Nvidia niedawno wprowadziła na rynek swoje nowe karty graficzne z serii GeForce RTX 4000. Modele, znane pod kryptonimem Ada Lovelace, obiecują różnego rodzaju nowe funkcje i znaczny wzrost wydajności w porównaniu z poprzednią generacją. Więc co to dokładnie oznacza dla graczy i czy w ogóle warto się zmieniać? Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat w naszej osobistej ocenie tematu.
Aktualizacja z 17.10.2022: Nvidia ma najnowsze W oświadczeniu zapowiedziano, że GeForce RTX 4080 w wariancie 12 GB na razie nie trafi do sprzedaży. Chociaż firma jest przekonana o samej karcie graficznej, teraz przyznaje, że dwa różne mocne procesory graficzne o tym samym oznaczeniu 4080 mogą być potencjalnie mylące. Jednak droższy model z łącznie 16 GB pamięci pozostaje nienaruszony.
Zobaczymy więc, kiedy karta trafi na rynek i do jakiego stopnia zmieni się nazwa lub cena. Całkowicie można sobie wyobrazić, że później wprowadzą tę kartę na rynek jako RTX 4070 Ti. Ale to prawdopodobnie nie nastąpi przed pierwszym kwartałem przyszłego roku.
Z każdą nową generacją kart graficznych prezentowany jest nie tylko odpowiedni sprzęt, taki jak GeForce RTX 4090 czy 4080, ale również towarzyszą mu nowe optymalizacje oprogramowania. Powinny między innymi zapewniać, że Twoje gry wyglądają jeszcze lepiej lub działają jeszcze wydajniej na poprzednim komputerze do gier. Jednak w Nvidii stopniowo pojawia się pewien trend, który prawdopodobnie wywoła u wielu graczy raczej frustrację niż euforię.
GeForce RTX 4090 i 4080: ceny i specyfikacje
W sumie zaprezentowano trzy nowe modele: GeForce RTX 4090 oraz dwa warianty GeForce RTX 4080 o różnych pojemnościach pamięci. Karty mają być oficjalne od 12 października 2022 do dyspozycji być. Jednak ze względu na wąskie gardła w dostawach w przeszłości zawsze występowały niedobory. Zobaczymy więc, czy termin naprawdę zostanie dotrzymany i czy dla zainteresowanych graczy będzie dostępna wystarczająca liczba procesorów graficznych na faktyczne wydanie. W każdym razie swoją rolę powinien odegrać obecny spadek kopania kryptowalut.
GeForce RTX 4090GeForce RTX 4080 (16 GB)GeForce RTX 4080 (12 GB)Rdzenie NVIDIA CUDA16 3849 7827 680 Zegar podwyższający (GHz)2 522 512 61Rozmiar pamięci (GB)241612Pobór mocy (W)450320285Cena (RRP)1.949 euro1.469 Euro1,099 euro
Najbardziej niezwykłą rzeczą w nowych modelach jest prawdopodobnie cena. Miejmy więc nadzieję, że Nvidia wkrótce doda do swojego portfolio tańsze modele podstawowe – czyli RTX 4070, 4060 i 4050. Zwłaszcza w obecnej sytuacji tylko nieliczni są skłonni wydać ceny powyżej 1000 euro za karta graficzna. Z Kupno poprzedniego modelu to chyba w tej chwili lepszy wybór, zwłaszcza że ceny coraz bardziej spadają. Ze względu na zwiększone zużycie energii przez nowe karty, zużycie energii przez komputer do gier również staje się coraz ważniejszym czynnikiem.
Za cenę RTX 4090 otrzymujesz już kompletny komputer do gier:
Jeszcze lepszy ray tracing: przydatny czy nie?
Karty graficzne stają się coraz wydajniejsze z pokolenia na pokolenie, nawet jeśli skoki są dziś zauważalnie mniejsze niż kilka lat temu. Od czasu wprowadzenia kart RTX rzeczywisty nacisk kładziono na wydajność w odniesieniu do ich tytułowej funkcji – czyli ray tracingu. Nvidia reklamuje, że można się tu spodziewać nawet czterokrotnie większej wydajności.
Według Nvidii nowy RTX 4090 zapewnia znacznie więcej FPS w porównaniu do RTX 3090 Ti z aktywowanym ray tracingiem. (Źródło obrazu: Nvidia)
Równolegle jednak rozwijana jest również sama technologia, co często oznacza, że wymaga ona coraz większej mocy obliczeniowej. Widać to na przykład w nowym „trybie Overdrive” do ray tracingu, który będzie dostępny w Cyberpunku 2077 w przyszłości. Gra działa średnio tylko 20 FPS, nawet z RTX 4090. W tym miejscu do gry wkracza DLSS, który ostatecznie przesuwa liczbę klatek na sekundę w zakresie od 90 do 100 FPS.
