Początki języka

Początki języka

Szympansy są zdolne do złożonej komunikacji: ludzka zdolność języka może nie być tak wyjątkowa, jak wcześniej sądzono. Szympansy mają złożony system komunikacji, który pozwala im łączyć połączenia w celu tworzenia nowych znaczeń, podobnych do języka ludzkiego. Kreatywnie łącząc połączenia: szympansy używają czterech sposobów zmiany znaczenia podczas łączenia pojedynczych połączeń z kombinacjami dwóch połączeń, w tym kombinacji kompozycji i niekompozycyjnych, i używają wielu różnych kombinacji połączeń w szerokim zakresie kontekstów.

Ludzie są jedynym gatunkiem na Ziemi, o których wiadomo, że używają języka. Robią to, łącząc dźwięki w słowa i słowa w zdania, tworząc nieskończone znaczenia. Proces ten opiera się na regułach językowych, które określają sposób rozumiania znaczenia połączeń w różnych strukturach zdań. Na przykład słowo „małpa” można połączyć z innymi słowami, aby utworzyć zdania kompozycyjne, które dodają znaczenia: „małpa je” lub dołączają znaczenie: „Big Małpa” i niekompozycyjne zdania idiomatyczne, które tworzą zupełnie nowe znaczenie: „Go Ape”. Kluczowym elementem języka jest składnia, która określa, w jaki sposób kolejność słów wpływa na znaczenie, na przykład, w jaki sposób „Go Ape” i „Ape idzie” przekazują różne znaczenia.

Jednym z podstawowych pytań w nauce jest zrozumienie, skąd pochodzi ta niezwykła zdolność języka. Naukowcy często stosują porównawcze podejście do śledzenia ewolucyjnych początków ludzkiego języka poprzez porównanie produkcji wokalnej innych zwierząt, szczególnie naczelnych, z ludźmi. W przeciwieństwie do ludzi, inne naczelne zazwyczaj polegają na pojedynczych połączeniach (określanych jako typy połączeń) i chociaż niektóre gatunki łączą połączenia, kombinacje te wynoszą tylko kilka na gatunki i głównie służą do ostrzegania innych przed obecnością drapieżników. Sugeruje to, że ich systemy komunikacyjne mogą być zbyt ograniczone, aby były prekursorem złożonego, otwartego systemu kombinatorycznego, który jest językiem ludzkim. Możemy jednak nie mieć pełnego obrazu zdolności językowych naszych najbliższych żywych krewnych, szczególnie w jaki sposób mogą używać kombinacji połączeń, aby znacznie poszerzyć swoje znaczenie.

Badanie znaczenia wokalizacji szympansów

Naukowcy z Max Planck Institutes for Evolutionary Anthropology oraz dla nauk poznawczych i mózgowych w Lipsku, Niemczech oraz z Centrum Neuronauki poznawczej Marc Jeannerod (CNRS/Université Claude Bernard Lyon 1) oraz Centrum Badań Neuroscience (CNRS/Université Claude Bernard Lyon 1) w Lyon, france, france. Wokalizację trzech grup dzikich szympansów w Parku Narodowym Taï na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Zbadali, jak zmieniły się znaczenie 12 różnych połączeń szympansów, gdy zostały one połączone w dwie kombinacje. „Generowanie nowych lub połączonych znaczeń przez połączenie słów jest znakiem rozpoznawczym ludzkiego języka i kluczowe jest zbadanie, czy podobna zdolność istnieje u naszych najbliższych żywych krewnych, szympansów i bonobo, aby rozszyfrować pochodzenie ludzkiego języka” – mówi Catherine Crockford, starszy autorka badania. „Nagrywanie wokalizacji szympansów przez kilka lat w ich naturalnym środowisku jest niezbędne w celu udokumentowania ich pełnych możliwości komunikacyjnych, co staje się coraz bardziej trudne z powodu rosnących zagrożeń dla ludnych ludności szympansów”-mówi Roman Wittig, współautor badania i dyrektora projektu Chimpanzee.

Złożony system komunikacji szympansów

Badanie ujawnia cztery sposoby, w jakie szympansy zmieniają znaczenia podczas łączenia pojedynczych połączeń w 16 różnych kombinacji dwóch połączeń, analogicznych do kluczowych zasad językowych w języku ludzkim. Szympansy używały kombinacji składu, które dodały znaczenia (np. A = karmienie, B = odpoczynek, ab = karmienie + odpoczynek) i klarowanego znaczenia (np. A = karmienie lub podróżowanie, B = agresja, AB = podróżowanie). Zastosowali także niekompozycyjne kombinacje idiomatyczne, które stworzyły zupełnie nowe znaczenia (np. A = spoczynkowe, B = przynależność, AB = gniazdowanie). Co najważniejsze, w przeciwieństwie do poprzednich badań, które najczęściej zgłosiły kombinacje połączeń w ograniczonych sytuacjach, takie jak spotkania drapieżników, szympansy w tym badaniu rozszerzyły swoje znaczenie poprzez wszechstronną kombinację większości ich pojedynczych połączeń na dużą różnorodność kombinacji połączeń używanych w szerokim zakresie kontekstów.

„Nasze odkrycia sugerują wysoce generatywny system komunikacji wokalnej, bezprecedensowy w królestwie zwierząt, który przypomina ostatnie odkrycia w Bonobo, sugerując, że złożone zdolności kombinatoryczne były już obecne we wspólnym przodku ludzi i tych dwóch gatunkach wielkich małp”, mówi Cédrica Girard-Buttoz, pierwszego autora. Dodaje: „Zmienia to poglądy ostatniego wieku, które rozważały komunikację w Wielkich Małpach, które mają zostać naprawione i powiązane ze stanami emocjonalnymi, a zatem nie jest w stanie powiedzieć nam nic o ewolucji języka. Zamiast tego widzimy tutaj wyraźne oznaki, że większość typów połączeń w repertuaru może już przesuwać się lub łączyć ich znaczenie, gdy jest połączona z innymi typami połączeń. Złożoność tego systemu sugeruje, że złoża tego systemu sugeruje, że jest to coś wyjątkowego dzielili się naszymi najbliższymi żywymi krewnymi – lub że nie doceniliśmy złożoności komunikacji również u innych zwierząt, co wymaga dalszych badań ”.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science