Edgar Cervantes / Android AuthorityTikTok to chyba najbardziej kontrowersyjny mainstreamowy portal społecznościowy po X Elona Muska. Niektórzy zarzucają mu powierzchowność i pogarszanie czasu skupienia uwagi oraz wizerunku nastolatków. Jego ostrzejsi krytycy twierdzą, że można go wykorzystać do szerzenia dezinformacji lub nawet stać się potencjalnym wektorem ataku dla chińskiego rządu. Jaka jest zatem rzeczywistość? Czy korzystanie z TikToka jest bezpieczne?
Czy TikTok jest bezpieczny?
Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana. Jeśli chodzi o bezpośrednie, praktyczne bezpieczeństwo, nie ma się czym martwić. Miliony ludzi codziennie ogląda filmy na TikToku, nie narażając się na złośliwe oprogramowanie ani kradzież danych. Rzeczywiście zagrożenie złośliwym oprogramowaniem w zasadzie nie istnieje, chyba że ktoś nakłoni Cię do odwiedzenia niebezpiecznego łącza — poruszymy tę kwestię w następnej sekcji. Problemy zaczynają się ujawniać po pomniejszeniu. Niektórzy uważają, że TikTok uzależnia, a na pewno nie pomaga w przypadku problemów z deficytem uwagi, ponieważ chodzi o dostarczanie nieprzerwanego strumienia krótkich klipów wideo. Może odwracać uwagę od szkoły lub pracy i podobnie jak Instagram może potencjalnie wypaczyć obraz samego siebie — profesjonalni influencerzy starają się wyglądać seksownie, odnoszący sukcesy i żądni przygód, często znacznie wykraczając poza to, co jest realistyczne. TikTok ma umiar, aby przeciwdziałać dezinformacji i dezinformacji — to drugie jest zamierzone – ale część z nich z pewnością przemknie i zdarzało się to w przeszłości. Obejmuje to fałszywe twierdzenia na temat wyborów, szczepionek, masowych zabójstw i innych tematów. Nie byłby to taki problem, gdyby algorytmy aplikacji nie zdecydowały, że coś Ci się podoba, nakarmią Cię większą ilością tego samego, a ludzie mogą wpaść w pułapkę ideologicznej bańki. Dla niektórych większym zmartwieniem jest TikTok własność. Chociaż usługa nie działa w Chinach, jej spółka-matka – ByteDance – ma siedzibę w Pekinie, co wzbudziło obawy, że Komunistyczna Partia Chin uzyska dostęp do danych klientów lub w inny sposób wykorzysta aplikację. W USA Biały Dom zakazał stosowania go na urządzeniach w agencjach federalnych i wiele stanów zrobiło to samo. Ze swojej strony ByteDance zaprzecza jakiemukolwiek wpływowi lub kontroli ze strony KPCh i w praktyce obawy te nie zostały ujawnione. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest gromadzenie danych przez TikTok. Później będzie więcej do powiedzenia, ale w skrócie, usługa wie o Tobie tyle samo, co usługi takie jak Facebook czy X, czyli takie rzeczy, jak osobiste dane kontaktowe, Twoja historia wyszukiwania i przeglądania oraz (jeśli się zgodzisz) Twoje dokładne dane. lokalizacji i listy kontaktów. Firma jest zainteresowana przede wszystkim zarabianiem na reklamach, a nie na niczym naprawdę podstępnym – ale jeśli opuścisz Facebooka ze względu na prywatność, nie powinieneś też korzystać z TikTok. I wreszcie, jak w przypadku każdego popularnego portalu społecznościowego, musisz zachować czujność dla oszustów. Aby ulepszyć Twoją ochronę, zidentyfikowaliśmy niektóre z najczęstszych oszustw TikTok.
