzieś za pomocą Twoich danych dostępowych lub ujawnienie ich w inny sposób. Nie dostaniesz też załącznika do otwarcia.

Litery łańcuszkowe Messenger

Kiedy list-łańcuszek wciąż dostarczał listonosz, było to rzadkością. Wraz z wprowadzeniem poczty elektronicznej doświadczył bezprecedensowego rozwoju i dziś woli podróżować messengerem.

Często niezwykle szybka i powszechna dystrybucja łańcuszków jest możliwa tylko dlatego, że duża część odbiorców wierzy w ich treść bez jej zbadania i przekazuje do wszystkich kontaktów bez ich sprawdzania. Wiele z tych tak zwanych oszustw jest nieszkodliwych, ale straszy lub niepokoi swoich czytelników. Z kolei inne mogą czasem wyrządzić znaczne szkody, czy to o charakterze finansowym, na przykład w przypadku pułapek abonamentowych, czy też w postaci kradzieży lub utraty danych przez szkodliwe aplikacje na smartfony.

Jeśli otrzymasz wiadomość, którą pilnie musisz przekazać wszystkim swoim kontaktom, możesz w zasadzie założyć, że jest to fałszywa. Szczególna ostrożność jest wymagana, jeśli ktoś rzekomo chce Ci coś dać lub jeśli czeka na Ciebie nagroda, ponieważ czai się tu oszustwo.

Jeśli chcesz mieć pewność, przeprowadź kontrolę zgodnie z opisem w polu po lewej stronie. Poinformuj również nadawcę, jeśli odkryłeś fałszywą wiadomość.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android