Ostatnie badanie ujawnia, że wiek odgrywa znaczącą rolę w wynikach przerywanego postu. Naukowcy z Technical University of Monachium (TUM), LMU Hospital Monachium i Helmholtz Monachium odkryli, że przewlekły przerywany post zakłócił rozwój komórek beta produkujących insulinę u młodych myszy. Odkrycia budzą obawy dotyczące potencjalnego ryzyka dla ludzi, zwłaszcza nastolatków.
„Wiadomo, że przerywany post ma korzyści, w tym zwiększenie metabolizmu i pomaganie w utraty wagi i chorobie serca. Ale do tej pory jego potencjalne skutki uboczne nie były dobrze zrozumiane” – mówi Alexander Bartelt, inaczej profesor Krönera Freseniusa i przewodniczącego translacyjnego odżywczego Medycyna w Tum. W niedawno opublikowanym badaniu zespół pokazuje, że przerywany post w okresie dojrzewania może mieć długoterminowy negatywny wpływ na metabolizm.
Post poprawia metabolizm u starszych myszy, ale nie u młodych
Naukowcy zbadali trzy grupy myszy: nastolatki, dorosłe i starsze zwierzęta. Myszy pozostały bez jedzenia przez jeden dzień i były karmione normalnie przez dwa dni. Po dziesięciu tygodniach wrażliwość na insulinę poprawiła się zarówno u dorosłych, jak i starszych myszy, co oznacza, że ich metabolizm zareagował lepiej na insulinę wytwarzaną przez trzustkę. Jest to kluczowe dla regulacji poziomu cukru we krwi i zapobiegania chorobom takim jak cukrzyca typu 2.
Jednak myszy nastolatków wykazały niepokojący spadek funkcji komórek beta, komórek produkujących insulinę trzustki. Niewystarczająca produkcja insuliny jest powiązana z cukrzycą i zakłócał metabolizm. „Uważa się, że przerywany post przynosi korzyści komórkom beta, więc byliśmy zaskoczeni, że młode myszy wytwarzały mniej insuliny po przedłużonym postie”, wyjaśnia Leonardo Matta z Helmholtz Monachium, jednego z głównych autorów badania.
Wadliwe komórki beta przypominają komórki pacjentów z cukrzycą typu 1
Naukowcy zastosowali najnowsze sekwencjonowanie jednokomórkowe, aby odkryć przyczynę upośledzenia komórek beta. Badając plan trzustki, zespół stwierdził, że komórki beta u młodszych myszy nie dojrzewały prawidłowo. „W pewnym momencie komórki u młodzieńczych myszy przestały się rozwijać i wytwarzały mniej insuliny”, mówi Peter Weber z Helmholtz Monachium, również głównego autora. Starsze myszy, których komórki beta były już dojrzałe przed rozpoczęciem postu, pozostały niezmienione.
Zespół porównał swoje wyniki myszy z danymi z ludzkich tkanek. Odkryli, że pacjenci z cukrzycą typu 1, gdzie komórki beta są niszczone przez odpowiedź autoimmunologiczną, wykazali podobne oznaki upośledzonego dojrzewania komórek. Sugeruje to, że ustalenia z badania myszy mogą być również istotne dla ludzi. „Nasze badanie potwierdza, że przerywany post jest korzystny dla dorosłych, ale może wiązać się z ryzykiem dla dzieci i nastolatków” – mówi Stephan Herzig, profesor w TUM i dyrektor Instytutu Diabetes i Raka w Helmholtz Monachium. „Następnym krokiem jest głębsze wbijanie się w mechanizmy molekularne leżące u podstaw tych obserwacji. Jeśli lepiej zrozumiemy, jak promować zdrowy rozwój komórek beta, otworzy nowe możliwości leczenia cukrzycy poprzez przywracanie produkcji insuliny”.