Paul Jones / Android AuthorityTL;DR Android 15 przygotowuje się do podniesienia progu określającego, czy ładowarka jest postrzegana jako szybka, z marnych 7,5 W do bardziej rozsądnych 20 W. System operacyjny od dawna uważa, że prędkość ładowania co najmniej 7,5 W jest duża, czyli znacznie poniżej tego, co mogą obecnie zapewnić szybkie ładowarki. Zmiana ta nie została jednak jeszcze wprowadzona w najnowszej wersji beta Androida 15, więc ładowarki o mocy 7,5 W nadal będą postrzegane na Pixelach jako szybkie. Branża smartfonów jest niezwykle konkurencyjna, więc dostawcy muszą dołożyć wszelkich starań, aby przekonać ludzi do zakupu ich produktów. Jednym ze sposobów, w jaki producenci smartfonów starają się wyróżnić swoje produkty na tle innych, jest zwiększenie szybkości ładowania. Wyścig zbrojeń w zakresie szybkiego ładowania osiągnął punkt, w którym istnieją nawet urządzenia, które mogą otrzymać absurdalną moc 240 W z ładowarki. Jednak bez jakiegoś wskaźnika interfejsu użytkownika większość użytkowników nie ma możliwości sprawdzenia, jak szybko ładuje się ich telefon. Podczas gdy Android wyświetla mały komunikat na dole ekranu blokady, gdy wykryje szybką ładowarkę, problem polega na tym, że Android uważa, że dowolna ładowarka dostarczająca co najmniej 7,5 W mocy jako „szybka”. Utrudnia to stwierdzenie, czy dana ładowarka – powiedzmy publiczna stacja ładowania na lotnisku lub port USB laptopa – faktycznie szybko ładuje Twój telefon. Na szczęście Google w końcu chce rozwiązać ten problem w nadchodzącej aktualizacji Androida 15, poprawiając próg określający, czy ładowarka jest oceniana jako szybka.
Powiadomienie o szybkim ładowaniu w Androidzie 15: jak to działa
W tej chwili sposób, w jaki Android określa, czy ładowarka jest „wolna”, „normalna” czy „szybka”, jest dość prosty. Android za pośrednictwem HAL kondycji otrzymuje informacje z akumulatora i obwodów ładowania, takie jak prąd i napięcie. Jeśli moc (określana poprzez pomnożenie prądu przez napięcie) dostarczana do telefonu jest niższa niż 5 W, ładowarka jest uznawana za „wolną”, a na ekranie blokady pojawia się komunikat „ładowanie powoli”. Jeśli moc przekracza 7,5 W, uznaje się ją za „szybką” i zamiast niej wyświetlany jest komunikat „szybkie ładowanie”. Jeśli moc wynosi od 5 do 7,5 W, ładowarka jest postrzegana jako „normalna”, a na ekranie blokady po prostu pojawia się informacja, że telefon „ładuje się”.
Poniżej 5WPowyżej 7,5 WOd 5 do 7,5 W. Są to domyślne progi prędkości ładowania w AOSP i chociaż producenci smartfonów mogą je konfigurować, Google nie zmienił ich jeszcze dla własnych urządzeń Pixel. Dla porównania, oto fragment pliku frameworks/base/packages/SettingsLib/res/values/config.xml pokazujący progi prędkości ładowania AOSP: CodeCopy Text 5000000 7500000 Google wreszcie chce zwiększyć próg szybkiego ładowania z 7,5 W do 20 W. Świadczy o tym fakt, że w najnowszej aktualizacji beta Androida 15 dodano nową konfigurację o nazwie config_chargingFastThreshold_v2, która jest ustawiona na 20000000 (20 W w mikrowatach). Jednak Android nie korzysta jeszcze z tego wyższego progu. Progi prędkości ładowania są odczytywane przez klasę BatteryStatus w SettingsLib, która po sprawdzeniu w najnowszej wersji beta Androida 15 nie została jeszcze zaktualizowana pod kątem odczytu nowego progu. Prawdopodobnie w przyszłej wersji beta Androida 15 Google zaktualizuje klasę BatteryStatus, aby odczytywała nową wartość config_chargingFastThreshold_v2 zamiast config_chargingFastThreshold, zmieniając w ten sposób próg używany do określenia, kiedy na ekranie blokady ma być wyświetlany tekst „szybkie ładowanie”. , jest to dość drobna zmiana w ogólnym schemacie rzeczy, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nic nie powstrzymywało innych producentów od jej zmiany. Nie wiem, ilu tak zrobiło, ale Google na pewno nie, a szkoda, ponieważ jego telefony od dawna są w stanie uzyskać za pomocą ładowarek moc przekraczającą 7,5 W. Na przykład Google Pixel 8 obsługuje ładowanie przewodowe 27 W w modelu podstawowym i 30 W w modelu Pro. Gdy w Androidzie 15 zmieni się próg prędkości ładowania, użytkownicy Pixela będą lepiej wiedzieć, z jakich ładowarek powinni korzystać w podróży.
Masz wskazówkę? Mów do nas! Wyślij e-mail do naszych pracowników na adres [email protected]. Możesz zachować anonimowość lub uzyskać uznanie za informacje, to Twój wybór.Komentarze