Cyberpunk 2077 w rozdzielczości 4K z maksymalnymi ustawieniami i aktywowanym ray tracingiem w nowym „trybie Overdrive” rzuca nawet na kolana obecny flagowiec w postaci RTX 4090. (Źródło obrazu: Nvidia)
Jednak najważniejszym argumentem w tej debacie są nadal igrzyska. Chociaż tylko kilka wybranych tytułów obsługiwało ray tracing wkrótce po premierze pierwszych kart RTX w 2018 roku, obecnie dostępna jest ogromna gama gier, z których wszystkie mają tę funkcję. Niemniej jednak jest Śledzenie promieni jest nadal czysto opcjonalne a większość gier wygląda świetnie bez realistycznych odbić i efektów świetlnych. Dostajesz też więcej FPS. Należy to wziąć pod uwagę przed zakupem nowej karty graficznej. Przynajmniej jeśli świadomie zdecydujesz się na jeden z obecnych topowych modeli.
Sprawdź, jak nawet starsze gry mogą wyglądać naprawdę dobrze dzięki ray tracingowi w poniższym filmie:
Portal z RTX: klasyka lśni w nowym blasku
DLL 3: (Nowa) technologia w szczegółach
Niedługo wcześniej mówiono już o DLSS – procesie skalowania, który ostatecznie zapewnia większą liczbę klatek na sekundę dzięki zastosowaniu specjalnych algorytmów. Tutaj również została podjęta kontynuacja architektury Ada Lovelace. Nowy standard nazywa się teraz DLSS 3 i łączy kilka technologii:
Frame Generation: To zupełnie nowa funkcja, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i tak zwany „Optical Flow Accelerator” (OFA) znajdujący się na GPU Wygenerowane ramki pośrednie i tak obiecuje więcej FPS. Super Resolution: Technologia upscaling jest prawdopodobnie znana większości ludzi jako DLSS 2.0 i dlatego nie jest tak naprawdę nowa. Działa w połączeniu z generowaniem ramek, dzięki czemu zapewnia nieruchomy większy wzrost wydajności niż wcześniej.Nvidia Reflex: Tutaj odpowiednie obliczenia procesora i karty graficznej są zsynchronizowane, aby zmniejszyć opóźnienia systemu. Jednocześnie Nvidia Reflex kompensuje niewielki wzrost opóźnień spowodowany generowaniem klatek.
Chociaż zarówno DLSS 2.0, jak i Nvidia Reflex będą nadal działać ze starszymi kartami graficznymi, nowo ogłoszona pozostaje Generacja ramek zarezerwowana dla serii RTX 4000. Wymagany do tego sprzęt można również znaleźć na poprzednich kartach graficznych Ampere, ale według Nvidii zostały one znacznie ulepszone w Ada Lovelace. Ponieważ odpowiednie obliczenia wymagają stosunkowo dużej mocy, prawdopodobnie tak będzie na razie.
Daniel Nawrat, autor GIGA, ekspert ds. sprzętu do gier i gier wideo.
Jeszcze kilka lat temu chodziło przede wszystkim o skonfigurowanie własnego peceta do gier w taki sposób, aby gry idealnie działały przy maksymalnych ustawieniach graficznych. Teraz chodzi o trafienie określonych wartości FPS w stosunku do pożądanej rozdzielczości. Podobnie ray tracing stał się problemem dla wielu graczy. Na przykład na moim komputerze pracuje obecnie RTX 2070 Super i nadal nie widzę żadnego powodu do aktualizacji. To jednak tylko moja subiektywna opinia. Wystarcza mi minimum 60 FPS w rozdzielczości 1440p. Ray tracing również nie ma dla mnie znaczenia. Wolałbym być zadowolony ze zwiększonej liczby klatek, którą można ponownie zwiększyć dzięki DLSS. Niemniej jednak nowe funkcje, takie jak w szczególności generowanie ramek, brzmią niezwykle ekscytująco. Z drugiej strony, obecnie prawie nie ma gier, które naprawdę z tego korzystają. Z tego powodu, a zwłaszcza z powodu absurdalnie wysokich cen, bardziej niż kiedykolwiek warto wybrać tańszy poprzedni model.