6 oszustw TikTok, na które powinieneś uważać
Edgar Cervantes / Autorytet Androida
Fałszywe loterie, prezenty i inne nagrody. Oszuści mogą twierdzić, że wygrałeś już nagrodę, ale aby ją odebrać, musisz odwiedzić link lub udostępnić dane osobowe. Jeśli nie pamiętasz, jak brałeś udział w wydarzeniu, nie ufaj temu, ponieważ prawdopodobnie jest to próba kradzieży tożsamości lub zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Alternatywnie oszust może twierdzić, że automatycznie otrzymasz nagrodę (np. nagrodę pieniężną) za polubienie, obserwowanie lub udostępnienie czegoś, ale nigdy nie jest to takie proste.
Oszustwa romantyczne/catfishing. Są to z natury rzadkie przypadki na TikToku, ale oszust chcący grać w długie oszustwa może zacząć z Tobą flirtować, stopniowo budując iluzję rozwijającego się związku. Kiedy już zdobędą wystarczające zaufanie, wymyślą powód, aby poprosić o pieniądze, na przykład spóźniony czynsz, wizę lub nagły przypadek medyczny. Nigdy nie przywiązuj się do kogoś emocjonalnie przed spotkaniem go osobiście lub przynajmniej wykonaniem kilku rozmów wideo. Jeśli uważasz, że ktoś może Cię oszukać, użyj narzędzia do wyszukiwania wstecznego obrazu, takiego jak TinEye, na jego zdjęciach w mediach społecznościowych — sprytny oszust ukradnie zdjęcia, aby pozostać incognito.
Produkty podrobione lub całkowicie oszukańcze. Niektóre konta mogą twierdzić, że sprzedają „podróbki” lub oferują ostre rabaty na oryginalne produkty modowe lub elektroniczne. Kupując podróbkę, możesz potencjalnie otrzymać namacalny produkt, ale jakość może być niska, a w obu przypadkach istnieje zbyt duże ryzyko, że oszust zabierze Twoje pieniądze i ucieknie. Nie powinieneś robić zakupów na TikToku i unikać wszystkiego, co brzmi jak prostytucja internetowa.
Oszustwa inwestycyjne. Niektórzy użytkownicy TikTokkerzy mogą próbować namówić Cię na akcje, kryptowaluty lub piramidy/marketing wielopoziomowy (MLM), które obiecują wysoki zwrot w zamian za niewielką inwestycję początkową. W rzeczywistości stracisz pieniądze, niezależnie od tego, czy zostały skradzione, czy też roszczenia danej osoby są nieprawdopodobne. W przypadku akcji i kryptowalut możesz alternatywnie otrzymać „tajny” przewodnik po sukcesie, gdy prawda jest taka, że bogactwa twórcy pochodzą od ludzi takich jak Ty.
Konta podszywania się. Oszuści czasami podszywają się pod firmę lub gwiazdę, mając nadzieję nakłonić Cię do kliknięcia linku lub przekazania im pieniędzy, czasami pod pretekstem organizacji charytatywnej, rozdania nagród lub możliwości inwestycyjnych. W razie wątpliwości upewnij się, że nazwa konta, zdjęcia i inne szczegóły są zgodne z oczekiwaniami, łącznie z ich statusem zweryfikowanym.
Fałszywe wsparcie techniczne. Niezależnie od tego, czy korzystasz z aplikacji TikTop, czy poza nią, może się do Ciebie zwrócić ktoś, kto twierdzi, że potrzebuje, abyś kliknął link lub udostępnił dane konta, aby zadbać o bezpieczeństwo Twojego konta TikTok. Firma wysyła kod weryfikacyjny za każdym razem, gdy dodasz lub zmienisz adres e-mail lub numer telefonu, ale nie będziesz musiał klikać linku, a firma nigdy nie poprosi Cię o udostępnienie informacji o koncie poza zalogowaniem się do aplikacji. To oszustwo ma na celu zidentyfikowanie kradzieży lub rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania.
Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci?
