„Genetyczny wehikuł czasu” odkrywa złożone kultury szympansów

„Genetyczny wehikuł czasu” odkrywa złożone kultury szympansów

Szympansy są znane ze swojej niezwykłej inteligencji i posługiwania się narzędziami, ale czy ich kultury mogą ewoluować z biegiem czasu, podobnie jak kultury ludzkie? Nowe, multidyscyplinarne badanie prowadzone przez Uniwersytet w Zurychu sugeruje, że niektóre z ich najbardziej zaawansowanych zachowań mogły być przekazywane i udoskonalane z pokolenia na pokolenie.

W ostatnich dziesięcioleciach naukowcy wyraźnie wykazali, że szympansy, podobnie jak ludzie, przekazują z pokolenia na pokolenie złożone kultury, takie jak posługiwanie się narzędziami. Jednak kultura ludzka stała się znacznie bardziej wyrafinowana, od epoki kamienia po epokę kosmiczną, wraz z wprowadzeniem nowych osiągnięć. Kultury szympansów nie zmieniły się w ten sam sposób, co sugeruje, że tylko ludzie mają niezwykłą zdolność tworzenia z biegiem czasu bardziej wyrafinowanych kultur.

Naukowcy badający szympansy na wolności kwestionują to jednak, sugerując, że niektóre z najbardziej złożonych technologii stosowanych przez szympansy, w których wykorzystują one po kolei wiele narzędzi w celu wydobycia ukrytych źródeł pożywienia, prawdopodobnie z biegiem czasu powstały w oparciu o wcześniejszą wiedzę.

Śledzenie powiązań genetycznych

„Ponieważ większość narzędzi stosowanych przez szympansy, takich jak patyki i łodygi, łatwo się psuje, istnieje niewiele zapisów z ich historii potwierdzających tę hipotezę – w przeciwieństwie do przypadków ludzi, takich jak ewolucja koła czy technologii komputerowej” – mówi główna autorka Cassandra Gunasekaram z Katedra Antropologii Ewolucyjnej Uniwersytetu w Zurychu.

Na potrzeby nowego badania zespół antropologów, prymatologów, fizyków i genetyków z uniwersytetów i instytucji badawczych w Zurychu, St. Andrews, Barcelonie, Cambridge, Konstancji i Wiedniu połączył siły, aby prześledzić powiązania genetyczne między populacjami szympansów na przestrzeni tysięcy lat, wykorzystując nowe odkrycia w dziedzinie genetyki, które pozwolą odkryć kluczowe fragmenty historii kultury szympansów w sposób, jakiego wcześniej nie wyobrażano sobie.

Wczesne etapy kultury kumulacyjnej

Autorzy zebrali informacje na temat markerów podobieństwa genetycznego – dowodów genetycznych na powiązania między różnymi grupami szympansów – a także szeregu zachowań związanych z żerowaniem, o których wcześniej mówiono, że są wyuczone kulturowo, z łącznie 35 ośrodków badawczych szympansów w całej Afryce. Pogrupowali te zachowania w takie, które nie wymagały narzędzi; te, które wymagały prostych narzędzi, takich jak użycie gąbki z liści do wyciągnięcia wody z dziupli; i najbardziej złożone zachowania, które opierały się na zestawie narzędzi.

Zestawy narzędzi handlowych na przestrzeni pokoleń

„Przykładem takiego zestawu narzędzi jest szympansy z Konga, które najpierw używają silnego kija, aby wykopać głęboki tunel w twardej glebie, aby dotrzeć do podziemnego gniazda termitów” – wyjaśnia Gunasekaram. „Następnie robią „sondę wędkarską”, przeciągając długą łodygę rośliny przez zęby, tworząc końcówkę przypominającą szczoteczkę, wciskając ją w punkt i zręcznie wciągając ją w dół tunelu, który zbudowali. Następnie ją wyciągają i skubaj wszelkie broniące się termity, które go ugryzły.”

„Dokonaliśmy zaskakującego odkrycia, że ​​to najbardziej złożone technologie stosowane przez szympansy – wykorzystanie całych „zestawów narzędzi” – są najsilniej powiązane w obecnie odległych populacjach” – mówi autorka korespondująca Andrea Migliano, profesor antropologii ewolucyjnej na UZH. „Dokładnie to można by przewidzieć, gdyby te bardziej zaawansowane technologie były rzadko wynalezione i byłoby jeszcze mniej prawdopodobne, że zostaną wynalezione na nowo, a zatem byłoby bardziej prawdopodobne, że byłyby przekazywane między grupami”.

Jak migracje kobiet szerzą innowacje

U szympansów to dojrzewające płciowo samice, a nie samce, migrują do nowych społeczności, aby uniknąć chowu wsobnego. W ten sposób geny rozprzestrzeniają się pomiędzy sąsiednimi grupami, a następnie dalej na przestrzeni lat, stuleci i tysiącleci. Autorzy badania odkryli, że to te same migracje kobiet mogą rozpowszechnić nowy postęp kulturowy wśród społeczności, którym go brakuje.

Badanie wykazało również, że gdy w różnych ośrodkach badawczych występują zarówno złożone zestawy narzędzi, jak i ich prostsze wersje (tj. głównie elementy zestawów narzędzi), markery genetyczne wskazują, że miejsca te były w przeszłości połączone migracjami kobiet. Sugeruje to, że wersje złożone zostały zbudowane kumulatywnie poprzez dodanie lub modyfikację wersji prostych. „Te przełomowe odkrycia w nowy sposób wykazują, że szympansy mają kumulującą się kulturę, chociaż znajdują się na wczesnym etapie rozwoju” – dodaje Migliano.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science