10 wskazówek dotyczących robienia doskonałych zdjęć nocnych za pomocą smartfona

10 wskazówek dotyczących robienia doskonałych zdjęć nocnych za pomocą smartfona

Christoph Lumetzberger 22 lipca 2022 r.

Ponieważ robienie zdjęć w nocy często określane jest mianem najwyższej dyscypliny w fotografii, poświęcamy temu tematowi osobną stronę. A przynajmniej: Ze względu na brak światła otoczenia, aby uzyskać dobre wyniki, potrzebny jest wykwalifikowany fotograf.

• Złota godzina…
… to określenie na czas, kiedy słońce powoli opada ku horyzoncie, a otoczenie jest oświetlone „od przodu”. Ponadto powstałe w ten sposób długie cienie nadają zdjęciom wyjątkowego blasku.

• Niebieska godzina
Po zachodzie słońca po złotej godzinie następuje godzina niebieska. Mianowicie, gdy niebo wciąż świeci w kolorze głębokiego błękitu, światła na ulicach już się zapalają i można w ten sposób stworzyć optymalnie oświetlony obraz z spektakularnym niebem.

• Statyw!
Ponownie chcemy wyraźnie wspomnieć o statywie do zdjęć nocnych. Tutaj pojawia się fakt, że zdjęcia bez statywu są rozmazane, a przez to bardzo nieatrakcyjne ze względu na słabe oświetlenie otoczenia.

• Samowyzwalacz
Nawet najlepsza stabilizacja jest bezużyteczna, jeśli potrząśniesz zdjęciem po naciśnięciu spustu migawki. Dlatego zalecamy korzystanie z samowyzwalacza lub alternatywnie wyzwalacza zdalnego lub kablowego. Czasami nawet dostarczone zestawy słuchawkowe mogą to zrobić, o ile mają przycisk do odbierania połączeń.

• Zwiększ czas ekspozycji
Dłuższy czas naświetlania sprawia, że ​​obraz otrzymuje światło przez znacznie dłuższy czas, dzięki czemu jest jaśniejszy i piękniejszy. Ponadto ekspozycja około 30 sekund może powodować subtelne zniekształcenia, np. w przejeżdżających samochodach, które na obrazie pojawiają się jedynie jako smuga światła. Zaleca się tutaj użycie statywu.

• Trzymaj się z dala od lampy błyskowej!
Nie jest to niepisane prawo, ale zdecydowanie należy unikać używania lampy błyskowej smartfona podczas robienia zdjęć w nocy. Odległość od aparatu do obiektów jest zwykle zdecydowanie zbyt duża, przez co lampa błyskowa oświetla bliskie obiekty znacznie bardziej niż te odległe, podczas gdy tło jest zwykle prawie całkowicie czarne.

03

• Utrzymuj niskie ISO…
Wartość ISO opisuje światłoczułość obrazu i stanowi hazard pomiędzy krótkimi czasami ekspozycji a słabą jasnością. Jeśli zostanie ustawiony zbyt nisko, obraz będzie zbyt ciemny. Jeśli zostanie ustawiony zbyt wysoko, ciemne obszary zdjęcia będą poprzecinane nieestetycznymi szumami obrazu. Wymagany jest tu pewny instynkt.

• …a czasem wysokie
Jeśli nie masz dużo czasu na uchwycenie obiektu w ciemności, zalecane jest połączenie wyższej wartości ISO i krótkiego czasu naświetlania. Zwłaszcza w przypadku motywów, które są dostatecznie wyeksponowane w nocy (stadion, rynek, oświetlone zabytki itp.), pomimo wysokiej światłoczułości można oczekiwać efektu w połowie pozbawionego szumów.

• Fotografuj gwiazdy
Jeśli chcesz sfotografować rozgwieżdżone niebo, możesz to również zrobić za pomocą smartfona. Tutaj jednak zalecamy szukanie ciemnych miejsc, w których praktycznie nie ma światła otoczenia (takiego jak lampy uliczne, oświetlenie okien itp.). Pył unoszący się w powietrzu również odbija światło i sprawia, że ​​gwiazdy na zdjęciu są praktycznie niewidoczne.

02

• Zdjęcia czarno-białe
Możesz oczywiście używać czarno-białego filtra przez cały dzień, ale daje to świetne rezultaty, szczególnie w nocy. W ten sposób można zneutralizować wszelkie zmiany koloru spowodowane różnymi ekspozycjami (zimne światło, ciepłe światło, wiele punktów itp.). Ponadto czarno-biały filtr nadaje Twoim zdjęciom niepowtarzalny urok.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android