8 grudnia: Cell Broadcast – co jest testowane?

8 grudnia: Cell Broadcast – co jest testowane?

Czy w cyfrowym świecie syreny nie są już nowoczesnymi urządzeniami ostrzegawczymi? Większość obywateli nawet nie zna znaczenia sygnałów syren i prawie każdy ma telefon komórkowy. Dobrym rozwiązaniem jest narzędzie takie jak Cell Broadcast. Ogólnie dobry pomysł wzywa jednak niektórych krytyków do działania.

Wersja:3.4.2

Języki Niemiecki

Platformy: Android

Zasadniczo nie ma wielu dźwięków ostrzegawczych syreny: alarm straży pożarnej, alarm transmisji i wszystko jasne. W przypadku powodzi syrena oznaczałaby jedynie włączenie radia, włączenie telewizora lub przejrzenie aplikacji ostrzegawczych. Więc co jest lepszego w audycji komórkowej? GIGA wyjaśnia, jak to działa.

Pierwszy „Federal Alert Day” z alertami przez sieć komórkową zaplanowano na 8 grudnia 2022 r.. Tego dnia we wszystkich powiatach i dzielnicach miejskich w Niemczech odbywają się pierwsze testy systemu.

Informacja o pierwszym „dniu ostrzeżenia ogólnopolskiego”:

Jak działa radiofonia komórkowa?

W 2020 roku Federalna Agencja ds. Sieci odnotowała w Niemczech około 150 milionów połączeń telefonii komórkowej. Spora jej część znajduje się w maszynach, ale można bezpiecznie założyć, że każdy dorosły Niemiec ma działający telefon komórkowy.

Z tego powodu „Federalny Urząd ds. Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Katastrof” ma w przyszłości wykorzystywać usługę mobilną „Cell Broadcast” (SMS-CB) jako system ostrzegawczy. Po powodziach w lipcu 2021 r., które pokazały, że syreny nie wystarczą jako urządzenie ostrzegawcze – zwłaszcza że mniej niż jedna czwarta pierwotnych syren wciąż działa – politycy i agencje ochrony ludności polegają teraz na przekazach komórkowych.

Źródło obrazu: GIGA

W innych krajach, takich jak USA, ale także w Holandii, system jest używany, regularnie testowany i stabilny. Jest w dużej mierze anonimowy, a ze względu na format SMS działa również na starszych telefonach komórkowych.

Wiadomość jest wysyłana do wszystkich urządzeń, które są aktualnie zarejestrowane w określonych komórkach radiowych. W rezultacie nie jest konieczne wybieranie numerów telefonów komórkowych wszystkich uczestników, ale usługa push może powiadomić miliony uczestników w setkach tysięcy komórek radiowych jednocześnie w ciągu kilku sekund. Nie ma sprzężenia zwrotnego, a nadawca nie wie, kto przeczytał wiadomość, a kto nie.W smartfonach wiadomości są odbierane i wyświetlane przez wewnętrzne aplikacje systemowe. Oznacza to, że możliwe są również dłuższe teksty, które mogą również zawierać linki do dalszych wyjaśnień.Ostrzeżenia dotyczące transmisji sieciowych zawsze odnoszą się do komórek radiowych wybranych regionów. Nie ma więc potrzeby ostrzegać wszystkich Niemców o powodzi, która ma miejsce tylko na ograniczonym obszarze.

Usługa transmisji sieciowych rozróżnia cztery poziomy ostrzegania o transmisji sieciowej, które można całkowicie lub częściowo wyłączyć w smartfonach. Oczywiście nie jest to zalecane, ponieważ jest sprzeczne z celem usługi. Istnieją „ekstremalne” i „znaczące” zagrożenia. Istnieją również „Amber Alerts”, które odgrywają większą rolę w USA i dotyczą uprowadzeń dzieci. I wreszcie, są alerty testowe. Odbywają się mniej więcej raz w miesiącu i zapewniają, że faktycznie do Ciebie dotrą.

Transmisje komórkowe i ochrona danych — bezpieczne czy niepewne?

Prawdopodobnie żaden inny naród nie ma takiej niemal religijnej pasji do ochrony danych, jak my, Niemcy. Dla niektórych to już za wiele, żeby ich nazwisko widniało na dzwonku w kamienicy. Oczywiście dlatego głośno mówi się o zbliżających się naruszeniach ochrony danych w telefonii komórkowej.

Ale nie ma ku temu powodu. Musisz tylko jasno określić, na czym opiera się system:

Załóżmy, że małemu miastu grozi powódź, a w tym mieście jest łącznie 10 komórek różnych operatorów telefonii komórkowej. Zamiast określać, które połączenia znajdują się w komórkach radiowych, a następnie powiadamiać je konkretnie, po prostu wysyłane jest ostrzeżenie do całego obszaru. Każdy, kto jest obecnie zalogowany do którejkolwiek z tych komórek radiowych, których dotyczy problem, otrzyma wiadomość.

Z jednej strony ostrzeżenie jest całkowicie anonimowe, z drugiej strony system już wie, którzy abonenci znajdują się w której komórce radiowej – inaczej nie byłbyś w stanie do nich dotrzeć!

Z tego powodu transmisja komórkowa jest z pewnością nowoczesnym rozszerzeniem naszych systemów ostrzegania i zgodnie z wolą Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Katastrof (BBK) od lata 2022 r. powinna być stosowana również w Niemczech. Miejmy nadzieję, że nie będzie więcej awarii, takich jak ostatnia katastrofa powodziowa. A do tego czasu przynajmniej każdy posiadacz smartfona powinien zainstalować aplikację ostrzegawczą BBK. Niezawodnie i szczegółowo ostrzega przed burzami i innymi katastrofami, dlatego należy go do każdego telefonu komórkowego.

NINA - aplikacja ostrzegawcza BBKNINA – aplikacja ostrzegawcza BBK

Federalny Urząd Ochrony Ludności (Niemcy)

NINANINA

Federalny Urząd ds. Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku klęsk żywiołowych

Transmisja komórkowa nie działa? poprawnie skonfigurować telefon

Zrzut ekranu ustawień transmisji sieciowych w Androidzie i iPhonieŹródło obrazu: GIGA

Jeśli nie widzisz powiadomień o transmisjach sieciowych na telefonie, być może zostały one wyłączone. Nie jest to ani przydatne, ani konieczne, ponieważ te oficjalne raporty nie są wysyłane dla zabawy i są wysyłane tylko do tych, których może to dotyczyć. Nie musisz się więc martwić o ciągłe otrzymywanie nowych wiadomości.

Oto jak możesz włączać i wyłączać powiadomienia alarmowe:

Włącz transmisję sieciową w systemie Android:

Otwórz ustawienia. Poszukaj „powiadomienia awaryjne“.Pod “Powiadomienia alarmowe na urządzenia mobilne„Możesz określić, czy w ogóle chcesz wyświetlać te wiadomości i które wiadomości chcesz dezaktywować.

Ustawienia wiadomości sieciowych w iPhonie:

Otwórz ustawienia iPhone’a. W przeglądzie dotknij „Wiadomości„.Przewija w następnym oknie w dół. Zobaczysz sekcję „Alerty transmisji sieciowych‘, gdzie możesz przełączać typy alertów, które chcesz otrzymywać.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android