Od redakcji 28 września 2022 r.
Coraz więcej osób decyduje się na umowę na telefon komórkowy. W przeciwieństwie do ofert przedpłaconych, umowa zazwyczaj oferuje nieograniczoną ilość danych mobilnych, które są swobodnie dostępne. Ale nie zawsze za rzekomo tanią ofertą kryje się dobra opcja. Pewne aspekty należy rozważyć przed zawarciem umowy.
Czy umowa obejmuje smartfon?
Szukasz nowego smartfona? A może chcesz regularnie aktualizować swoje urządzenie? Następnie powinieneś zawrzeć odpowiednią umowę. Jeśli zawsze chcesz mieć w rękach najnowszą technologię, powinieneś poszukać partnera umownego, który dostarczy nowy smartfon przynajmniej co dwa lata.
Uwaga: automatyczne przedłużenie umowy może być niekorzystne
Taryfy na telefony komórkowe często zawierają określony termin. Ale co się stanie, gdy to wygaśnie? Ponieważ okres kontraktu to zwykle kilka lat, bardzo niewiele osób o tym myśli. Nagle minęły dwa lata i umowa automatycznie przedłuża się o rok – to może być niekorzystne. Bo w tym okresie na rynku telefonów komórkowych dzieje się bardzo dużo. Dostawcy tak bardzo zwiększają zakres opcji i wariacji kontraktów, że zazwyczaj warto zmienić lub zmienić warunki kontraktu. Dlatego nie powinieneś zgadzać się na automatyczne przedłużenie umowy. W ten sposób pozostajesz elastyczny i zawsze możesz zapewnić najlepszą ofertę.
Ponadto ograniczona umowa może oferować możliwość zakupu zawsze najnowszego smartfona. Na przykład, możesz obecnie kupić Galaxy Z Flip 4 na kontrakcie. Wystarczy podpisać konkretną umowę, a smartfon jest w zestawie.
Przemyśl dokładnie treść
Im więcej oferuje umowa na telefon komórkowy, tym wyższe miesięczne koszty. Dlatego ważne jest, aby z góry rozważyć, jakie opcje chcesz z umowy na telefon komórkowy. Pamiętaj, że nie potrzebujesz wszystkiego w swoim abonamencie. Zdecydowana większość ludzi korzysta z połączeń telefonicznych i internetu. W najrzadszych przypadkach nadal konieczne jest posiadanie zryczałtowanej stawki za SMS. Jeśli potrzebujesz czegoś innego, zastanów się dokładnie nad czym. Jeśli raz w roku wyjeżdżasz na wakacje, prawdopodobnie nie ma sensu dopłacać do połączeń międzynarodowych. Nawet SMS-y do Unii Europejskiej nie są konieczne dla wszystkich.
Konsultanci operatorów chętnie oferują szeroki wachlarz usług. Czy korzystasz z 15 GB internetu miesięcznie i masz w abonamencie 25 GB? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiększyć do 50 GB za jedyne 5 euro więcej miesięcznie. Ale taki wzrost będzie tylko niepotrzebnie kosztował pieniądze.
Dlatego należy wcześniej oszacować potrzebną ilość danych. Surfuj, czatuj, graj online przez cały miesiąc. Daje to dobry wgląd w zachowanie użytkownika. Zużyte dane należy zaokrąglić w górę z dużym obciążeniem wynoszącym około 1 do 2 GB. Na przykład, czy lubisz korzystać z usług przesyłania strumieniowego podczas podróży pociągiem? Następnie należy to również uwzględnić w obliczeniach wymaganych danych. W końcu przesyłanie strumieniowe filmów i muzyki może mieć znaczący wpływ na ilość wymaganych danych – „pakiet all-inclusive” jest opłacalny dla częstych streamerów.