Osobowość nie jest wyjątkowa dla ludzi. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Royal Society Open Science pokazują, że zeberki mają osobowości, a niektóre cechy są spójne w ciągu dwóch lat życia ptaków.
Oprócz wykazywania stabilnej osobowości zeberki zeberki wprowadzały innowacyjne rozwiązania do nowatorskich zadań związanych z żerowaniem, w których czasami sukces wiązał się z typem osobowości.
Artykuł został napisany przez Lisę Barrett i Jessicę Marsh z Uniwersytetu Wyoming; Neeltje Boogert z Uniwersytetu w Exeter; Christopher Templeton z Pacific University w stanie Oregon; oraz Sarah Benson-Amram z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, wcześniej z UW i szefowa Animal Behaviour and Cognition Lab na UW.
Autorzy artykułu przetestowali 41 zeberek na UW w latach 2016-18, aby zmierzyć indywidualne różnice w zachowaniu ptaków w czasie.
Autorzy zmierzyli szereg cech – dominację, śmiałość, aktywność, podejmowanie ryzyka, agresywność i upór – w perspektywie krótkoterminowej (dwa tygodnie) i długoterminowej (dwa lata), stosując standaryzowane testy osobowości, które zostały ustalone w literatura.
Na przykład, aby ocenić śmiałość, autorzy umieścili nowy obiekt w wybiegu z karmiącym się ptakiem i zmierzyli, ile czasu zajęło ptakowi wznowienie karmienia w obecności nowego obiektu. Aby ocenić dominację, autorzy rejestrowali interakcje grup ptaków przy jednym karmniku. Autorzy mierzyli upór – lub uległość – podczas obchodzenia się z ptakami, licząc liczbę prób ucieczki, które ptaki wykonały pod siatką.
„Byliśmy ciekawi, czy osobowość pozostanie stabilna lub czy jednostki będą elastyczne w swoim zachowaniu w czasie” – mówi Barrett, główny autor. „Powtarzanie naszych testów przez dwa lata z dokładnie tymi samymi ptakami pozwoliło nam odpowiedzieć na to pytanie”.
Barrett i współpracownicy odkryli, że nie wszystkie cechy były jednakowo spójne. Spośród cech, które zmierzyli, wiele cech było zgodnych przez dwa tygodnie, ale tylko śmiałość i upór były spójne przez dwa lata.
Następnie naukowcy sprawdzili, czy osobowość jest związana z sukcesem w rozwiązywaniu problemów w trzech nowych zadaniach, które wcześniej stosowano u zeberek.
„Ponieważ osoby różnią się typem osobowości i zdolnościami poznawczymi, chcieliśmy sprawdzić, czy te dwa źródła zmienności są ze sobą powiązane” – mówi Marsh, która była studentką w czasie, gdy pracowała nad badaniem.
Autorzy stwierdzili, że sukces w rozwiązywaniu problemów wiąże się z odwagą, dominacją i uporem. Na przykład mniej dominujące ptaki częściej rozwiązywały dwa zadania w porównaniu z ich bardziej dominującymi odpowiednikami. Wynik ten potwierdza hipotezę „konieczność napędza innowacje”, która głosi, że mniej dominujące osobniki – które otrzymują mniej zasobów ze względu na rywalizację z kolegami ze stada – mogą potrzebować nowych sposobów dostępu do żywności.
„W tej pracy wykorzystaliśmy kompleksowy zestaw testów osobowości i wiele zadań poznawczych, a naszą pracę wykonywaliśmy przez dłuższy czas niż tradycyjne testy” – mówi Benson-Amram. „To pozwoliło nam odkryć znaczenie mierzenia wielu cech dla zrozumienia związku między osobowością a rozwiązywaniem problemów”.
Ponieważ nie wszystkie cechy były spójne w czasie lub związane z wydajnością rozwiązywania problemów, autorzy podkreślają, że przyszłe badania powinny koncentrować się na odkryciu, które miary osobowości są najważniejsze dla innowacji – i dlaczego niektóre cechy są bardziej plastyczne niż inne.
Źródło historii:
Materiały dostarczone przez Uniwersytet Wyoming. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.