E-recepta – tak to działa

E-recepta – tak to działa

Artykuł redakcyjny 13 stycznia 2025 r

Źródło obrazu: Pexels

E-recepta zastąpiła znajomą różową transkrypcję i od stycznia 2024 r. odciąża gabinety lekarskie i apteki. W Niemczech zrealizowano już ponad pół miliarda recept elektronicznych, a liczba ta szybko rośnie. Osoby posiadające ustawowe ubezpieczenie zdrowotne mogą otrzymać leki na receptę drogą cyfrową – w tym za pośrednictwem aptek internetowych prowadzących sprzedaż wysyłkową. Wystarczą smartfon z obsługą NFC i nowa karta zdrowia. W razie potrzeby można zastosować wydruk z kodem QR. Jak jednak dokładnie działa e-recepta?

Podstawy techniczne e-recepty

Od czasu wprowadzenia e-recept proces wypisywania leków został zdigitalizowany. Lekarze wystawiają i podpisują recepty elektronicznie. Są one przechowywane w centralnym systemie – specjalistycznym serwisie e-recept. Każda recepta jest wyposażona w unikalny kod cyfrowy, który zawiera wszystkie istotne informacje. Osoby ubezpieczone otrzymują ten kod za pośrednictwem swojej elektronicznej karty zdrowia lub poprzez aplikację e-recepta na swoim smartfonie. Alternatywnie gabinet lekarski może udostępnić wydruk z kodem recepty.

Główną zaletą tej cyfryzacji jest uproszczenie procesów. Pacjenci mogą elastycznie zarządzać swoimi receptami i wysyłać je bezpośrednio do aptek, co jest szczególnie ważne w przypadku realizacji kolejnych recept lub podczas wideokonsultacji. Elektroniczne przechowywanie zapewnia także bezpieczeństwo i ochronę przed fałszerstwami.

E-recepta i apteka internetowa – praktyczne połączenie

Apteki internetowe, takie jak Sanicare, stają się coraz ważniejsze, szczególnie dla pacjentów, którzy chcą zamówić leki w zaciszu własnego domu. Osoby ubezpieczone mają kilka możliwości. Jedną z możliwości jest złożenie zamówienia w gabinecie lekarskim na wydruk e-recepty. Ten wydruk zawiera kod kreskowy recepty, który można zeskanować za pomocą aplikacji apteki internetowej lub przesłać jako obraz. Obsługiwane są formaty plików takie jak png, jpg lub gif. Alternatywnie ubezpieczeni mogą przesłać e-receptę do apteki internetowej również pocztą.

Inną możliwością jest skorzystanie z oficjalnej aplikacji do e-recept firmy gematik GmbH. Warunkiem jest smartfon z obsługą NFC, elektroniczna karta zdrowia najnowszej generacji oraz PIN wydany przez kasę chorych. Po aktywacji aplikacji kod recepty można przesłać bezpośrednio do wybranej apteki internetowej. Proces ten zapewnia wysokie standardy bezpieczeństwa i łatwość obsługi poprzez uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Apteka internetowa organizuje wówczas dostawę leku. Do zamówienia można łatwo dodać produkty dostępne bez recepty.

Aplikacje lekowe – przydatny dodatek do zamówień online

Aplikacje lekowe optymalnie uzupełniają korzystanie z e-recept i aptek internetowych. Dostarczają obszernych informacji na temat przepisanego leku, w tym jego działania, możliwych skutków ubocznych i interakcji z innymi lekami. Aplikacje te ułatwiają pacjentom uzyskanie kompleksowych informacji na temat terapii i lepsze zrozumienie zaleceń lekarzy.

Kolejną zaletą wielu aplikacji związanych z lekami jest możliwość skonfigurowania funkcji przypominania o zażyciu leku. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku złożonych planów leczenia, np. związanych z chorobami przewlekłymi lub przyjmowaniem wielu leków. Dzięki temu pacjenci mogą mieć pewność, że przyjmują leki regularnie i o właściwej porze, co poprawia skuteczność terapii.

Te zalety przemawiają za e-receptą

E-recepta zmniejsza ilość formalności w przychodniach i aptekach. Oszczędza to także czas i podróże. Oznacza to, że nie jest konieczne dojeżdżanie autobusem czy samochodem do najbliższej apteki stacjonarnej: e-receptę można zrealizować w każdej chwili za pośrednictwem apteki internetowej, nawet poza godzinami jej otwarcia.

Po pierwszym okazaniu karty zdrowia w gabinecie lekarskim, bezpośrednio przez aplikację można wystawić receptę kontrolną. Dodatkowo e-recepty można wykorzystać także do wideokonsultacji. Funkcja rodzinna aplikacji może służyć do zarządzania receptami dla krewnych lub mieszkańców potrzebujących opieki. Ponadto e-recepta jest zabezpieczona przed fałszerstwem i odporna na utratę lub uszkodzenie.

E-recepta – tak to działa

Źródło obrazu: Pexels

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android