Dzieci prawdopodobnie nie powinny korzystać z TikToka. Aplikacja ma 60-minutowy dzienny limit czasu dla osób poniżej 18 roku życia, wymagający podania hasła w celu jego przedłużenia, a także blokuje wiadomości bezpośrednie, jeśli masz 15 lat lub mniej – ale te wymagania są często bez znaczenia, ponieważ nie ma prawdziwej weryfikacja wieku podczas rejestracji. Dziecko może z łatwością kłamać na temat swojego wieku, jeśli zarejestruje się samodzielnie, usuwając wszelkie ograniczenia dotyczące tego, co widzi. Nie powinny spotykać się z nagością, seksem ani skrajną przemocą, ale istnieją treści z pogranicza, z którymi rodzice mogą nie czuć się komfortowo, nie wspominając o obawach, jakie możesz mieć w związku z konsumpcjonizmem, rozproszeniem uwagi lub wizerunkiem siebie. Oficjalnie minimalny wiek TikToka to 13 lat, lub 14 w niektórych regionach. Jeśli planujesz pozwolić nastolatkowi korzystać z TikTok, warto skorzystać z parowania rodzinnego i trybu ograniczonego dostępu. Zapewniają one kontrolę nad kontem, chociaż oczywiście będziesz musiał poprosić nastolatka o wyrażenie na to zgody.
Jakie dane zbiera TikTok?
C. Scott Brown / Android AuthorityWedług TikTok zbiera: Informacje profilowe, w tym datę lub urodziny, adres e-mail, numer telefonu i wszystko inne, co udostępniasz. Cała treść użytkownika, którą publikujesz lub przesyłasz, w tym pliki audio, zdjęcia, wideo i komentarze. Zawartość schowka, kontakty telefoniczne i kontakty w sieciach społecznościowych, jeśli wyrażasz zgodę na udostępnianie któregokolwiek z nich. Informacje o zakupie podczas dokonywania transakcji za pośrednictwem systemów TikTok. Dowód tożsamości lub wiek, jeśli jest wymagany (np. w przypadku transmisji na żywo lub statusu zweryfikowanego). Treść wiadomości i metadane. Innymi słowy, nie oczekuj, że rozmowy będą w pełni prywatne. Wzorce użytkowania, w tym Twoje Ulubione, historia przeglądania i wyszukiwania oraz sposób interakcji z treściami, w tym reklamami. Informacje o urządzeniu/przeglądarce, takie jak adres IP, operator telefonu, model urządzenia, rozdzielczość ekranu, system operacyjny, a nawet poziom naładowania baterii. Przybliżona lokalizacja na podstawie karty SIM, adresu IP lub treści użytkownika. Dokładna lokalizacja (np. GPS) jeśli wyrazisz na to zgodę. Pliki cookie stron trzecich (i podobne technologie) wykorzystywane do analizy sposobu, w jaki korzystasz z TikTok lub włączania niektórych funkcji. Niektóre z tych plików cookie można wyłączyć. Informacje z powiązanych usług stron trzecich, takich jak Facebook lub Google. Informacje udostępniane przez partnerów takich jak reklamodawcy, zakładając, że istnieje sposób na identyfikację danych Twojego konta.
Często zadawane pytania
Czy TikTok jest własnością Chin lub jest przez nie monitorowany? Nie można powiedzieć, czy chiński rząd monitoruje TikTok, ale firma nie jest jego własnością. Jej właścicielem jest ByteDance, które z kolei jest kontrolowane przez inwestorów i pracowników. Kto jest właścicielem TikTok?ByteDance, chińskiej firmy z siedzibą w Pekinie. TikTok tak naprawdę nie działa w Chinach. Czy TikTok może uzyskać dostęp do wszystkiego na Twoim telefonie? Może uzyskać dostęp do wielu rzeczy, szczególnie jeśli włączysz wymagane uprawnienia, ale nie do wszystkiego. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym gromadzenia danych TikTok. Uwagi