Eksperymentalna terapia przeciwnowotworowa wykazuje sukces u ponad 70% pacjentów w światowych badaniach klinicznych

Eksperymentalna terapia przeciwnowotworowa wykazuje sukces u ponad 70% pacjentów w światowych badaniach klinicznych

Według naukowców z The Tisch Cancer Institute w Icahn School of Medicine w Mount Sinai, nowa terapia, która powoduje, że układ odpornościowy zabija komórki nowotworowe szpiku kostnego, okazała się skuteczna u aż 73 procent pacjentów w dwóch badaniach klinicznych.

Terapia, znana jako przeciwciało bispecyficzne, wiąże się zarówno z komórkami T, jak i komórkami szpiczaka mnogiego i kieruje limfocytami T – białymi krwinkami, które można wykorzystać do zwalczania chorób – w celu zabicia komórek szpiczaka mnogiego. Naukowcy opisali tę strategię jako „doprowadzenie swojej armii prosto do wroga”.

Sukces gotowej immunoterapii, zwanej talquetamabem, zaobserwowano nawet u pacjentów, u których rak był oporny na wszystkie zatwierdzone terapie szpiczaka mnogiego. Wykorzystuje inny cel niż inne zatwierdzone terapie: receptor wyrażany na powierzchni komórek nowotworowych znany jako GPRC5D.

Talquetamab był testowany w badaniach fazy 1 i fazy 2. Badanie fazy 1, które zostało opisane w The New England Journal of Medicine (NEJM), ustaliło dwie zalecane dawki, które zostały przetestowane w badaniu fazy 2. Wyniki badania fazy 2 zostały przedstawione na dorocznym spotkaniu American Society of Hematology w sobotę 10 grudnia. Wszyscy uczestnicy badania byli wcześniej leczeni co najmniej trzema różnymi terapiami bez osiągnięcia trwałej remisji, co sugeruje, że talquetamab może dać pacjentom nową nadzieję z trudnym do leczenia szpiczakiem mnogim.

„Oznacza to, że prawie trzy czwarte tych pacjentów szuka nowego życia” – powiedział dr Ajai Chari, dyrektor ds. badań klinicznych w programie szpiczaka mnogiego w The Tisch Cancer Institute i główny autor obu badań. „Talquetamab wywołał znaczną odpowiedź u pacjentów z ciężko leczonym, nawracającym lub opornym na leczenie szpiczakiem mnogim, drugim co do częstości rakiem krwi. Jest to pierwszy dwuswoisty środek ukierunkowany na białko GPRC5d u pacjentów ze szpiczakiem mnogim”.

Prawie wszyscy pacjenci ze szpiczakiem, którzy otrzymują standardowe terapie, mają ciągły nawrót choroby. Pacjenci, u których doszło do nawrotu choroby lub którzy uodpornili się na wszystkie zatwierdzone terapie szpiczaka mnogiego, mają złe rokowania, dlatego pilnie potrzebne są dodatkowe metody leczenia. Badanie to, choć jest wczesną fazą badania mającą na celu określenie tolerancji i znalezienie bezpiecznej dawki, jest ważnym krokiem w kierunku zaspokojenia tej potrzeby.

Do tego badania klinicznego fazy 1 włączono 232 pacjentów w kilku ośrodkach onkologicznych na całym świecie w okresie od stycznia 2018 r. do listopada 2021 r. Pacjenci otrzymywali różne dawki terapii dożylnie lub wstrzykiwane pod skórę; przyszłe badania skupią się na dawkach podawanych wyłącznie podskórnie co tydzień lub co drugi tydzień

Wyniki badań fazy 1 dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa zostały potwierdzone w badaniu fazy 2 przedstawionym w ASH. Badanie fazy 2 obejmowało 143 pacjentów leczonych cotygodniową dawką i 145 pacjentów leczonych wyższą dawką co dwa tygodnie.

Ogólny wskaźnik odpowiedzi w tych dwóch grupach wyniósł około 73 procent, powiedział dr Chari. Wskaźnik odpowiedzi utrzymywał się w różnych badanych podgrupach, z wyjątkiem pacjentów z rzadką postacią szpiczaka mnogiego, która obejmuje również narządy i tkanki miękkie. Ponad 30 procent pacjentów w obu grupach miało całkowitą odpowiedź (brak wykrycia markerów swoistych dla szpiczaka) lub lepszą, a prawie 60 procent miało „bardzo dobrą odpowiedź częściową” lub lepszą (wskazującą, że rak był znacznie zmniejszony, ale niekoniecznie mniejszy). do zera).

Mediana czasu do uzyskania mierzalnej odpowiedzi wynosiła około 1,2 miesiąca w obu grupach dawkowania, a mediana czasu trwania odpowiedzi do chwili obecnej wynosi 9,3 miesiąca przy dawkowaniu co tydzień. Naukowcy nadal zbierają dane dotyczące czasu trwania odpowiedzi w grupie otrzymującej 0,8 mg/kg co drugi tydzień oraz w przypadku pacjentów z obu grup, u których wystąpiła całkowita lub lepsza odpowiedź.

Działania niepożądane były stosunkowo częste, ale zazwyczaj łagodne. Około trzech czwartych pacjentów doświadczyło zespołu uwalniania cytokin, który jest konstelacją objawów, w tym gorączki, która jest powszechna w przypadku immunoterapii. Około 60 procent doświadczyło skutków ubocznych związanych ze skórą, takich jak wysypka, około połowa zgłosiła zmiany smaku i około połowa zgłosiła zaburzenia paznokci. Naukowcy stwierdzili, że bardzo niewielu pacjentów (5 do 6 procent) przerwało leczenie talquetamabem z powodu działań niepożądanych.

Odsetek odpowiedzi obserwowany w badaniu, który, jak wyjaśniła dr Chari, jest wyższy niż w przypadku większości obecnie dostępnych terapii, sugeruje, że talquetamab może stanowić realną opcję dla pacjentów, u których szpiczak przestał reagować na większość dostępnych terapii, oferując szansę na przedłużenie życia i korzyści od innych nowych i przyszłych terapii w miarę ich opracowywania.

Próby te były sponsorowane i finansowane przez firmę Janssen.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science