Codzienna filiżanka herbaty może pomóc Ci cieszyć się lepszym zdrowiem w późnych latach życia – jednak jeśli nie pijesz herbaty, możesz dodać inne rzeczy do swojej diety.
Kluczem są flawonoidy, które są naturalnie występującymi substancjami występującymi w wielu popularnych produktach spożywczych i napojach, takich jak czarna i zielona herbata, jabłka, orzechy, owoce cytrusowe, jagody i inne.
Od dawna wiadomo, że mają wiele korzyści zdrowotnych – jednak nowe badania Edith Cowan University (ECU) pokazują, że mogą być dla nas nawet lepsze niż wcześniej sądzono.
The Heart Foundation wsparła badanie 881 starszych kobiet (mediana wieku 80 lat), które wykazało, że są one znacznie mniej narażone na rozległe zwapnienie aorty brzusznej (AAC), jeśli spożywają wysoki poziom flawonoidów w swojej diecie.
AAC to zwapnienie aorty brzusznej – największej tętnicy w organizmie, która dostarcza natlenioną krew z serca do narządów jamy brzusznej i kończyn dolnych – i jest predyktorem ryzyka sercowo-naczyniowego, takiego jak zawał serca i udar.
Stwierdzono również, że jest wiarygodnym predyktorem demencji w późnym wieku.
Badacz ECU Nutrition and Health Innovation Research Institute i kierownik badań, Ben Parmenter, powiedział, że chociaż istnieje wiele dietetycznych źródeł flawonoidów, niektóre mają szczególnie duże ilości.
„W większości populacji niewielka grupa pokarmów i napojów – wyjątkowo bogata we flawonoidy – stanowi większość całkowitego spożycia flawonoidów w diecie” – powiedział.
„Głównymi składnikami są zazwyczaj czarna lub zielona herbata, jagody, truskawki, pomarańcze, czerwone wino, jabłka, rodzynki/winogrona i ciemna czekolada”.
Rodzina flawonoidów
Istnieje wiele różnych rodzajów flawonoidów, takich jak flawan-3-ole i flawonole, które, jak wykazały badania, wydają się mieć związek z AAC.
Uczestnicy badania, którzy mieli wyższe spożycie wszystkich flawonoidów, flawan-3-oli i flawonoli, byli o 36-39 procent mniej narażeni na rozległe AAC.
Czarna herbata była głównym źródłem wszystkich flawonoidów w kohorcie badawczej i była również związana ze znacznie niższymi szansami na ekstensywne AAC.
W porównaniu z respondentami, którzy nie pili herbaty, uczestnicy, którzy wypijali od dwóch do sześciu filiżanek dziennie, mieli o 16-42 procent mniejsze szanse na rozległe AAC.
Jednak niektóre inne dietetyczne źródła flawonoidów, takie jak soki owocowe, czerwone wino i czekolada, nie wykazały znaczącego korzystnego związku z AAC.
Nie tylko herbata
Chociaż w badaniu głównym źródłem flawonoidów była czarna herbata – prawdopodobnie ze względu na wiek uczestników – Pan Parmenter powiedział, że ludzie nadal mogą czerpać korzyści z flawonoidów bez włączania czajnika.
„Spośród kobiet, które nie piją czarnej herbaty, wyższe całkowite spożycie flawonoidów niezwiązanych z herbatą wydaje się również chronić przed rozległym zwapnieniem tętnic” – powiedział.
„Oznacza to, że flawonoidy ze źródeł innych niż czarna herbata mogą chronić przed AAC, gdy herbata nie jest spożywana”.
Pan Parmenter powiedział, że jest to ważne, ponieważ pozwala osobom niepijącym herbaty nadal korzystać z flawonoidów w ich diecie.
„W innych populacjach lub grupach ludzi, takich jak młodzi mężczyźni lub ludzie z innych krajów, czarna herbata może nie być głównym źródłem flawonoidów” – powiedział.
„AAC jest głównym predyktorem zdarzeń związanych z chorobami naczyniowymi, a to badanie pokazuje, że spożycie flawonoidów, które mogą chronić przed AAC, jest łatwo osiągalne w diecie większości ludzi”.
„Wyższe nawykowe spożycie flawonoidów w diecie wiąże się z mniej rozległym zwapnieniem aorty brzusznej w kohorcie starszych kobiet” opublikowano w Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology.