Jeśli jesteś stosunkowo nowy w komputerach PC lub po prostu od lat jesteś w świecie złączy DVI lub HDMI, prawdopodobnie nie jesteś zbyt zaznajomiony ze złączami DisplayPort w monitorach i kartach graficznych. Czym dokładnie jest DisplayPort i jaka jest jego rola obok technologii takich jak HDMI?
Co to jest DisplayPort?
Krótko mówiąc, jest to format połączenia wideo zaprojektowany specjalnie dla komputerów PC. W rezultacie złącze DisplayPort można znaleźć głównie na komputerach, monitorach i dedykowanych kartach graficznych, chociaż czasami pojawia się ono gdzie indziej, nawet (w rzadkich przypadkach) na telewizorach. W większości sytuacji wymaga dedykowanego kabla DisplayPort, chociaż istnieją przejściówki, takie jak konwertery DisplayPort-HDMI. Zaprojektowane dla komputerów PC, kładzie się duży nacisk na przepustowość. Podczas gdy przepustowość HDMI waha się od 4,95 do 48 Gb/s, w zależności od używanej wersji, DisplayPort zaczyna się od 10,8 Gb/s i może dostarczyć nawet 80 Gb/s w swoim najnowszym wcieleniu (2.1). Poniżej omówimy więcej szczegółów dotyczących wersji. Należy wspomnieć, że w niektórych przypadkach sygnały DisplayPort mogą być przesyłane przez Thunderbolt lub USB 4.0. Kable Thunderbolt 3 obsługują DisplayPort 1.2, a Thunderbolt 4 i USB 4.0 są wystarczająco wydajne, aby obsłużyć DisplayPort 2.1. Może to potencjalnie sprawić, że DisplayPort będzie bardzo elastyczny, a ograniczeniem jest to, że wiele komputerów nie jest wyposażonych w żadną wersję Thunderbolt, a tym bardziej w USB 4.0.
Wersje DisplayPort
1.0-1.1a: Pierwsze wcielenie DisplayPort, którego historia sięga 2006 roku. Obsługuje przepustowość do 10,8 Gb/s, co pozwala na rozdzielczość 1080p przy częstotliwości odświeżania 144 Hz. 4K jest możliwe, ale tylko przy 30 Hz.
1.2-1.2a: Przepustowość wzrasta do 17,28 Gb/s, umożliwiając 1080p przy 240 Hz, 4K przy 75 Hz i 5K przy 30 Hz. 1.2a to pierwsza wersja DisplayPort z obsługą VRR (zmienna częstotliwość odświeżania). Kable Thunderbolt 3 mogą przenosić 1.2.
Mini DisplayPort: Pierwotnie oparty na wersji 1.2, to nieistniejące dzieło Apple wykorzystywało znacznie mniejsze złącze i miało wyjątkowe ograniczenia, w tym dodatkowe zabezpieczenia praw autorskich i (w niektórych przypadkach) brak wyjścia audio. Apple nie używa formatu Mini od 2012 roku i teraz preferuje Thunderbolt 4/USB 4.0.
1.3: Przepustowość 25,92 Gb/s oznacza 1080 przy 360 Hz, 4K przy 98 Hz, 5K przy 60 Hz i pierwszą w historii obsługę formatu 8K, choć przy 30 Hz.
1.4-1.4a: Nadal najpopularniejsza wersja DisplayPort, obsługująca 24-bitowy kolor w rozdzielczości 4K. Było to technicznie możliwe w wersji 1.3, ale dopiero w wersji 1.4 dodano obsługę metadanych HDR10, a Rec. Przestrzeń kolorów 2020, umożliwiająca kompatybilność z HDMI.
2.0-2.1: Najlepsze z najlepszych, z przepustowością do 80 Gb/s, zwiększającą częstotliwość odświeżania 4K do 240 Hz i 8K do 85 Hz. Będziesz potrzebować Thunderbolt 4 lub USB 4.0, jeśli nie używasz dedykowanego połączenia DisplayPort. 2.1 to drobna wersja, zaprojektowana głównie w celu poprawy integracji z USB 4.0.
DisplayPort vs HDMI: którego należy użyć?
Curtis Joe / Android Authority Omówiliśmy to szczegółowo w naszym przewodniku DisplayPort vs HDMI. W przypadku błyszczącej wersji powinieneś preferować DisplayPort, gdy tylko jest to możliwe, ale prawdopodobnie będziesz zmuszony użyć HDMI, jeśli podłączasz się do telewizora. Możesz także chcieć użyć HDMI, jeśli twój wyświetlacz, kabel i komputer obsługują HDMI 2.1, ale twój łańcuch DisplayPort jest ograniczony do wersji 1.4.
Często zadawane pytania
Czy DisplayPort przenosi dźwięk? Tak, jedynym wyjątkiem jest Mini DisplayPort na komputerach Mac z 2009 roku. Nawet specyfikacja DisplayPort 1.0 obsługuje dźwięk 24-bitowy, 192 kHz i do 8 kanałów. W wersji 1.4 zostało to zaktualizowane do 24-bitowego, 1536 kHz dźwięku i 32 kanałów. Czy Mini DisplayPort to to samo co Thunderbolt? Nie. Wyglądają podobnie, ale są oznaczone różnymi symbolami. Możesz jednak podłączyć kabel Mini DisplayPort do Thunderbolt, jeśli masz monitor Mini DisplayPort. Czy HDMI czy DisplayPort są lepsze do gier? Odpowiedź brzmi prawie zawsze DisplayPort. Ten format obsługuje VRR od wersji 1.2a i zazwyczaj oferuje wyższe częstotliwości odświeżania. Lepsze może być użycie HDMI 2.1, jeśli alternatywą jest DisplayPort 1.4 lub starszy. Podczas podłączania do telewizora może nie być innego wyjścia, jak tylko użyć złącza HDMI. Jak wygląda złącze DisplayPort? Zobacz ilustracje w naszym głównym przewodniku. DisplayPort jest czasami opisywany jako „w kształcie litery L”, ale lepszy opis może porównać go do HDMI z jednym z dolnych kątów ustawionych na kwadrat. Czy DisplayPort na HDMI działa? Jeśli możesz kupić odpowiedni konwerter, tak. Pamiętaj, że podczas gdy pasywny konwerter DisplayPort-HDMI będzie działał, do przenoszenia sygnału w przeciwnym kierunku potrzebny będzie aktywny konwerter. Jak długi może być kabel DisplayPort? Nominalnie maksymalna długość to 15 metrów, czyli około 49 stóp. Możesz być w stanie pójść dalej za pomocą wzmacniaczy/przedłużaczy sygnału. Należy pamiętać, że nawet poniżej tej długości przepustowość może ucierpieć — na przykład kable 1,0 mogą utrzymać pełną przepustowość tylko do 2 metrów (nieco poniżej 6,6 stopy). Uwagi