Artykuł redakcyjny 29 sierpnia 2023 r
Kolejna wersja systemu operacyjnego Google Android jest już w blokach startowych. Prace nad Androidem 14 przez Google są już w dużej mierze ukończone, a w obiegu znajduje się już pięć wersji beta. Użytkownicy oczekują licznych innowacji.
System operacyjny powinien umożliwiać bezpośrednią komunikację z satelitami. Biorąc pod uwagę szum wokół sztucznej inteligencji, nie jest zaskakujące, że Google planuje zaimplementować w Androidzie 14 pewne funkcje, aby ulepszyć swoje systemy. W razie potrzeby obrazom należy teraz nadać efekt 3D, a przekazom dostosować i poprawić swój własny styl pisania. Dodatkowo możliwy będzie powrót do ekranu głównego za pomocą ustandaryzowanego gestu. Ale nowa wersja koncentruje się na bezpieczeństwie.
Bezpieczeństwo jest priorytetem
W obliczu wszechstronnej sieci bezpieczeństwo stało się głównym tematem w biznesie internetowym. Dotyczy to nie tylko zakupów online czy bankowości, ale także wszelkich aplikacji i urządzeń końcowych. Przecież ostatnie lata pokazały, że coraz więcej użytkowników migruje na urządzenia mobilne. Zajmują się tam nie tylko sprawami zawodowymi, ale i prywatnymi. Udział Androida w rynku rozwiązań mobilnych w Niemczech zbliża się już do dwóch trzecich.
Wymaga to odpowiedniej ochrony, czy to za pośrednictwem systemu operacyjnego, sklepu z aplikacjami, oprogramowania antywirusowego, czy dostawców usług internetowych. W końcu wiele firm przechowuje poufne informacje, takie jak dane bankowe. Dotyczy to również, a nawet szczególnie, branży rozrywkowej.
Coraz częściej przenosi swoją ofertę do Internetu. Trudno się temu dziwić, w końcu otwierają się tu ogromne rynki i możliwości. Najlepszym przykładem jest branża zakładów sportowych, która również odnotowała ogromny rozwój w Niemczech. Część pieniędzy zarobionych na zakładach online wraca do sportu jako pieniądze ze sponsoringu. Dotyczy to jednak nie tylko niemieckiej Bundesligi, ale także wielu innych dyscyplin sportowych i lig. W ten sposób dochody ponownie przyniosą korzyści sportowi i zapewnią klubom międzynarodową konkurencyjność.
Jednak aby ten system działał, rozległe środki bezpieczeństwa muszą zapewniać bezpieczeństwo danych i funduszy klientów. W końcu w technicznym „łańcuchu dostaw” istnieje wiele punktów ataku. W systemie Android 14 działają teraz nowe funkcje zabezpieczeń umożliwiające łączenie się z sieciami komórkowymi.
Sieci 2G można teraz blokować
Powinny one w przyszłości blokować niezabezpieczone połączenia 2G. Google wyjaśniło to już szczegółowo w swoim bloku bezpieczeństwa. Ta funkcja ma sens, w końcu stary standard mobilny nie jest dokładnie znany ze swojego bezpieczeństwa. Administratorzy mogli już blokować te sieci, ale w przypadku Androida 14 będzie to znacznie łatwiejsze, ponieważ nie będzie to miało wpływu na funkcję połączeń alarmowych.
Google udostępnia administratorom Androida Enterprise nowe narzędzia, dzięki którym mogą lepiej chronić swoich użytkowników. Przecież w przypadku 2G istnieje tylko kryptografia symetryczna, nie ma wzajemnego uwierzytelniania uczestników ani stacji bazowych i prawie nie ma ochrony przed lokalizacją. Ponadto ochrona przed atakami z sieci komórkowej jest niewystarczająca. Dzięki nowym funkcjom Androida 14 po prostu zablokujesz to zagrożenie bezpieczeństwa. Jest to ważne w obliczu coraz bardziej ukierunkowanych ataków, w końcu 2G jest podatne na wiele ataków, takich jak fałszywe stacje bazowe i łapacze IMSI. Dlatego osoby atakujące mogą przechwytywać lub podsłuchiwać ruch. Istnieje również ryzyko przemytu złośliwego oprogramowania lub przeprowadzenia ataków. Google chciałby temu przeciwdziałać, po prostu blokując stary standard komunikacji mobilnej.
Administratorzy Androida Enterprise mogą już określić, że połączenia danych przez USB są blokowane lub że Wi-Fi i Bluetooth nie są możliwe. W Androidzie 14 dodano nową opcję blokowania połączeń 2G. Osoby odpowiedzialne mają wybór albo całkowicie dezaktywować sieci, albo je tylko wyłączyć, w zależności od sytuacji. Byłaby to możliwa opcja podczas podróży w regionach ryzyka, w końcu smartfony automatycznie przełączają się na sieć 2G, jeśli 3G, 4G lub 5G nie są dostępne.
Pożegnaj szyfrowanie zerowe
Ale to nie wszystko, jeśli chodzi o nowe zabezpieczenia w Androidzie 14. System operacyjny może również uniemożliwić smartfonowi połączenie się z siecią z szyfrem zerowym. Byłoby to połączenie niewymagające szyfrowania danych. To połączenie można również nawiązać, choć alternatywnie byłoby to możliwe w przypadku szyfrowania.
Android w swojej kolejnej wersji zamknie tę lukę, bo dzieje się tak nie tylko w sieciach 2G, ale także 3G, 4G, a nawet w obecnych sieciach 5G. Celem jest zatem, aby wszystkie urządzenia korzystające z nowoczesnego standardu radiowego miały większe bezpieczeństwo. Google początkowo udostępnia tę funkcję własnym smartfonom Pixel, ale jednocześnie w ciągu najbliższych lat ma ona zostać wykorzystana także na urządzeniach innych producentów. Zależy to jednak od tego, czy odpowiednio dostosują swoje wersje Androida.
Praktyczne funkcje
Oprócz bezpieczeństwa na korzyść powinna także zyskać użyteczność Androida 14. Standaryzowany gest cofania powinien zostać zaimplementowany na stałe i dzięki temu być dostępny w każdej aplikacji. Wcześniej programiści musieli integrować je ręcznie. Aby to poprzeć, Google wymyśliło również nowy projekt strzałki wstecz. Było to już widoczne w wersjach beta.
Google ma także nadzieję na większą przejrzystość ekranu dzięki nowej funkcji udostępniania. Zostało to zaprojektowane bardziej jednolicie i można je uzupełniać aplikacjami z własnymi funkcjami. Kolejność widocznych opcji powinna bardziej zależeć od danej aplikacji niż dotychczas. Najwyraźniej dyskutuje się o integracji aplikacji Health Connect. Może to podsumować dane dotyczące zdrowia i przedstawić je w przejrzysty sposób. Może stać się domyślną aplikacją w systemie Android 14.
Całkiem możliwe, że Android 14 w przyszłości zablokuje instalację aplikacji dla starszych wersji Androida, a w przypadku nowych smartfonów nawet usunie je ze Sklepu Play. Plotka głosi, że nowa wersja Androida będzie również wyposażona w funkcję przetwarzania kluczy dla menedżerów haseł. Ta alternatywa dla tradycyjnych haseł jest przechowywana lokalnie i nie można jej odgadnąć ani ponownie wykorzystać. To znacznie utrudnia phishing. Najnowsze informacje od Google wskazują, że Android 14 ma być dostępny od września 2023 roku.